Новите Магента пакети?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од toshex, 1 Декември 2016.

 1. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  1,004
  253
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Додека сме кај оваа тема, дали некој од членовите го имаат пакетот на Vip.One Combo S од 999ден и дали ветената брзина од 30mbps е остварлива.
   
 2. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  412
  246
  11 oктомври 2015
  Машко
  од 30 декември до сега задоволен сум од пакетот, но ајде да видиме на крај од месецот кога ќе дојде сметката, сеуште немам добиено договор и не знам како е што е во договорот, затоа и не коментирам, но генерално сум задоволен од квалитетот на оптиката и од тв!
   
 3. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  342
  384
  11 Јануари 2014
  Машко
  Јас го имав до пред еден месец, навистина е 30мбпс, РТТ е околу 8-9ms. Сега сум на 100/5, и толку е, 100/5. Скопје, центар.
   
  На petre.dimov и Sukhoi им се допаѓа ова.
 4. Sukhoi

  Sukhoi
  On your way to fame

  1,568
  918
  16 Јуни 2010
  Ај еден спид тест :)
   
 5. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  342
  384
  11 Јануари 2014
  Машко
  бујрум, од пред 1 минута
  upload_2017-1-11_16-58-34.png
   

  Прикачени датотеки:

  На goran_oh, HoLfElDeR, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  220
  51
  15 Јули 2008
  eve ti speedtest od combo M
   

  Прикачени датотеки:

  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,075
  3,302
  26 oктомври 2012
  Машко
  Го имаат двајца другари толку е, 29 DL, околу 1 UL. Баш пред ден два бев и гледав. Добар е нивниот кабелски интернет, торент+ јутјуб +сурфање, без никаков проблем.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На petre.dimov му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,295
  2,038
  18 Септември 2013
  Машко
  тотално сум разочаран од аплоад брзините на пакетиве. вип не ни има опција со над 5 мега аплоад.

  Испратено од SM-G928F преку IT.mk форум апликација
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  412
  246
  11 oктомври 2015
  Машко
  што има врска ВИП во ова тема за мегента пакети!
  отворете си дечки нова тема!
  ајде администратори....
   
  Oktar, Stefan H. и на DennyMK им се допаѓа ова.
 10. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,870
  4,323
  20 Февруари 2011
  Машко
  Телеком 4Г интернет Xiaomi Redmi 3 :) ^845E224B44E3C38830A580C79BC03F1D5D8F2B0EB858BC24CB^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
   
  AndrejFerdzo, DrMTR, Bubache и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  291
  182
  26 Јуни 2012
  Машко
  Некој да каже искуство со тоа „буџетот“ на телеком/магента корисниците што како оди. М пакетите на мобилен имале поединечно по 6000ден буџет, што значи два даваат 12000ден. Но што со тие, како оди постапката да се земе пример телевизор? Друго гледам и тука некаков попуст(од 16к на 5к), важи општо за сите што се во магента или само за некое специфично сценарио?
   
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,104
  2,797
  11 Декември 2008
  Машко
  Ја гледаш цената само за уредот. Пример некој телефон само телефон цената му е 12.000 и може да го земеш така без пари со тој буџетот што те следува 12к.
  Или овој телевизор што си го линкнал, на рати 48 х 100 = 4800 или гледам редовна цена му е 15.990, значи може и кеш да ги доплатиш тие 4000 од 12 до 16к разликата.
   
