1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,492
  1,815
  5 oктомври 2007
  Машко
  За телефон за тие пари, богами грчка - ддв + гаранција на цца 200км не е лоша варијанта.

  Добро бе овие Шаоми оти не нудат глобална гаранција па да си однесеш кај и да си. Продаваат глобално а суппорт локално ако наџеш наџеш.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На smole и bajramo им се допаѓа ова.
 2. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  468
  287
  25 Јуни 2008
  А ги нарекуваат Кинески Ејпл. Ејпл нуди интернационална гаранција, ама сега некој во одбрана ќе рече Ејпл се 1000 евра....

  Sent from my Redmi 4 Prime
   
 3. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,111
  655
  8 Август 2017
  Машко
  Имаат Ап... Шаоми Каре, и се доплаќа + 180јуан, односно + 100 за екранот, е сега работата е што не се застапени глобално (8 СЕ дури нема ни банд 20 за Европа), па не ти важи секаде гаранцијата.
  upload_2018-8-8_13-48-45.png
   
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  highflyer, DaVoRkNe, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Мi8 e 6.21"? Добро бе, нормален телефон од 'само' 5" остана ли? Зошто вака катастрофално ја промашуваат формулата овие и тоа за цели 1.21 инчи? Се знае, oсновната верзија е 4.8 до 5.2". За тие што им е малку добиваат 5.5 до 6" со име Plus, Edge, Note.
   
  На Potop и bajramo им се допаѓа ова.
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  Екранот на Mi8 има сооднос од 18:9. Споредено со „стандарден“ 16:9 екран, широчината одговара на екран од 5,5 инчи. Значи практично е малку издолжен 5,5 инчен.
   
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Да, станал налик ова

  [​IMG]  патем, зголемена е и ширината за 5мм, покрај должината за 17мм и тежина за 40грама. Се помалку нормални телефони на пазарот. А нема потреба реално да се укинуваат димензиите, може да има 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, ју нејм ит.
   
  На RoninMK и bajramo им се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  За жал тоа е трендот.
   
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,916
  4,156
  1 Септември 2011
  Машко
 10. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  542
  371
  22 Март 2016
  Машко
  Дали некој има флешувано еу бета 10ка неделна да сподели импресии и кажете ми од еу стабилен 8ца на еур 10ка неделен бета да ставам (да одам преку TWRP?) и дали треба vipe internal storage или било нешто друго да бришам пред инсталирање?
   
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Се надевам ќе извадат Mi8 plus. Дома имам Mi5S Plus и е одличен. Во однос на Ми5 или Ми6 класи подобар задари батеријата.

  Немаат ниеден флегшип со голем амолед екран и голема батерија. Еве ги Хуавеј го извадија Онор Ноте 10.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Батеријата е само 800мах поголема, тоа да прави толкава разлика?
   
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  На P.Overdrive и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кој модел на РМН5 (про) го купивме од Анхоч? Знам дека мојот е whyred ама дали е Pro или Ai или пак кинеската верзија?

  Пошто Pro има 20 мегапикселна селфи камера, а мојот има 13 мп не е тој дефинитивно. Ai Dual Camera ли е? Стварно се за никаде со имињава. Кинеската верзија па како се вика?


  Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera - Full phone specifications
  Xiaomi Redmi Note 5 Pro - Full phone specifications

  Чекам уште 172 часа до bootloader unlock па ќе пробам lineage os ме интересира споредба на камерата и батеријата.
   
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Аи треба да е.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  199
  104
  7 Март 2015
  Што чудо е ова?
  Согласно потребите на своите фанови, како и големите достигнување на полето на технологијата, перфекционирање на дизајнот и оптимизираност на MIUI 10, Шаоми се одлучи да отпочне нова серија на телефони. Тоа ќе биде нов под-бренд, Pocophone, а ќе има премиера со моделот F1. И има зошто е такво името :)

  Стратегијата е да се понуди врвен апарат, по сите стандарди, за премиум цена. Дел од спецификациите со кои тоа се потврдува се фантастичен Snapdragon 845 процесор поддржан од брзи 6GB ram, две екстра задни камери, 20МР предна камера па дури и течно ладење. Како наш бонус, и цената ќе биде пријатно изненадување

  #Pocophone #PocoMacedonia #XiaomiLove #MiMacedonia

  PocoMacedonia

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Врвен апарат, по сите стандарди, за премиум цена кој се вика

  Pocophone

  #ќумрам

  поколоко
   
  На STEFF, fuzzjaw, Avid и уште 5 други им се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,492
  1,815
  5 oктомври 2007
  Машко
  Каде кај нас до убав скреен протектор за Редми Ноте 4Х. Под добар, мислам стаклест не само пластична фолиичка, и да биде фулл скреен, како се вика тоа 2.5678Д , т.е. закривен. И нормално сос местење пошто од 10ттина обиди до сега, цца 2 пати сум успеал саглам да залепам онака еџ то еџ. Не ме бива јебига, и коа не те бива ќе си платиш да ти е по мерак.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. dejanm

  dejanm
  Intern

  88
  28
  15 Јануари 2014
  Машко
  PikaCHUuu phone зошто не се изненадувам веќе со кинезиве??
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 21. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  737
  681
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ке си земеш салотејпче (некој стакла више идат ос такви лепенки за местење у комплет) .. и од едната страна 2-3 ке лепнеш пред да ја одлепиш заштитната, и после ко вратиче на шарки, дигаш малце, ја вадиш фолијата и джглап, нема утка :)
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,492
  1,815
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ма се сум пробал. И краевите пак не ми се лепат како треба до крај. Иначе аир бублес не праам, тука се изверзирав веќе . Небитно каде има да не знае некој кај нас. Не ми се чека али, ебај ово оно.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,064
  4,354
  28 oктомври 2008
  Pocophone F1, rumoured to be Xiaomi's next handset with the Snapdragon 845 processor, is expected to launch later this year. While earlier reports had already hinted at some of the specifications of the smartphone, the latest leaks give us a look at the alleged Pocophone F1. From the rumours, it is highly expected that the Pocophone is set to be launched as Xiaomi's fifth handset with the Snapdragon 845 SoC after Mi 8, Mi 8 Explorer Edition, Mi Mix 2S, and Black Shark.

  Ова е некој подбренд само за Индија...
  Xiaomi launches Poco brand in India, Pocophone F1 could be its first phone
   
  На the_maker и ARMac им се допаѓа ова.
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да де топ е се, само што се вика POCOPHONE
   
 25. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  148
  166
  9 Март 2016
  Машко
  Колку што може да се види од видеово ќе има и Global Version и нема да биде само за Индија

  View: https://youtu.be/CVdeoHqTRv4


  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...