1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,442
  6,550
  27 Март 2014
  [​IMG]

  Доста солидна слика. Браво ! btw зошо моделиве немаат поддршка за бенд 20?
   
  Последна промена: 22 Февруари 2020
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
  Горниот тест е Mi 10 не Mi Note 10, а и сликите не се со GCAM. Со GCAM е масакар.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,442
  6,550
  27 Март 2014
  Уф, кинезиве прават толку слични телефони со доста слични имиња, така да една буква или збор означува сосема нов модел. damn. Штампарија. Се знае нешо која цена би било чудово?
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
  За 3 месеци некои 550е.
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,442
  6,550
  27 Март 2014
  Солидна цена за ова што нудат. Само доколку ги имаат решено преносливите болести од минатото, би ги зел во обзир. Кога купувам нешто сакам целосен пакет, стабилен софтвер, брзина, добра камера итн и такво нешто засега гледам само со флегшипите на самсунг. ДА им дадеме да го видат светлото на денот, па ке коментираме.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
  Па доста е подобар софтверот од порано, нема збор. Дисплеј Samsung амолед, 90hz, камера = 108MP Samsung сензор, стерео звучки, S865....никогаш поблиску не бил Xiaomi до статус на вистински флагшип.

  Дури и ќе има со 100% сигурност бољи слики преку ден.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,442
  6,550
  27 Март 2014
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
  Имаш навика да не читаш постови. Читај задни 2-3 страни.
   
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,400
  1,856
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Читај една или две страни наназад, краткиот одговор е истото што @psyside ти го кажа - Не.
   
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  Бидејќи ми досади AndroidOne на Mi A3, конечно успеав да инсталирам TWRP како што треба, и на ред е MIUI11 од xda-developers.
   
  На DaVoRkNe и mnikolce им се допаѓа ова.
 11. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  335
  426
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Некој искуство со mi note 8 pro и gcam, дали ќе вади подобри слики од pixel 2 xl?
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
  Не

  Само Mi Note 10 е вистински апгрејд (буџет)
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  Сега за сега си тера предобро, без замерки.
   

  Прикачени датотеки:

  На gremlin и mnikolce им се допаѓа ова.
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,400
  1,856
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
 15. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Се добро, само да може и да се вратиш назад на стари драјвери. Пошто не секогаш новите се подобри.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  523
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  После долги години корисник на Самсунг - решив да прејдам на "темната страна" и да земам Mi Note 10 (треба да го земам наредната недела).

  Сигурно сте пишувале претходно - која е најдобра верзија на Gcam (за обичната и/или за wide камерата, за зум камерите не мора да работи) моментално за уредов и евентуално кои твикчиња да ги направам, како за почеток... Дали е пожелно да му правам unlock?

  Претпоставувам од тука да почнам:
  Xiaomi Mi Note 10 Forum on XDA Developers
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
  Зависи што сакаш. Јас претпочитам детали, оштрина, фокус, на цена на зголемен шум. Ако сакаш и ти тоа, онда Ultracam 1.1.8 е најдобра. Ако сакаш малце повеќе пеглање на шум, онда таа верзија не е соодветна.

  За додатните камери не знам, само главната ми е битна. Има една руска на која работат сите камери, ама има агресивно пеглање на шум, а тоа за мене е неприфатливо, бирај си што сакаш.

  Водич за инсталација на Ultracam (GCAM) на Xiaomi и други андроид уреди

  Eдит, игнорирај ја верзијата од линкот, оваа е најдобра = 1.1.8

  Google Camera Port: UltraM8 apks
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
  На bakigvg и Goran995 им се допаѓа ова.
 18. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  523
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Ова го најдов вчера

  Gcam Mi Note 10 perfect - Post #18

  така да станува збор за истата апликација како од твојот пост, само првичната верзија е спомната. Гледам излегла и
  ultra 3.2.3 на 19.02
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
  Не ја бива новата верзија.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
 21. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  914
  728
  29 Март 2011
  Кога Андроид 10 за Xiaomi redmi 7 ? Има некој некое инфо ?

  Испратено од SM-G9770
   
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,455
  4,762
  18 Септември 2013
  Машко
  bom bom.... е вакво нешто ај да оправдаш некако дека кошта над 1000 евра. А не ајфони и не знам шо веќе видени ствари.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=PTpoj4f25dk
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,722
  27,392
  4 Септември 2008
  Гимик.
   
 24. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  523
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Денес се почастив.
  20200228_105925.jpg IMG_20200228_214422.jpg
  Сега уште да кажете како да го сместам саатот на десната страна од статус барот и дали има апликација за ЛЕД нотификации...
   
  На b.a, Mr Bean ^.-, Borsa и уште 15 други им се допаѓа ова.
 25. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  @Goran995 Со среќа шаомашот!

  Од каде го купи? Го меркам и јас прото.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...