• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
А ако не е напишано баш во GCC? Најголем дел од x86 софтверот (поготово за Windows) не е пишуван у плеин GCC.
GCC/CLANG/LLVM се компајлери. Не пишуваш во нив. Во што е напишан најголем дел од x86 софтверот поготово за windows знаеш? Ти уште мислиш дека сиот софтвер се тие 10 парчиња што ти стојат на windows машината во quicklaunch...
MS се префрла на electron или на .net и двете може да работат на arm. Hell, и њиндоњс има за арм ама вие сте запнале...

Ако ја тупиме Java е хибрид. Прво компајлира до бајткод, после на ниво на машина интерпретира со JVM. Е сега ти пошто спомна JVM таму погоре, на тоа ниво, т.е. на ниво на комуникација со процесорот (архитектурата) Jава Е ИНТЕРПРЕТЕРСКИ јазик. Ако се користи успат и JIT дел од тој бајт код може и да остане компајлиран за во иднина директно во машински, нели. Впрочем на таа шема работеа и голем дел од Андроид програмите кога главен беше Далвик ВМ пред да се шифтнат на АРТ. Нели имаше (и уште има) .class, па .dex ili .odex, па на крај преку JIT идеше у машински спрема чипот што се користи.
Не е интерпретерски! JVM не е интерпретер.

А нив нели треба некој да ги среди за секој нов АРМ чип?
Па, шо мислиш x86 као од мајка беше каква што е денес? Нема додадено нови инструкции па да се додаваат во кхм интерпретери :) и компајлери?

И многу други, меѓу кои и официјалната Alpha од 7Zip, работи ама, АМА, компајлирано за АРМ и пуштено или на RPi со Windows или прекуЛинукс со Wine или друг емулатор. Во било кој случај не е нативно АРМ, уште помалце arm64, успеваат сега за сега само со arm32, него со едно чудо емулации уз пат. Кога читате тредови читајте д крај, стиснете на линкови, побарајте уште нешто на интернет на таа тема, итн... На пример има едно PeaZip (pzip) базирано на опен сорс 7zip, сеуште експериментално со нејтив арм подршка. Најважното е што е портирано решение, а не рекомпајлирај си само.
Ако е компајлирано за АРМ, работи нативно на АРМ. Не знам што не ти е јасно. Wine е транслатор на win sys повици, не и на процесорски инструкции. Не ти се јасни овие работиве со емулација и компајлирање изглеа...
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Ете:


Би ве замолил прво да споделите најинформативно што знаете за секоја архитектура, кои се предности, зошто е добра или корисна и така натака - за да може да се информираат неупатените - пред да почнат борбите.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,096
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
И неколку пати го зборите Windows и MS како антитеза на arm а они го избација surface pro x со арм64 арч, со Windows, со Офис со сички екстри :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,472
8,765
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Од текстот не сфатив на кој дел мислиш дека „Епа не работат исто“. Да имплементацијата на ниво на процесор се разликува, но во Linux рецимо API-то е исто: open /dev/kvm, старт VM.

во low-level имплементација има мала разлика во смисла caller saves stack, calee saves stack - ама тоа не е ништо ново (и е битно само за компајлер). Ништо во текстот не кажа дека ARM виртуелизацијата има некои мани.
Епа другар ако не ти е јасно како VT-xdc се разликува од HV, што сега да се докажуваме безвезе. Башка кога ми одговараш пожелно е да ме цитираш зошто вака не гледам.

Нека биде по ваше, АРМ е иднината и е најјачи. Па можда ќе иде глава со глава со интел. Како сакате, јас постирав проверен сорс како се разликуваат, ти ми мешаш API со директен пристап до хардвер. Еден ден можеби АРМ ќе парира со виртуелизацијата што денеска ја има Vmware со Intel/AMD, сега за сега подобро работат како мали кластери.

Тек тогаш ќе видиме дали x86 „троши“ ресурси за џабе или ќе испаднат исти пошто ќе треба да запрегнат 64 јадра да се изедначи со едно на Epyc/Xeon

Џабе млатиме слама, навивајте за арм, ама дека ќе замени х86 во наредниве 10 години, нема. Пријатно.

rest.gif
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Епа другар ако не ти е јасно како VT-xdc се разликува од HV, што сега да се докажуваме безвезе. Башка кога ми одговараш пожелно е да ме цитираш зошто вака не гледам.

