1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,275
  6,370
  21 Јануари 2009
  Тоа е ненормално ако е така ама па и ненормално е воопшто да постои 2.0 type C :D
   
  На Daniel86 и gremlin им се допаѓа ова.
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,319
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Како бе леќата не прави разлика? Сакаш да кажеш дека нема никаква разлика помеѓу 7P и 8P lens? Ова ти држи вода само ако квалитетот на стаклата што ги става шаоми е шкарт па повеќе или помалце стакла е исто, еве на XDA што пишуват (вториот пост објаснува многу убаво):

  Differencea between 8p / 7p lenses

  Додатно мислам дека вреди 32к за тој модел но само ако го споредиме со обичниот кој е 28к, само по фактот дека е 8/256 вс 6/128. А дека е скап да у генерала и треба да поевтини кога Ми10 ќе почне да се продава.

  Искрено за полнење нема никаква врска но 2.0 има многу низок проток на податоци и повеќето докинзи не работат пример ако сакаш десктоп мод да користиш ...
   
 3. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  188
  93
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Само што го закиснав, ќе го мијам ппд чешма за брзо

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Avid и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Па мислам дека се познаваме доволно долго, и дека знаеш дека пред да купувам истражувам добро, ова ми беше голема дилема дали да го земам Mi Note 10/Pro дојдов до заклучокот кој го пиша горе, а тоа е дека Xiaomi користат недоволно добри леќи за да направи некаква разлика 8-та леќа.

  Исто така не се согласувам за сторејџ/8гб рам, 6000 денари е голема разлика за телефон од овој ранг....скокот од S10e до S10 кој е далеку поголем чини 6K, разликата помеѓу тие 2 модели (за да вреди) треба да биде 3к, ништо повеќе над тоа.
   
  Happy, gremlin и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 5. gorkas

  gorkas
  Intern

  7
  8
  5 Август 2017
  Машко
  Мое скромно мислење, ако више се зема телефон над 25к би идел на Самсунг или Apple...
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Во моментов не постои уред достапен кај нас ни за 90K кој има подобра камера од онаа кај MI Note 10 кој чини 26K. Тој уред се купува заради камера како приоритет.
   
  Happy, DaVoRkNe и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 7. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ке им пркоси на сите телефони од 2020 ради цената. До крајот на 2020 ке дојде до кај 350Е.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  774
  737
  5 Април 2015
  Машко
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  1. Не се целосна резолуција

  2. Софтверот кај Mi 10 е супер тазе, кај Xiaomi уред рачунај 3 месеци најмалце да се оптимизира камерата, more like 6.

  3. Добар дел од сликите не ги отвара
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Mi Note 10 Ultracam, Astro

  Стиснете на сликата, (load full resolution) и кажете ми дека ова е можно со некој уред до сега, (исклучок S20 кои не знаеме како би се понашале во овие услови)

  П.С. Запазете ги зградите, дрвата, тревата доле у темница. Поздрав до флагшиТ камерите :oh:  [​IMG]
   
  Последна промена: 17 Февруари 2020
  На The Geek Boy, uwemi, Happy и уште 25 други им се допаѓа ова.
 11. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  318
  408
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Кафе можам да најдам повеќе слики што имаш сликано?
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  MS MS
   
  На Иванчо му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ski

  ski
  Intern

  82
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Знае некој дали wide angle камерата кај редми ноте 8 може да снима во 4к?
  И дали камерите се на ниво на лг в30 во однос на видео квалитет?
   
 14. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Па купи добар фотоапарат, а алкател за разговори. Минимум 3 до 4 години ќе имаш супер слики и беспрекорно јасни и гласни разговори.
  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  На mkgunner и CBB_6 им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Не, јас ќе купам она што сакам и ми е хоби, а ти купи си Алкател и дслр, ок?
   
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,319
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  А зошто ти имаш купено А70 на останатите им викаш да купат алкател и дслр? :)
  Mi Note 10 кошта колку една третина од добар дслр плус добиваш телефон кој е подобар од скоро сите мидрејнџ телефони ...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко

  Сепак треба слика од уште еден телефон за споредба
   
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Xiaomi Mi Note 10 128GB White - kopen - Belsimpel

  Порачан вчера Ми Ноте 10 бел, за 422 еура, од кои треба да се вратат 70 евра како tax return, шо значи телефонот ефективно чини 350. Now this is what I call a good deal.

  Едит: гледам веќе го покачиле на 434.
   
  DrMTR, bandrej, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,468
  3,187
  24 Септември 2012
  Онлајн порачан или? Каде е ова?
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Онлајн да, ама можеш и директ од продавница да го подигнеш мислам. Холандија.
   
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Сликава е лудило ја отворив во фул резолуција и преку 30 звезди излегоа со зумирање.Ретко ова може со смартфон да се достигне, односно никогаш не сум видел толку ситни светлосни детали да сними.
   
  gremlin, ivan88 и на psyside им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  1. Не
  2. Не

  Едит, 8K и 4K60, ако имате AMD карта заборавeте гледање на 8K видеото.

  Мi 10   
  Последна промена: 19 Февруари 2020
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Скринови од видеото горе, луда работа.....кристали.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  xenon, GGTT1, TATA_MATA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008


  108MP гимик а? да да. Секако. Огромен апгрејд е ова за Xiaomi, сликитe - видеото се драма. Својата најголема слабост ја средија, како ќе продаваат значаен број уреди сега другиве фирми е мистерија.


  5:22, О M G!
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
  На The Geek Boy, xenon, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  85
  31
  28 Јуни 2016
  Машко
  Каде има Redmi Note 8 pro со најдобра цена за купување кај нас ?
   

Сподели

Вчитување...