1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

каде можам да купам добра,не профи штрафилица

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од maci, 1 ноември 2016.

1. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    Aко не најдеш, кажи ќе ти го дадам моето да завршиш работа (да не чекаш нарачки).

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  2. borcep

borcep
    Practice makes perfect

764
    1,231
    12 Септември 2013
    Машко
    Ја имам истата, склопив кујна, дневна, два плакари и пар поситни стварчици, за секоја од нив требаше да платам по 3000 за монтажа. Си ја заврши без мака обврската. Во услови на ограничен буџет е сосема во ред.

На krema и Lokvan им се допаѓа ова.
  3. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

167
    118
    21 Мај 2017
    Јас пред 2,3 години се одлучив да купам штрафилица од алиекспрес, испадна негде околу 3000 денари дојде со две батерии.
    Ја немам користено нешто посебно, само за заштрафување понекад и имам бушено дрво исто така неколку пати, немала никад проблем со снага и сега ја извадив од гаража да ја пробам со неполнета батерија повеќе од 2-3 месеци нема шанси да ја задржам со рака, еве слики од истата ако го интересира некој нешто нека праша слободно.

Прикачени датотеки:

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. smole

smole
    Unstoppable

2,953
    3,292
    18 Април 2007
  5. ARMac

ARMac
    Орган

5,869
    6,471
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Најдов во Хубо. 299 денари се со 10 бита. Само како цевки ги нема. Ова се најверојатно пократки модели, ама па подолг само ќе ми смета.

Ако некој ги бара во гондолите се одма лево од касите, не кај останатиот алат. Као на попуст нешто. Има и вакви метални и гумирани црни како тие на али експрес, исто од Bosch.

И сега видов плус интересни работи како корнизи, премази, летвици и слично. Изгледа секој месец ќе одам по еднаш-двапати. ПС. ракавиците се 60 денари.

Едит - заборавив да напоменам има мали акумулаторски штрафилици од 999 денари (со битчиња, ама и овие одговараат). Таква обавезно зимам за компјутерчиња, ресивери и слична електроника.

Последна промена: 22 Август 2019
    Lokvan, Oktar, Alucard и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. tonidn

tonidn
    Intern

27
    19
    13 Март 2016
    Машко
    Ми треба совет околу избор на бормашина/хилта. Значи треба да биде доволно јака да избуши бетон/носечки зид. Искрено не се разбирам многу па не знам на што всушност да обрнам внимание при избор. Дали јачина во вати, удари у минута и сл. Реално не ми се фрлаат премногу пари пошо и нема нешто многу да се користи. Каде и да е се мислам околу овие 2 модела на Блек&Decker:

ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟ BLACK&DECKER BEH850-QS - Praktiker
    ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟ BLACK&DECKER KR1102K-QS - Praktiker

Претпоставувам дека поскапиот модел е подобар но не знам да не е overkill за тоа што ми треба. Како и да е може да дадете предлог за друг бренд што може да се најде таму, еве линк

7. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

993
    1,128
    11 Март 2011
    Втората, поголема моќност 1100 W наспроти 850 W. Провери во GMM (gmm.com.mk), они се застапници за B&D, плус на фб ми излегува некоја промоција од нив од време на време, така да можеш да поминеш слично или поевтино тука

На tonidn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tonidn

tonidn
    Intern

27
    19
    13 Март 2016
    Машко
    Еве ја на попуст (7499). Истата во Практикер 109е без tax free пресметан. Не ми текнува на вакви производи колкав поврат на ддв имаше. Знам во Икеа е 11% на нивната роба но ете ако е толку тогаш доста поефтино доаѓа.

Од друга страна пак, овде ја има истата со куфер и прибор за плус 200 денари и нормално, локална гаранција:)

Имам фора уште неколку дена да размислам па може ќе улета и друг предлог.

9. Oktar

Oktar
    Guru

3,307
    9,550
    23 oктомври 2012
    Машко
    Screenshot_88.png

На tonidn и bxxxn им се допаѓа ова.
  10. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

993
    1,128
    11 Март 2011
    Бидејќи алатот доаѓа во хартиена амбалажа, куфер доста значи за складирање и преносливост, освен ако не е некој генерички (посочениот личи на таков) и шрафилицата нема соодветно лежиште. B&D се хоби алат, според мене со подобар квалитет од останатите безимени или нови брендови и како за дома ќе ти врши работа. Инаку ГММ исто така ги снабдува Хубо и Меркур. Во Хубо со картичка имаш 5% попуст, Меркур порано викендите имаше 5-10% попуст (се влечеше коверт на каса) :)

Од Глобал Блу мислам дека на таа сума имаш -4 евра во фри шопот на граница, или -2,5 во менувачница во Скопје, за некаков оперативен трошок или слично, со тоа што попустот ти излегува околу 10 евра.

11. smole

smole
    Unstoppable

2,953
    3,292
    18 Април 2007
    На ддв формулар за алати можно е да не ти стават печат на грчка царина, пази.

12. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

403
    186
    28 ноември 2014
    Машко
    На големо работат, јави се и ќе ти помогнат. Претежно се за рачен алат али имаат и Bosch.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

13. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

993
    1,128
    11 Март 2011
    На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

720
    701
    5 Април 2015
    Машко
    Имаш заменски батерии 2 и 4 Ah, меѓудругото од Parkside во Lidl со акцијата од 12.09.19, ако имаш некој накај Грчка може да си порачаш.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...