1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

каде можам да купам добра,не профи штрафилица

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од maci, 1 ноември 2016.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Кој е за девалт овластен ? Зеде пријател гравика девалт , е сега мислам дека беше од хубо, ама причава е од пред 5-6 год, може и да ми се измешале работите.Зборот ми беше што му отвори луфта за 3 дена, а од сервис му рекоја дека така треба да работи xD хилти да, ама е оверкил за дома и за штрафчиња до 10 мм, не дека не чинат за на градилиште на пример.
  Ах не, dremel (дремел, поспал xD ) беше, не беше dewalt, јбг, како што реков одамна беше сум се побркал
   
 2. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  107
  89
  6 Февруари 2016
  Машко
  Јас сум истотака задоволен од ингко и од парксајд. Е сега, ако се пази машината ќе тера многу.
   
 3. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  411
  200
  28 ноември 2015
  Машко
  Ингко е играчка за парксајд,имам неколку алати ингко и парксајд.
  Моментално парксајд е бестбај за парите.

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
  На kolesk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Самл уште да ја најдеш..
   
 5. cecko777

  cecko777
  Intern

  5
  0
  30 Септември 2008
  Купив бормашина марка Extol,
  при првото работење се расипа. Катастрофа е!!!
   
 6. cecko777

  cecko777
  Intern

  5
  0
  30 Септември 2008
  Купив бормашина марка Extol,
  при првото работење се расипа. Катастрофа е!!!
   
 7. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  306
  273
  10 Јуни 2011
  Машко
  јас користам RYOBI купена на старо од канта пазар :D
  уште одкако ја купив не чинеше батеријата само, ја расклопив и заменив со 18650 батерии во серија, од тогаш штрафилицата ми има заштрафено преку 1000 штравчиња, и во ѕид и во дрво и во алуминиум и во што уште не, обично битовите ги расипувам брзо, штрафилицата тера :D
  најмалку 10 (евтини) битови имам расипано со неа хахах
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Екстул индустриал, профешанал или хоби?
   
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  Моментално сум на мисла да си земам жичана штрафилица од Ингко (од оние што работат на 220в). Најмногу ме мисли тоа што неколку пријатели и колеги ја фалат (а едниот е хоби мајстор што сменил/изамортизирал неколку батериски штрафилици). Пошто батерија на подолга работа ќе се испразни па треба да се чека да се полни, па треба да се одржава и да се пази, а јас неколку пати годишно работам вакви работи. Штрафилица што работи директно на 220в нема замарање со батерии.

  Додатна компликација во одлукава е тоа што само што земав нова Парксајд штрафилица, и сега се мислам дали да ја задржам паралелно со штрафилицата на 220в, или да ја продадам.
  Едина причина зошто би продавал алат со таков одличен однос на цена/перформанси, е заради тоа што не сакам да се замарам со батериите (одржавање, полнење кога не си ја завршил работата, итн).

  Можеби најпаметно ќе биде да набавам уште една алатка од Парксајд и да имам две батерии (истите им се кај сите нови алати). :)
  На пример multipurpose tool. Ако начекам мулти тул од Парксајд, обавезно го купувам.
  upload_2019-7-15_9-49-37.png
   
  Последна промена: 15 Јули 2019
 10. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,259
  9,349
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ако користиш штрафилица со литиумски батерии и имаш две, немаш никаков проблем со батериите и со полнење. Ја полниш еднаш и кога ти треба директ штрафиш, не е како со никел-кадмиумските батерии, и плус ако имаш две, обезбден си за долга работа. Инаку конкретно за штрафење, јас не би се врзувал со кабел, не е дека ти треба толку моќност за да мора да биде на струја. За штрафење побитна е мобилноста. Која ја имаш од Парксајд, јас сакам да купам ама од таа што е ударната, прилична е добра, барем според братчед ми, така да ако е таа, заинтересиран сум да ти ја земам... ако ја продаваш нели...
   
  Lokvan, goce03 и на JunkieMKD им се допаѓа ова.
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не, моделот PBSA 20-Li A1 нема ударна функционалност.
  PARKSIDE® Akku-Bohrschrauber PBSA 20-Li A1 (ohne Akku / ohne Ladegerät) - Lidl.de
  Produktdetails
  Мојава дојде во куферче комплет со батерија од 2Ah и полнач. Уште е запечатена, не ја отварам додека не одлучам што ќе правам. Но ми донесоа две такви, една за колегата, и баш завчера ја разгледувавме и ја пробавме на работа. За парите секако е прилично импресивна.