 13. Bojan J

  Bojan J
  Intern

  22
  34
  11 Јули 2013
  Машко
  Секој со своите потреби. Магентава е добра понуда ако се фати попустот од 25%. Трае до 31.01.2017. Јас се одлучив за Магента од 3 причини: прифатлива севкупна цена за она што се добива, сите спортски канали и некои филмски бесплатно (беа по 200 ден да се активираат) и можност за телевизор на телефонска сметка (со камата) со бонус од 12000 денари.
  По моите пресметки каде и да отидев на друго место не ги исполнуваа моите потреби. ВИП има комбо пакети со 120 канали од кои 15 ПИНК и некои од типот на E Entertainment, а само 3 (важни) спортски. Телевизори немаат на лагер онаков каков што јас барам + не даваат бонус/буџет.
  Цената на телевизорот е иста како во Нептун, а со буџетот од 12000 е исто толку пониска. Ако се додаде каматата пак излегува поевтин 4000 денари. Не е воопшто малку, особено кога ги немаш да ги фукнеш наеднаш.
  Секој друг провајдер зима мрежа од големите провајдери. На пример да земам од друго место ТВ + подобар интернет ќе ме кошташе 1600 денари + два броја пост-пејд по 700 ден минимум= 3000 денари. Магентата е 2600.
  Моментално во едниов стан сум на оптика 40/40 на Телеком и сум ултра задоволен. Во другиот нема опција за оптика (Хром) и ќе бидам на М со реално тапа интернет, ама не гејмам, не аплоудирам ништо. Верувам дека 7/8 мб/с (колку што е одвоено за Интернет) ќе ми е доволно за она што ми треба од типот на Popcorn Time, Kodi, Netflix и слично.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  934
  1,280
  25 oктомври 2012
  Машко
  Оваа информација ти е од салон? Вчера се јавив, ми рекоа дека не се знае точен датум кога ќе заврши понудата, до денот кога ми завршува договорот со Вип (17ти февруари) би требало уште да трае. Во документот објавен јавно, нема наведено кога завршува понудата, освен за 1000мин меѓународни разговори кои по 31 јануари стануваат 500 мин. Тоа воопшто не ми е битно.

  Некој предлог што е најисплатливо да се земе од уредите со субенциите што ги дава Телеком? Немам потреба од мобилен телефон, можеби некој предлог за телевизор или пак нешто што е исплатливо да се земе и да се продаде одма.
   
 15. Bojan J

  Bojan J
  Intern

  22
  34
  11 Јули 2013
  Машко
  Да, во четвртокот поднесов барање во Сити Мол и таka ми кажаа...

  Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,104
  2,797
  11 Декември 2008
  Машко
  Magenta si postojat od porano i uste ke si gi ima.
  Do 31.01 trae promocijata kade se dobiva duplo poveke net 8gb namesto 4, 1000gb net namesto 300 za doma, drugo nema razlika.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 17. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,104
  2,797
  11 Декември 2008
  Машко
  Ps4 1tb + Fifa 17 ako ima seuste za 48x100 den e najisplatlivo. Ke go prodades 300e minimum.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
  На mviktors и ekonomist им се допаѓа ова.
 18. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  843
  297
  17 Јуни 2008
  И лани викаа дека до 31.01 ќе важи тоа со 25% попуст, па важи уште :)
  И според мене најмногу се исплаќа PS4 + FIFA.
   
  На mviktors и olikomerc им се допаѓа ова.
 19. Bojan J

  Bojan J
  Intern

  22
  34
  11 Јули 2013
  Машко
  Сабајле во 10 ми се јавија дека во мојата зграда уствари немало бакар туку оптика. Така да отидов на интернетот оптика, а телефонот и телевизијата М пакет. Во 2 дојдоа да монтираат, во 3 завршија. Ми направија мерак иако е поскапо...
   
  На olikomerc и uwemi им се допаѓа ова.
 20. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  412
  246
  11 oктомври 2015
  Машко
  браво!
  кој пакет и колку е тоа скапо?
   
 21. Bojan J

  Bojan J
  Intern

  22
  34
  11 Јули 2013
  Машко
 22. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  412
  246
  11 oктомври 2015
  Машко
  ако добро те разбрав интернет М / тв М
  од тоа што си плаќал бакар +300 денари значи 1.800,00 ден?
   
 23. Bojan J

  Bojan J
  Intern

  22
  34
  11 Јули 2013
  Машко
  Телефони - М
  Телевизија- М
  Интернет- Л

  Бакарот (АДСЛ) е 900 денари, оптиката е 1200 денари.
   
 24. Bubache

  Bubache
  Gaining Experience

  412
  246
  11 oктомври 2015
  Машко
  фиксен или мобилен?
   
 25. Bojan J

  Bojan J
  Intern

  22
  34
  11 Јули 2013
  Машко
  Мобилни. Не рачунам фиксен, не ни планирам да имам уред за тоа. 2800 месечно ќе ме кошта со попустот 25%.

  Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
   

Сподели