1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.9%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  38.6%
 3. Не сум задоволен/а

  19.7%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.8%
 1. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  222
  126
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Мене ми носат све зависи до градот, такво картонче у живот не сум видел
   
 2. rasdas

  rasdas
  Intern

  5
  0
  14 Мај 2020
  Ако има царина за плаќање на тој што ти ја носи плаќаш? Јас платив царина за ова во пошта.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да.
   
 4. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Ина ли некој информации што се случува со пратките што транзитираат преку Германија?Мојата последен пат е регистрирана во Франкфурт на 17 Април и досега нема никаков апдејт за истата.Го проверив и бројот што е десно напишан но нашава пошта не дава никакви информации:GM295352282102960082
   
 5. whiterabbit

  whiterabbit
  Gaining Experience

  62
  68
  20 Мај 2020
  Машко
  Претежно оставаат карточниња кога не може да те најдат или нема пристап директно до твојот стан, куќа па мора да остави во поштенско сандаче.
   
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,220
  3 Јануари 2019
  Машко
  Добро, дали некој знае што значи овој статус, веќе 2 месеца не мрда "MACEDONIA THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF, SKOPJE, Departed -> Your item departed a transfer airport in SKOPJE, MACEDONIA THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF on March 22, 2020 at 11:29 am. The item is currently in transit to the destination.". Проверив на сите страни, нигде не можам да најдам нешто дополнително.

  ALL-IN-ONE PACKAGE TRACKING | 17TRACK

  Инаку, имам напревено "Search Request" на страната на USPS пред 2 недели па чекам да видам што ќе ми пишат они.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Мислам дека на 22 Март е пристигната некаде каде што треба да транзитира за Македонија со тоа што кај твојата не е наведена транзитната држава:Universal Parcel Tracking - Global Package Tracking
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  497
  417
  9 Јули 2018
  Машко
  Како што читам сеуште не пристигната кај нас,најверојатно е заглавена во некоја меѓу држава
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,220
  3 Јануари 2019
  Машко
  Тоа и претпоставував. Ај да се надевам дека ќе стигне.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  @TheMarshal
  Уредно си пишува дека е во транзит уште.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,220
  3 Јануари 2019
  Машко
  Збунувачки ми е што вика дека е тука. Инаку, на страната за Claims на USPS, стои последен тракинг "Delevered to Postal Agent" и до тоа пишува "Skopje 1004". Тоа ми е конфузно.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не видов такво нешто на USPS!

  Screenshot from 2020-05-28 15-40-49.png

  Дај принтскрин од тоа.
   
 13. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,220
  3 Јануари 2019
  Машко
  Yup, не е на страната за тракинг. Тоа ми го даде овде додека пополнував claim:
  File a Claim | USPS

  1.png
  Не можам сега да го добиајм тој screen, затоа што веќе имам направено claim.

  Али еве пример од друга пратка, за да ти покажам како изгледа кој скрин. Кај "Status of Item" пишуваше Delivered to Postal Agent, а кај Location пишуваше Skopje, 1004. Е сега фрката е што всушност значи "Delivered to Postal Agent". Нели ако е доставена ќе пишува "Delivered to Agent".

  По тоа што читав статусот "Delivered to Postal Agent" може да значи повеќе работи како дадена на intermediary пошта, пред да се пушти за достава и тн.
  2.png

  Најверојатно пратката сеуште у транзит и ја само си паничам дека е изгубена. :)
   
 14. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас би го контактирал продавачот или супортот на USPS за подетално инфо.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 15. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,220
  3 Јануари 2019
  Машко
  Контактирани се USPS. Пишува дека average се чека 32 работни денови за одговор кога се работи за пратки пратени во Македонија. Ќе упдејтан овде кога ќе ми вратат на ticket-от.

  Иначе, не е од продавач, туку пратена ми е од пријател праткава.
   
 16. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  RX147414294DE <-- со тоа бројче на наша пошта ќе си го чекаш да се појави, према ова искочено ти е од Германија и иде транзит
   
 17. piktoraaa

  piktoraaa
  Intern

  3
  0
  28 Мај 2020
  Zdravo,

  Dali moze nekoj koj imas iskustvo da mi objasni sto se slucuva so paketov, i do kade e potocno?
  Capture1.PNG
  Ne mi imaat pobarano nitu faktura za nego za carinarenje, nitu me imaat kontaktirano za bilo sto povrzano so paketot.
  Jas pretpostavuvam ili e pusten paketot do Ohrid, i potoa tuka ke mi pobaraat da platam carina, ili ne plakjam voopsto.
   
 18. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Била во царина и завршила царинската постапка, сеуште е во метрополата пакетов. :)
   
  Последна промена: 28 Мај 2020
 19. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
 20. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јадни они, зеле бонус "само" 5.700 ојра. Страмота. :D
   
 21. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  Мене денес ми стигна едно од 15парт од чичо али
   
 22. piktoraaa

  piktoraaa
  Intern

  3
  0
  28 Мај 2020
  I jas ocekuvam pratka od Germanija, isto pominata preku Frankfurt. Momentalno trackingot mi kazuva deka mi e vo lokalna posta, i treba da se dostavi.
  Za plakjanje carina uste ne znam, koga ke se dostavi ke mi kazat.
   
 23. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,381
  1,009
  1 Јуни 2016
  Стигна пратка од 12ти март, конечно.
  Сега уште да стигнат другите порачани на 6ти март.
   
  На DrMTR и Антониј.К им се допаѓа ова.
 24. ski

  ski
  Intern

  86
  19
  22 oктомври 2016
  Машко
  Дечки која локална пошта во Скопје е "ems 1008"?
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,323
  2,567
  19 Јули 2013
  EMS е под железничка станица. Ќе ти испорачаат лично.
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...