  За мобилноста секако си во право @Oktar но и тоа (како и се друго) е компромис. За продавање уште не сум одлучил, прво кај пријател ќе ја пробам таа 220 волтната од Ингко и ќе разгледам што друго се нуди од таквите штрафилици. Пошто барам и одреден квалитет, не само независност од батерии. Од тој аспект симптоматично е што не гледам жичани модели од попознатите брендови.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  107
  89
  6 Февруари 2016
  Машко
  @Lokvan а си користел мултитул таков? Јас не, а вака на око ми делува слабо.
   
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  @kolesk, не сум имал досега осцилирачки мултитул. Не знам колку им се јаки моделите, не сум ја истражил понудата на Парксајд. Треба да се разгледа, но сигурен сум дека имаат добри понуди за нас хоби корисниците.
   
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Другар јас штрафилица од бувњак со присобрани батерии 2 пати гофишно ја полнам и нема гајле, значи ја полнам денес, ја користам ко ќе ми затреба, и секако ко ќе се испразни пак на полнење, и е далеку позгодна од бормсшина на струја ( оти оваа е и бормашина нели и штрафилица ). Таја од 220в ептен ретко ја штекам в струја од ко ја склопив оваа батерискава.
   
  На moongose и krema им се допаѓа ова.
 15. KirilMKD

  KirilMKD
  Intern

  4
  1
  28 Март 2018
  Машко
  @BESKO Здраво батка, ми кажаа тебе да те барам за добри цени за Ингко.

  Заинтересиран сум за некое пакетче полнач 1/2 батерии безжична ударна штрафилица.
  Пример: Батериски завртувач 20V – INGCO Tools
   
 16. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  149
  212
  9 Јуни 2015
  Машко
  7500 Denari so 1 Godina garancija
   
 17. KirilMKD

  KirilMKD
  Intern

  4
  1
  28 Март 2018
  Машко
 18. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  866
  630
  5 Јули 2011
 19. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  149
  212
  9 Јуни 2015
  Машко
  Кај сум тврдел дека давам јас 20% попуст ? или си читал пред 2 години можеби ?
  Извини и кај мене цената е 7700 Денари.
  И за инфо не е тој ОФИЦИЈАЛЕН ДУЌАН , тој само онлине продава.
  А за членови со 2 3 поста нормално дека не можам да давам попуст :)

  Pozz
   
  На dddragan и Pane24 им се допаѓа ова.
 20. KirilMKD

  KirilMKD
  Intern

  4
  1
  28 Март 2018
  Машко
  1. Во право си, можеби од пред долго време е попустот па грешно сум разбрал.
  2. Не знаев дека има квота шо треба да ја пополни член на форумов за да добие попуст од кај тебе што ти доброволно си го понудил.
  3. Тој шо ти го викаш не официјален дуќан дава дупло повеќе гаранција од тебе.

  Јас штрафилицата за 7700 ќе ја купам, но не од кај тебе.

  Поздрав.

   
 21. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  149
  212
  9 Јуни 2015
  Машко
  2. Нормално дека треба да имаш квота , а не да се зачлениш тука само за Штрафелица и од Попуст да кркаш, еее така нема.
  3. Пак грешиш исто кај првата точка, дека од по оддамна е постот за 6 месеци гаранција, Ингцо више 14 месеци дава Година Дена Гаранција .
  4. Со здравје да си го користиш , не си грешил :)
   
  На AlexanderMK му/ѝ се допаѓа ова.
 22. martinmax

  martinmax
  Intern

  27
  14
  1 Март 2013
  Машко
  Ццц на грб на форум попуст да се барало, еее Кире, Кире..
   
 23. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  717
  697
  5 Април 2015
  Машко
  Еве ви официјална од Ефтинијаимпекс (увозниците), сеуште нема цени, ама може да си прашате телефонски
  Ingco Tools – Make The World In Your Hands
   
  На PC_GAMER и Oktar им се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,259
  9,349
  23 oктомври 2012
  Машко
  Besko e Eftinjaimpeks.
   
  PC_GAMER, borcep и на smole им се допаѓа ова.
 25. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  717
  697
  5 Април 2015
  Машко
  Ок, ама Besko не дал линк каде да си разгледаат карактеристики на производите, мислам дека ќе биде корисно.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...