1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Можда некој стои позади нив, им прави price drop на Самсунг. Природна појава, само малце забрзана.
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,393
  6,503
  27 Март 2014
  Надградив на Android 10 S9+. OneUi 2.0 е перфекција. Системот е испеглан до перфекција. Батеријата држи значително повеќе од Pie. Сериозно размислувам да си го чувам уште некое време телефонов после Android 10 апдејтот.
   
  На The Geek Boy, fuzzjaw, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ааааа се ОК, ама не така да размислуваш. На Самсунг не му се допаѓа тоа! Може да се предомислат и да го повлечат Андроид 10 за С9.

  Можеа да го надоградат и С8 со Андроид 10, ама никој немаше да им ги купува после С10, 20..... Мизерни се во поглед на надоградбите. Од друга страна Apple уште пуштаат апдејти за 5S.
   
  На Gumirano му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  На Самсунг му е потребен GCam? И ти го фалиш Самсунг дека има среден софтвер? Ти се моља...
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,393
  6,503
  27 Март 2014
  За мене се ок. А ти купи си Ајфон.
   
  damil, Скоти, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  792
  704
  26 Март 2016
  Даскал
  Да не планира некој да порачува 20 Ultra? Ме интересира камерата како ќе се покажи.
   
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Иста е со Canon EOS 5D Mark IV. Дури и подобра. Има 108 megapixel-и. Canon има само 30.4 megapixel-и.
   
 8. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Само што со Canon-от не можеш да праќаш dick pic на цури.
   
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Кој неможеш? Одма упаруеш со WiFI на смартфон и праќаш. Одат директно кај што треба, нема утка. :)

  Него за ова дали ќе се покаже камерата. Имаше еден виц, малку е стар...

  Dosao Crnac, vojnik Umprofora u Bosnu i primili ga Muja i Fata u svoju kucu.
  Uvece legli Mujo i Fata u krevet i daju Crncu svecu. Počeo Mujo da je*ava Fatu….
  Ali Fata nista,ne daje znake zivota. Mujo crkava, ona nista! Mujo, uzme od crnca svecu i pusti njega.
  Fata vristi od zadovoljstva, a Mujo pridje, udari Crnca po glavi i kaze: VIDIS KAKO SE DRZI SVECA, SOME JEDAN!!!

  Така е и со телефониве, работата е како ќе се покаже тој што ја држи мобиљката. Ако не знаеш да сликаш џабе и 500МП.
  Читам за ова мегапикселиве. Ја сериозно не разбирам. Да споредиме 2 телефона еве со 30 МП и 108 МП. Што ќе правите со фотографиите? Ќе зголемувате x20 за да видите колку е оштар листот на врв на дрвото? Имате специјални монитори за анализа и едитирање на слики?
  Направете 2 фотографии (пејсаж) со горе спомнатите телефони. Ако имате салон во должина од 8 метри најдете некој со најквалитетен ласерски штампач и нека ви извади слика 8x2.70 метри во делови, и комплетирајте ја на зид. Ако се залепите до неа на пола метар може и ќе приметите мала разлика во оштрината на едно квадратче од сликата. И тоа само тие со оштро око. Проблемот е што ваква слика ќе мора да ја гледате од кај комшијата за да добиете целосна слика. На помала нема да има никаква разлика. И кога ќе го земете во предвид фактот дека сликите не се печатат со ласер туку со "пукач", се паѓа во вода.
  Е сега ако направите слика со DSLR so 30MP и ја споредите со 108МП направена со мобиљката, истата ќе биде многу подобра и поквалитетна и покрај намалувањето на бројот на пикселите. Не се во прашање само МП, во прашање е објективот, физичката големина на сензорот, количината на светлост која може да навлезе во објективот (сензорот) и еден куп други фактори.
  Исто како да купите најскап модел на телевизор од 1.5м дијагонала за да го гледате од пола метар растојание. Нема ни да може да го фатите целиот со голо око. А колку повеќе се оддалечувате од него, резолуцијата паѓа во вода.
  Така да јас повторно ќе кажам. Ако ви е до фотографија одете на некој курс и купете си подобар апарат. Баталете фрлање на пари на мобилни поради камерата, се се тоа играчки. Е сеа ако се за праќање на "dick pic" со макро фотографија и висока резолуција на детали, може да биде опасно. Тешки се DSLR-ов, ако падне од раце опасно е. Тогаш боље мобиљка. :)
   
  На xenon и Avid им се допаѓа ова.
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  792
  704
  26 Март 2016
  Даскал
  Дали овој или оној сензор ќе го користам, секако LightRoom и Photoshop ќе бидат аплицирано на RAW file од моја страна (ако сликам нешто надвор од дик пикс). Мене ме интересира колку е добар овој новиот сензор на Самсунг заедно со сите пропратни компоненти на камерата за да знам колку добри RAW фајлови ќе вади за понатамошно процесирање.
   
