1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,321
  1,775
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ако сепак инсистира за самсунг никако тој, кај А90 се е супер освен камерата :).
   
 2. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  ох шајзе :)
  tnx za heads up
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  Mi Note 10 со GCAM уништува се што постои во камера (фото)

  За видео не сум сигурен vs S20/иП11
   
  На gremlin и DonFrozex им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,321
  1,775
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Многу подобра од таа што А51 ја користи ...
  Не е оваа истата што Редми Ноте 8 про ја има?
  Имав можност телефонот да го видам во нептун ептен добар впечаток ми остави, барем овој пат искористиле пристоен чипсет (SD730).
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  804
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Другарка на девојка ми го земала, и одма знаеш да се сликаат фотосесија.. женски.. вика катастрофа била, па се сликaле со нејзиниот iPhone 8Plus и подобри слики извадиле. Ми вика нели нов телефон тој зашо има толку лоша камера... (пренесувам искуство, го немам зирнато телефонот јас :D )
  Патем од ова што ги гледам сликиве на ревјуто сите ми се washed out бледи :/
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
 8. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  631
  323
  7 oктомври 2014
  Флипот се додека горе има пластика и се гребе ко луда оздоле може и 100 стакла да има е џабе,
  и би го купил на разумна цена 500 евра.

  [​IMG]
  Го има дечко во мкд од првиот ден :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,321
  1,775
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Како ќе го изгребеш флипот? :) Нели затворен го чуваш ... сепак да точно е но е прв од ваков вид па и не е за секого ...
   
  На The Geek Boy и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  На пример со нокт, прстен, обетка, итн...

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  Уредиве се сеуште бета, се купуваат за show off
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  631
  323
  7 oктомври 2014
  Затворен се чува да во кутија, отворен се користи.  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  [​IMG]

  Ова е скоро неверојатна слика, одличен HDR, детали/оштрина како за мидрејнџ уред, поготово од Samsung на кои традиционално средна класа уредите им мањкаат. Скоро на 0 е доведен агресивниот sharpening/noise reduction.

  Исто запази во темница што праи,

  [​IMG]
   
  The Geek Boy, Маша и на Goran995 им се допаѓа ова.
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  718
  283
  9 Август 2018
  Машко
 15. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Пак да прашам - дали се исплати да го сменам S8-цава за A71? За 9000...
  Порано прашав за A51, ме одјебо*те хахах
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  Детали. Преференци, колку ќе се користи итн.
   
 17. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Про-јузер. Фалбава е мех, ама така е.
  Се правам на телефон (офис работи, мултимедија). Доволно е да кажам дека не ми се даваше некое доларче за на iDan групата на Телеграм, па ја барав последната ОК верзија на GCam од него на некои shady руски форуми.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  Зимај A71, процесорот е многу побрз, камерата е доста добра, ќе изгубиш на дисплеј и изработка, за камера не сум сигурен, зависи ако стаиш GCAM ќе биде супер, а од ова горе и без е супер. Ќе добиеш на перформанси, софтвер, брзина, мулти-таскинг поготово.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Идеално - би ги чекал Mi Note 10/Pro по операториве.
  Најидеално - чекав S20. Отиде буџетот на PC
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  Види ја сликата во Xiaomi темата, поготово зградите/дрвата, и инстантно ќе заборавиш на A71 :oh:
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  На камерата ќе изгубиш највеќе. Никаква стабилизација на видео, тапа слики во темница во споредба со S8. Многу голема дисторзија на сликата кон краевите лево и десно. Оштрината е добра барем според тоа како ја доживуваат некои членови на форумот. Инаку споредено со DSLR, најчесто камерите кои вадат помека слика имаат многу повеќе детали по примена на unsharp mask. Особено при сликање во RAW. RAW формат имаш и на S8 мислам, меѓутоа колку што се сеќавам od S7+ изгледаше како да си сликал низ провидна шмиргла.
  За брзината не дискутирам. Ако ти е битна камерата тоа е.
   
  Tomislav96, olikomerc и на Goran995 им се допаѓа ова.
 22. Gumirano

  Gumirano
  Intern

  7
  40
  20 Јуни 2017
  Машко
 23. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  718
  283
  9 Август 2018
  Машко
 24. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Што е следно, Ескобар S20 Ultra за 500$ или Ескобар S8 за 100$ ?
   
  Последна промена: 17 Февруари 2020
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 25. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  718
  283
  9 Август 2018
  Машко
  Што е иронично, на видеото се нешто као fuck Samsung, кршат Samsung уреди, а уствари тој е Samsung уред што го имаат они, само што го имаат изменето, со Pablo Escobar слика, shortcut до веб сајтот. Јаооо не ни се потрудиле барем custom Launcher да ставеле, ова и дете од 6 години знае како да смени позадина и икони...
  Стварно не им ја сваќам логиката.
  Ај тоа што направиле видео што кршат Samsung уреди па без дозвола користат нивни и ги препродаваат под друг бренд и друго име, ај тоа некако можам да го сватам, ама која будала на светот зима уред од 1,500+ долари и го препорава за 500 долари. Каде ќе му биде профитот? Вака може многу лесно да загази.
  Зошто...
   

Сподели

Вчитување...