1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

1. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,064
    1,075
    2 Март 2011
    Машко
    Ма тој месинџерот на само што е најзахтевната апликација за андроид телефон што комплетно го угушува на моменти, туку и лаптоп со I7, Nvme и 16GB не му е доволен за нормална работа, туку пак е преспор.

Последна промена: 13 Февруари 2020
    На mkgunner и mdeni им се допаѓа ова.
  2. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,064
    1,075
    2 Март 2011
    Машко
    Што се 30 милиони за фирма ко Самсунг? Они за реклама од 10 секунди плаќаат толку. Тоа се премалку пари за да биде кочница за нешто.

Најверојатно ќе излезат 4Г верзии од сите нови премиум телефони, затоа што додека 5г да стани реалност 5г телефоните ќе се расипат од старост. Ако се заштедува 50 евра со тоа, одличен дил ќе бидат 4г телефоните.

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marv

marv
    Practice makes perfect

2,258
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    И да на Speedtest G, што сум гледал СД варијантата излага побрза од Exynos варијантата во глобала. Пошто немаат тазе споредба, можеме од различни да чепкаме податоци, ама на крајот пак искача побрза СД варијантата.

Annotation 2020-02-13 150645.png
    Сега гледам добро, он го фали уствари Exynos во врска Андроид 9 вс 10, а не Е вс СД. Така да ...

4. psyside

psyside
    Rising Star

26,059
    26,763
    4 Септември 2008
    Се знае дека е побрз, НО не е како порано, брзината на Exynos не треба да биде проблем за купување на уредот, само за луѓе кои сакаат да играат со саати игри на највисоки сетинзи прави разлика, или еве ако некој е добар дел од денот на 4G.

Последниве 2-3 месеци, имаше 2-3 апдејти кои го направија многу побрз. Со 10-та додатно го убрзаа. Иначе скриновите кои ги пратив се од тазе тестови, ~ 2 месеци.

Tи постираш целосен резултат, јас само секциите кои се побитни за секојдневна употреба, CPU/Mixed.

На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marv

marv
    Practice makes perfect

2,258
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    ОК, конечно дојдовме до она од пред 10 поста. СД е побрз. И да јас сум добар дел од денот на 4Г, така да мене батерија ми прави разлика.
    Побитни за тебе, па и за мене. Никако субјективноста да ја извадиш :) Ако го прашам син ми, ќе ни рече и на двајцата марш таму, везе немате, ми дропаат фрејмови, ме килнаа пошто ми сецна у тој момент. Или тоа девојчињана со глупите тие сториња со АФ Емоџи шо ги праат па им сецкало ради ГПУ. Или видео проект за у школо, и целиот сосе какво такво монтирање го прават на мобилен (јас неможам да ги разберам ама децава се праат на мобилен). Така да секој со своите потреби и секој со својата мака...

6. psyside

psyside
    Rising Star

26,059
    26,763
    4 Септември 2008
  7. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,042
    629
    8 Август 2017
    Машко
    Нема да има верзија само со 4Г на Снапдрагон 865 ниту на 765Г верзијата, токму тоа е и поентата на овие модели кога ги најавија пред некој месец, дека за разлика од порано сега е веќе мејнстрим

8. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

271
    233
    7 Јули 2013
    Машко
    Па нели затоа и излегоа муабетите дека Самсунг планираат партнерство со АМД за мобилни графички во наредните ексинос?
    Бај д веј, мене у последно време ми е побитно графичката да е појака, дека и со SD650 немав никакви проблеми, камо ли со 835 па нагоре.

9. psyside

psyside
    Rising Star

26,059
    26,763
    4 Септември 2008
    Зошто ти е побитно?

10. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

271
    233
    7 Јули 2013
    Машко
    Често сум на пат и осетна е разликата кога трошам време на емулатор (psp).
    Јес да вулкан направи да е помала разликата од порано, ама сепак се осеќа во фрејмовите. Ама пак ќе кажам, ова си е мој тек на нештата и како го користам уредот.

11. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,472
    1,155
    2 Јануари 2012
    Машко
    Јас нешто сум се помешал или С10 беше 32к пред 1 недела?

На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,064
    1,075
    2 Март 2011
    Машко
    Не проверив пред една недела, сега е 34к

13. Happy

Happy
    Gaining Experience

1,043
    417
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Не дека на s10 не чини. Just sayin'

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

14. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

609
    302
    7 oктомври 2014
  15. psyside

psyside
    Rising Star

26,059
    26,763
    4 Септември 2008
    Ништо од ова не е нешто што не го знаеме, гаранција е битна ствар, али не е 25к битна кога се зима флагшип.

16. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,706
    1,171
    16 Јуни 2010
    Машко
    Само мене ми се ружни телефоните, поготова задната страна? И таа точка камера од предна страна, зашто не стават pop-up камера како кај OnePlus не ми е јасно. Преубав дисплеј, штета да има било што на него.

Daniel86, Happy и на Avid им се допаѓа ова.
  17. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

150
    72
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
  18. Avid

Avid
    Guru

4,170
    6,213
    21 Јануари 2009
    Не, и на мене. Го исмеваа ајфонот ринглата, сега ова бетер го направиле.

Draynor, Daniel86, DarthJe5us и на уште 1 им се допаѓа ова.
  19. psyside

psyside
    Rising Star

26,059
    26,763
    4 Септември 2008
    Pop up камера е епик фејл, влагаат камчиња и микро честички и масакар се прави стаклото. За изгледот се согласувам, обичните S20/+ се премногу празни од позади, затоа изгледаат грдо, од позади до сега најдобри телефони ми се RN8P/OP7P.

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,706
    1,171
    16 Јуни 2010
    Машко
    Да ама нема друго решение да се направи чист екран освен камера некако да се сокрие.
    Концептот на pop-up е понормален у споредба со лизгање на A80 пример, иако мене лично и тоа ми е подобро него точка да гледам. Мора некој компромис да се прави у секој случај, освен можеби кога ке направат камера под екранот да е, ако ова е изводливо.

На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
  21. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,113
    675
    2 Мај 2011
    Како може камче да влезе таму ? Еве јас некое време имам 9т и нема никаков проблем. Повеќе ми се изгреба телефонот во џебови од секакви глупости.

На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
  22. psyside

psyside
    Rising Star

26,059
    26,763
    4 Септември 2008
    Кога се крева и спушта, ако има микрочестички ќе ја изгребе од триење.

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  23. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,113
    675
    2 Мај 2011
    Поголема е веројатноста ако го креваш и спуштат телефонот на маса да се изгребе камерата отколку ова да влезе и од триење да се изгребе.

Инаку возам активно планински велосипед и верувај во какви услови се возат, на амортизерите нема никакви знаци дека се изгребани. Верувам дека една мала камера од 1цм нема да има проблем.

На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
  24. psyside

psyside
    Rising Star

26,059
    26,763
    4 Септември 2008
    Ок, затоа излеа новите нема да имаат, пошто е добро.

На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Transporter444

Transporter444
    Gaining Experience

54
    59
    11 Јуни 2016
    Машко
    ФИНКИ
    Кога отприлика би дошле S20ките кај нас, едвај чекам да падне цената на S10 да си купам, best bang for the buck според мене...

На pavlestyle и WeiWuWei им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...