 11. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ќе мора да почекаш официјални review-а. Прашање е и дали ќе може со сите камери на него да се слика во RAW. Најверојатно не.
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Софтверот за камерата не спаѓа во UI. Плус на мид рејнџ уред е, GCAM подобрува резултати кај сите уреди.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Спаѓа во софтвер. Треба да е комплетен пакет. Самсунг е број 1, не треба некој плагин да му ги подобрува пефромансите на камерата, секако тие што го направиле гкам не фрлиле милијарди евра како самсунг што фрла за развој. На хуавеи не му треба гкам пример за да има најдобра камера.
   
 14. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Јас планирам, 2023та, ако не ти е проблем да почекаш, ќе споделам.
   
  Gumirano, tupacan, The Geek Boy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  792
  704
  26 Март 2016
  Даскал
  Ќе падни дотогаш на 1000 евра цената баш за да земиме.
   
  The Geek Boy, Elenaaa и на damil им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  1. Huawei нема најдобра камера

  2. Самсунг не се замара со мид рејнџ уреди како со хај енд, затоа и се препорачуваат Xiaomi у тој ранг
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ама му треба Leica. Проблемот е што Кинезите има уште бајаги шишмиши да јадат додека да направат добра камера во вистински смисол на зборот. Така да за разлика од Самсунг кој користи сопствена камера, Huawei плаќа да му ја направат.
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
  На Gumirano му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Каква врска има Leica со GCam, размисли малце..Huawei е комплетен пакет, не инсталираш 3rd party apps за да подобриш камера затоа што некој не си ја завршил работата.
   
  mkd, The Geek Boy и на Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Toa e негов проблем и грешка. ВИдиш HUawei се занимава и еден 8X има одлична камера.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не читаш убаво. На GCAM не му треба Leica, na HUAWEI му треба. Има разлика меѓу објектив и камера. Останатото е се software.
   
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Leica не го купуваш од пазар, во телефонот си е. Не го ни инсталираш од Play нит од непознат apk. Дали e Leica или Sony е апсолутно небитно, секој телефон има леќи сензори и софтвер. На Самсунг софтверот не чини.
  Leica е повеќе реклама, Huawei го 'купи' Leica заради името, обичен маркетинг украден од Нокиа Карл Сајз, не дека е битно да го објаснам ова. И ме чуди како Самсунг не му текнало да се спратнерисува со некое звучно име.
   
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Само поради реклама? Јако ти е ова. :)

  Епа купи за Никон, Канон, Пентакс или Leica оригинален објектив и некој од трета рака произведен од Кина, направи фотографии па после ќе разговараме дали е само маркетинг. Во принцип никогаш не купувам производи од некомплетни производители и преваранти. Побарај колку камери има направено Самсунг на пазарот (не зборувам за мобилни) и побарај дали ќе најдеш некоја од Huawei. Подалеку од преваранти.
  Еве малку да се позанимаваш, очигледно им е многу добра камерата на телефоните.


  Huawei Caught Faking Smartphone Photo with a DSLR (Again)
   
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Другар, целосно ја промаши поентата. Не требаше да ти објаснувам за партнерството на HUawei и Leica, затоа што уште повеќе забега од поентата. Leica е леќа, Самсунг користи друг тип на леќа. Леќите не ги купуваш или инсталираш рачно како GCam. Не мешај хардвер со софтвер. Кај Самсунг и Xiaomi да добиеш добра слика треба да инсталираш 3rd party apk кој и не така стабилен и компатибилен со телефонот, тоа не оди во прилог дека софтверот кај Самсунг е зрел.
   
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  792
  704
  26 Март 2016
  Даскал
  Хахахах huehue која превара ја вршат значи ме пресмеа.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Другар, го отупе ептен. Прво темава е за Samsung, доста е за Huawei, второ само луд човек може да помисли дека Huawei има процесирање на ниво на Google/Apple. Трето, и последно...

  Huawei Nova.

  Untitled.jpg

  За повеќе инфо види го последното видео на Linus каде тестираше телефони во разни услови, HDR-от на Huawei е слаб.
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...