1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

каде можам да купам добра,не профи штрафилица

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од maci, 1 ноември 2016.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,416
  3,298
  12 Јануари 2016
  Машко
  Aко не најдеш, кажи ќе ти го дадам моето да завршиш работа (да не чекаш нарачки).
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  787
  1,289
  12 Септември 2013
  Машко
  Ја имам истата, склопив кујна, дневна, два плакари и пар поситни стварчици, за секоја од нив требаше да платам по 3000 за монтажа. Си ја заврши без мака обврската. Во услови на ограничен буџет е сосема во ред.
   
  На krema и Lokvan им се допаѓа ова.
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  255
  206
  21 Мај 2017
  Јас пред 2,3 години се одлучив да купам штрафилица од алиекспрес, испадна негде околу 3000 денари дојде со две батерии.
  Ја немам користено нешто посебно, само за заштрафување понекад и имам бушено дрво исто така неколку пати, немала никад проблем со снага и сега ја извадив од гаража да ја пробам со неполнета батерија повеќе од 2-3 месеци нема шанси да ја задржам со рака, еве слики од истата ако го интересира некој нешто нека праша слободно.
   

  Прикачени датотеки:

  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  2,997
  3,386
  18 Април 2007
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,923
  6,616
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Најдов во Хубо. 299 денари се со 10 бита. Само како цевки ги нема. Ова се најверојатно пократки модели, ама па подолг само ќе ми смета.

  Ако некој ги бара во гондолите се одма лево од касите, не кај останатиот алат. Као на попуст нешто. Има и вакви метални и гумирани црни како тие на али експрес, исто од Bosch.

  И сега видов плус интересни работи како корнизи, премази, летвици и слично. Изгледа секој месец ќе одам по еднаш-двапати. ПС. ракавиците се 60 денари.

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Едит - заборавив да напоменам има мали акумулаторски штрафилици од 999 денари (со битчиња, ама и овие одговараат). Таква обавезно зимам за компјутерчиња, ресивери и слична електроника.
   
  Последна промена: 22 Август 2019
  Lokvan, Oktar, Alucard и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. tonidn

  tonidn
  Intern

  28
  19
  13 Март 2016
  Машко
  Ми треба совет околу избор на бормашина/хилта. Значи треба да биде доволно јака да избуши бетон/носечки зид. Искрено не се разбирам многу па не знам на што всушност да обрнам внимание при избор. Дали јачина во вати, удари у минута и сл. Реално не ми се фрлаат премногу пари пошо и нема нешто многу да се користи. Каде и да е се мислам околу овие 2 модела на Блек&Decker:

  ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟ BLACK&DECKER BEH850-QS - Praktiker
  ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟ BLACK&DECKER KR1102K-QS - Praktiker

  Претпоставувам дека поскапиот модел е подобар но не знам да не е overkill за тоа што ми треба. Како и да е може да дадете предлог за друг бренд што може да се најде таму, еве линк
   
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,032
  1,155
  11 Март 2011
  Втората, поголема моќност 1100 W наспроти 850 W. Провери во GMM (gmm.com.mk), они се застапници за B&D, плус на фб ми излегува некоја промоција од нив од време на време, така да можеш да поминеш слично или поевтино тука
   
  На tonidn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tonidn

  tonidn
  Intern

  28
  19
  13 Март 2016
  Машко
  Еве ја на попуст (7499). Истата во Практикер 109е без tax free пресметан. Не ми текнува на вакви производи колкав поврат на ддв имаше. Знам во Икеа е 11% на нивната роба но ете ако е толку тогаш доста поефтино доаѓа.

  Од друга страна пак, овде ја има истата со куфер и прибор за плус 200 денари и нормално, локална гаранција:)

  Имам фора уште неколку дена да размислам па може ќе улета и друг предлог.
   
 9. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,338
  9,761
  23 oктомври 2012
  Машко
  Screenshot_88.png
   
  На tonidn и bxxxn им се допаѓа ова.
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,032
  1,155
  11 Март 2011
  Бидејќи алатот доаѓа во хартиена амбалажа, куфер доста значи за складирање и преносливост, освен ако не е некој генерички (посочениот личи на таков) и шрафилицата нема соодветно лежиште. B&D се хоби алат, според мене со подобар квалитет од останатите безимени или нови брендови и како за дома ќе ти врши работа. Инаку ГММ исто така ги снабдува Хубо и Меркур. Во Хубо со картичка имаш 5% попуст, Меркур порано викендите имаше 5-10% попуст (се влечеше коверт на каса) :)

  Од Глобал Блу мислам дека на таа сума имаш -4 евра во фри шопот на граница, или -2,5 во менувачница во Скопје, за некаков оперативен трошок или слично, со тоа што попустот ти излегува околу 10 евра.
   
  На tonidn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  2,997
  3,386
  18 Април 2007
  На ддв формулар за алати можно е да не ти стават печат на грчка царина, пази.
   
  На tonidn му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  450
  272
  28 ноември 2014
  Машко
  На големо работат, јави се и ќе ти помогнат. Претежно се за рачен алат али имаат и Bosch.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 13. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,032
  1,155
  11 Март 2011
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  744
  723
  5 Април 2015
  Машко
  Имаш заменски батерии 2 и 4 Ah, меѓудругото од Parkside во Lidl со акцијата од 12.09.19, ако имаш некој накај Грчка може да си порачаш.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,174
  514
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Faktorium

  Faktorium
  Intern

  32
  29
  19 Јули 2013
  Машко
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,203
  3,279
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  5690 den e...
   
 18. Faktorium

  Faktorium
  Intern

  32
  29
  19 Јули 2013
  Машко
  На lukoil имаат некоја промоција на black and decker и е таа цена.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,203
  3,279
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Zimaj ne mu se dumaj.
   
  На Faktorium му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,091
  1,376
  5 oктомври 2007
  Машко
  10 волтна со само макс 550вртежи ? Незнам за што ти е, ама играчка е ова.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  bicikle, Necromancer и на smole им се допаѓа ова.
 21. Faktorium

  Faktorium
  Intern

  32
  29
  19 Јули 2013
  Машко
  Затоа побарав мислење дали е добра.
  За домашна употреба, ништо професионално. Пример, штраф во иверка сигурно ќе може да заштрафи ?!
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,091
  1,376
  5 oктомври 2007
  Машко
  До толку да.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,104
  8,406
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зависи што подразбираш под „подобро“. Дали е нешто добро или лошо е 100% субјективна работа.
  Тоа „подобро“ може да е фејк. На пример таа штрафилица од видеото која што е побрза може е префорсирана, може е фејк рекламирана, може ќе цркне за година дена. Другата можеби е послаба во споредбата но ќе трае 5-6-7-8 години без никаков проблем додека оваа другава нема да работи уопште.
   
  Gumirano, smole, Misko6000 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,920
  2,155
  19 Јули 2013
  Штраф во иверка, во даска, во гипс картон, дупка во цигла, во лим, сето тоа ќе направи.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  2,997
  3,386
  18 Април 2007
  Не баш.

  "Provides precise control for drilling into wood, metal, plastic and all screwdriving tasks."

  "USES
  • For all drilling tasks in Wood up to 25mm
  • For all drilling tasks in Metal up to 10mm
  • Building Flat Pack Furniture
  • Hanging Pictures, Shelves, Curtain Rails, Blinds"

  10.8V Ultra Compact Lithium-ion Drill Driver - BDCDD12 | BLACK+DECKER
   

Сподели

Вчитување...