1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Со здравје да го користиш.
  Ако мислиш на класични LED нотификации...

  Mi Note 10 Notification Light - Other Phones - Mi Community - Xiaomi
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Телеком
   
  На Brendog му/ѝ се допаѓа ова.
 3. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Дечки, вујко ми 5 години веќе тера со еден Huawei телефон. Тогаш преку тарифа го земал за околу 9,000.
  Е сега си покажува времето, и кажа ќе мењава па ја како стручнак у семејство му препорачав да си го сврти грбот на Huawei. Да бе, некој Y5, Y7 телефон од 2017 - та 2018 - та за 7,000 со тиња спецификации мало сутра.
  Има мал буџет околу 7,000 така нешто.
  Samsung не му препорачувам ништо за таа цена, нит па Huawei.
  За Xiaomi гледам Redmi 8A и Redmi 8 се best buy за цена и за него е сасвим довочно, а особено и 5,000mAh батерија е голем бонус.
  Е сега каде можат да се најдат Redmi 8A и Redmi 8 најевтино кај нас освен во Ледиком бидејки он нејќе од таму да зима.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ми сторот го имаат 8, нема 8а

  Redmi 8 – Mi Store

  Anhoch имаат

  Anhoch PC Market Online - Смартфони и мобилни тел.
   
 5. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Screenshot_20200229-143355_Samsung Internet.jpg
  Eh...

  Инаку дали на горенаведените е најевтино за тие уреди?
  Има нешто во Setec од овие да се по пристојна цена?
  Mi Store вака најскапо од сите му доаѓа.
  Mobelix, Setec или Anhoch најарно.
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  Имаш поскапо како Ми стор и Анхоч, со фискална и гаранција
  Имаш Ледиком, Мобеликс и други мобилари без фискална и АКО/АМА гаранција.

  Цената е таа во Анхоч е нешто поефтин и е за европски пазар. За сет не сум сигурен од каде ги набавуваат Xiaomi. Од мобилара како кога. Може да е за EU пазар со глобален ром, може да е кински со глобален, кинески со кинески итн.
   
 7. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Некој да забележал да има проблеми со НЛБ Клик? Никако да ми стаса СМС за активација, а на NLB Pay ми стигна одма.

  Уклучени се сите пермисии...
   
 8. silver90

  silver90
  Intern

  8
  10
  11 ноември 2019
  Машко
  Дали некој знае за Xiaomi redmi note 4X каде можам или некој има да купам само рамка за екранот, екранот работи али е одвоен од едната страна од кукиштето?
  Ако нема такво нешто кај нас каде е најефтино да се купи цел екран кај нас?
   
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,304
  955
  1 Јуни 2016
  Ми се случи пред една недела кога активирав, стигна за 10 мин.
  Потоа се логирав одново, па стигна одма.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Хммм, јас ја користам Токен Македонија и немам никаков проблем....
   
 11. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011

  вреди разликата у цена oд mi note 10 до ми 10 pro, во поглед на камера? или не? се праи апгрејд од ајфон 7 плус.
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Не вреди.
   
 13. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
  Во план имав да земам Xiaomi Mi 9t од а1, али видов сега дека искочил Poco x2, ве молам за ваше мислење вреди да се чека или не ?

  Едит: Сега гледам дека Poco иде без NFC... :(
   
  Последна промена: 1 Март 2020
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  AMOLED > IPS
  Кога немаш водоопорност исто ти се фаќа дали Hole Punch исечок или Pop - Up камера.
  Само што pop - up < Hole Punch исечок кога збориме за издржливост.
  Секако Pocophone X2 има 120Hz ама губи на видот на дисплејот, нема HDR, но има подобра камера.
  Ако не ти е до камера или 120Hz и издржливост ондак Mi 9T. А, ако сепак не ти пречи што ќе си земеш телефон со голем исечок, што нема да има ни AMOLED/HDR ондак Pocophone X2.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Poco X2 го коле во камера Mi9T, и нуди помазно искуство. Исто така амолед вс IPS, Зависи од приоритети. Јас би на X2, заради големиот апгрејд во камера, новиот Sony сензор со GCAM коле.
   
  GGTT1, despotovikj и на The Geek Boy им се допаѓа ова.
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Сеа симни GCAM, начекај убаво време и фати неколку фотки.
  Само сега некој да извади фотки и со Mi 10 Pro 5G, новиот Flagship на Xiaomi, ќе биде тешка борба помеѓу S20 Ultra и Mi 10 Pro 5G.

  Инаку, за часовникот изгледа неможеш да го преместиш од левата на едсната страна или обратно. Освен со root или adb, ама за тоа ќе треба време да одвоиш.
  Кај мене на Samsung - от, преку good lock, т.е. Quick - Star модулот можам да го сменам од левата страна часовникот да биде да десната страна, како кај Android Oreo, ама искрено глупо е. Кога ќе се навикнеш вака неможе одвикнување.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
  Неможам да најдам ниедна рецензија mi9t vs Poco x2, да ја видам таа разлика во дисплејот.. outdoor сигурно ќе се мачи poco. Дополнително нема nfc, а во последно време доста користам kompay.
   
 18. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,881
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Poco X2 е за индиски пазар, кај нас сигурно ќе се продава Redmi K30 мада истиот уред е со друго име.

  Се е до преференци, мене искрено АМОЛЕД ми е пресуден, од кога користам телефон со АМОЛЕД не можам да се вратам на ЛЦД, едноставно инфериорен е лцд дисплејот и се приметува кој сака нека каже сега поготово со дарк мод уште повеќе се приметливи разликите амолед версус лцд.

  Камерата на К30 е подобра ама само главната додека Ми9Т има и плус телефото и подобра ултра широка камера.

  К30 е поголем со поголем дисплеј и е подобар во игри ради 120 херцниот дисплеј.

  За издржливост Ми9Т е тенк иако има подвижна предна камера тоа можам лично да го потврдам бидејќи веќе 8 месеци користам К20 Про, а и Jerryrig истото го потврди.
   
  The Geek Boy, psyside и на despotovikj им се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Кај амоледите на Xiaomi се појавуаат ли фамозните розеви и зелени линии?
   
 20. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,881
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Зошто фамозни? Јас немам слушнато некој да се пожали од таков проблем, имам видено само за самсунг S8 тука на форумот. Дали се појавуваат? Кај мене не, веќе 2 ипол години и два различни телефони со амолед екран.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  9та серија дефинитивно е склона. Мој пријател пред година и пол купи НОВ Note9 кој појави розева линија за неполн месец и под гаранција му сменија екран и батерија.

  Aј а видиме за S10:
  S10 plus pink line on display : galaxys10

  За 2 недели ќе видиме дали ќе има и на S20.

  Инаку и јас сум имал 7-8 супер/ам/оледи во фамилија и само со еден сум имал проблем што пожолте од нов, другите биле супер. Ама сум немал Самсунг S7-S10 ген.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 22. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  605
  534
  27 oктомври 2016
  Користиме Mi8SE, без проблеми на дисплејот еве 1 година...

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,881
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ее ама читај до крај, човекот признава дека го оставил телефонот подолго време во купатило под пареа ...
   
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 25. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  418
  337
  1 Февруари 2017
  Машко
  На сонце редми ноте 8про има посветол екран од а51 и ј6 2018 на максимум осветленост
   
  Последна промена: 2 Март 2020

Сподели

Вчитување...