1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  940
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
 2. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко
  Незнам за кој е наменет телефонот, ама баш е кул.
  Ви текнува кога се збореа гласини за Samsung Z, уред кој што беше со извиен екран на сите страни?
  Е Mi Mix Alpha е тоа до негде.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,146
  1,149
  2 Март 2011
  Машко
  Имало зелена линија на IPS?
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  Не сум сигурен, мислам не. Кажав дека проблемот потекнува од физичко оштетување, не реков дека го има и кај IPS екрани.
   
 6. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,197
  1,205
  2 Август 2009
  Како голем љубител на custom android искуство, многу ми е мило што конечно почнале со развивање на неколку custom ROM-ови за мојот телефон (RN8P). Уште кога го купив имав некое чувство дека и MediaTek ќе добие малце љубов :)

  POSP
  Pixel Experience
  CelsiumOS
  Evolution X

  кои btw сите излегоа за еден ден после првиот. Сега уште да се почека малце да ги испеглаат.
   
  На GGTT1 и psyside им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  Приказната за недостаток на кастом ромови/поддршка/проблеми за Mediatek заврши во моментот кога се појави G90, A76-ки за ич пари, супер моќен чип за парите, и ете одма резултати.
   
  На GGTT1 и xhktw им се допаѓа ова.
 8. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,197
  1,205
  2 Август 2009
  Па редно беше искрено (сакав да пишам маме му ебем али пробувам да сум покултурен во последно време). Нели стартниот муабет на Xiaomi кога излезе RN8P беше дека ќе го избацат телефонот со open source kernel за да поттикне афтермаркет поддршка за MediaTek чипсет, па после кога милион луѓе што пробуваа да развијат нешто си ги брикнаа телефоните, излезе дека за таков hard brick мораш да платиш 20-30$ во овластен Xiaomi центар за да ти го оживеат телефонот. Па баш затоа и xiaomi.eu дропнаа поддршка за телефонов чим видоа уствари колку е саат.

  Јас претпоставував дека кога ќе излезе Android 10 официјално за телефонов, тек тогаш ќе почне со custom development. И lo and behold, пред два дена излезе Android 10 надвор од Кина, и веќе почнаа со development.
   
  Последна промена: 2 Март 2020
  На GGTT1 и mnikolce им се допаѓа ова.
 9. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко
  Камо така и за Exynos процесорите да се нафатеа.
  Ќе се влечкаме сеуште со избледената камера на A50. Море јас будала, требаше A70 да си земам. Snapdragon процесор и барем некој се замарал да направи GCam. Ама Samsung како Samsung и мрзливи developer - и, тоа е.
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 10. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,197
  1,205
  2 Август 2009
  Знам за што ми збориш, имав Samsung A6 пред да го земам овој телефон и морав со кернел само да се задоволам, поддршка за телефонот апсолутна нула. Последен пат да го јадам тој стап.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  296
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Моментално сум на MIUI Global 11.0.13.
  Дали е подобро да ја флешнам последната бета од MIUI EU 20.2.27 или да си седам на Global?

  EU
  MIUI 11

  Global
  MIUI 11
   
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко
  Која е разликата помеѓу Европски MIUI, и Global MIUI.
  Знам едниот е за европски пазар направен, ама дали има некоја разлика во самиот софтвер?
  За кинескиот MIUI знам дека нема Google апликации.
   
 13. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  296
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  MIUI 11.2 - 20.2.27

  Барај Our ROMs features (Whats not in Global):
  мада некои од опцииве што ги имаат наведено ги имам и на Глобал (Raise to wake gesture, Added game speed booster...)
   
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко
  А за реклами, EU, Global исто имаат или?
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,300
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Goran995 збори за xiaomi.eu ромовите кои се неофицијални. Инаку МИ почна да вади и свои ЕУ ромови, за моделите за ЕУ пазар. Да главната разлика е во рекламите и прајваси.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  296
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Како што читав - и отстранет bloatware (не дека ми смета на Глобал-ов, поштено).

  Мала исправка - сум на MIUI Global 11.03.13 (PFDEUXM), што значи дека сум бил на официјалниот ЕУ ром, она што го спомна @marv .
  Ме копка да му направам unlock и да го флешнам xiaomi.eu... Дали се губат сетинзите/податоците? Clean install e? @marv
   
  Последна промена: 3 Март 2020
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,478
  1,090
  8 Декември 2009
  Конечно андроид 10 на редми ноте 8 про..
  Screenshot_2020-03-03-11-15-47-745_com.android.settings.jpg Screenshot_2020-03-03-11-15-44-955_com.android.updater.jpg
   
  gremlin, The Geek Boy, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  544
  496
  27 oктомври 2016
  За да инсталираш xiaomi.eu rom, ќе мора се да избришиш од телефонот, а сетинзите би требало да се вратат преку ми акаунт рестор

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,300
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Клин инстал до даска.

  Да "би требало". Не ми успеало до сега, кога сум преоѓал на xiaomi.eu. 3 обиди, ни вифи се вратиле, нит сетинзи. Најсмешно беше кај ќерка ми, од глобал на глобал рефлеш, значи се оргинал, и сетинзите јок, само хоме скрин се врати. Шаоми воркс ин мистериус вејс.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  The Geek Boy, Goran995 и на mnikolce им се допаѓа ова.
 20. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  Кога ќе има андроид 10 за овој модел ? Screenshot_2020-03-03-12-28-59-515_com.android.settings.jpeg

  Испратено од SM-G9770
   
 21. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  407
  312
  1 Февруари 2017
  Машко
 22. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,478
  1,090
  8 Декември 2009
  Да се надоврзам на претходниот мој пост, осетно е намалена потрошувачаката на батерија на redmi note 8 pro.
  Screenshot_2020-03-03-16-28-31-809_com.miui.securitycenter.jpg
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  56
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Знае некој дали би имал некои фалинки ако земам Xiaomi Redmi Note 8 Pro за корејски пазар? Од Ледиком е телефонот, ги прашав за кој пазар е и ми одговорија така.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  Фалинки на хартија само. Колку што знам нити една верзија нема со целосни бендови кај нас, па така ќе имаш лимитиран сигнал, (кај сите модели) друго треба да е се исто.
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gorkas

  gorkas
  Intern

  7
  8
  5 Август 2017
  Машко
  Момци знае ли некој каде се наоѓа магацинот за мобилни на А1 или можеби има број од таму..?
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...