Нека биде по ваше, АРМ е иднината и е најјачи. Па можда ќе иде глава со глава со интел. Како сакате, јас постирав проверен сорс како се разликуваат, ти ми мешаш API со директен пристап до хардвер. Еден ден можеби АРМ ќе парира со виртуелизацијата што денеска ја има Vmware со Intel/AMD, сега за сега подобро работат како мали кластери.

Тек тогаш ќе видиме дали x86 „троши“ ресурси за џабе или ќе испаднат исти пошто ќе треба да запрегнат 64 јадра да се изедначи со едно на Epyc/Xeon

Џабе млатиме слама, навивајте за арм, ама дека ќе замени х86 во наредниве 10 години, нема. Пријатно.

Погледнете го атачментот 98232
Никој не навива за арм. Нит па некој рече дека АРМ е најјачи и дека е иднината.
Ако арм дојде на исто рамниште, подобро ќе е за сите нас. Поздрава конкуренција, повеќе избор, повеќе иновација. Подобар софтвер, софтвер што навистина ќе биде платформ агностичен.
Ќе ти фали нешто ако Арм направи поефикасно и поефтино јадро од интел/амд? Знаеш ли си колку од парите што ги даваш за секој процесор одат за royalties према интел и према AMD?
Ја искрено немам што да загубам ако арм утре дојде и направи бум, само ќе добијам уште еден избор.
Ти/Вие што ќе изгубите ако се случи тоа? Знам дека немате акции во интел/амд :)

Треба да се врати времето коа имаше само интел и 10 години продаваа еден ист процесор...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
GCC/CLANG/LLVM се компајлери. Не пишуваш во нив. Во што е напишан најголем дел од x86 софтверот поготово за windows знаеш? Ти уште мислиш дека сиот софтвер се тие 10 парчиња што ти стојат на windows машината во quicklaunch...
MS се префрла на electron или на .net и двете може да работат на arm. Hell, и њиндоњс има за арм ама вие сте запнале...
Не ти си запнал. Еве и јас реков дека има виндоус за арм, види пак погоре. Не го спорам тоа. На пример многумина RPi го работат на Windows for Arm. Ама си прочитал како работат програмите во него ? Емиулираат x86. Што се однесува до GCC, да моја грешка малку у пишувањето, не мислев на ГЦЦ како јазик (да тоа е компајлер, или ако сакаме да цепидлачиме колекција од алатки .... ај да не тупиме знам дека знаеш). Мислев на верзии на Ц/Ц++ кои може да ги искомпајлира кои се платформ специфик.Ама повторно, еве јас незнам, појма си немам ама изгледа и Адобе на пример незнаат дека е толку просто. Што не земат Адобе само да рекомпајлираат со GCC и arm библиотеки и зависности, ако е се така просто, цело време прашувам ова го прашувам. Нели се има, се им е на располагање? Или нема се, или не е баш кодот секогаш ист, или ..... Нешто има што само ти го знаеш а ете по софтверскиве гиганти не го знаат.
Не е интерпретерски! JVM не е интерпретер.
Јас мислам убаво напишав ама ти вадиш делови што ти пашаат. Java како целина е хибрид (види во претходниот пост). JVM е виртуелна машина, нели затоа и името, која бајткод го ИНТЕРПРЕТИРА во машински соодветно на платформата, или АКО има JIT (а немора) го компајлира првиот пат додека го интерпретира за следните пати да е спремно и побрзо.
Но јас незнам:
„Bytecode interpreter and just-in-time compiler
For each hardware architecture a different Java bytecode interpreter is needed. When a computer has a Java bytecode interpreter, it can run any Java bytecode program, and the same program can be run on any computer that has such an interpreter.
When Java bytecode is executed by an interpreter, the execution will always be slower than the execution of the same program compiled into native machine language. This problem is mitigated by just-in-time (JIT) compilers for executing Java bytecode. A JIT compiler may translate Java bytecode into native machine language while executing the program. The translated parts of the program can then be executed much more quickly than they could be interpreted. This technique gets applied to those parts of a program frequently executed. This way a JIT compiler can significantly speed up the overall execution time.
There is no necessary connection between the Java programming language and Java bytecode. A program written in Java can be compiled directly into the machine language of a real computer and programs written in other languages than Java can be compiled into Java bytecode.“
1615068343842.png

Па, шо мислиш x86 као од мајка беше каква што е денес? Нема додадено нови инструкции па да се додаваат во кхм интерпретери :) и компајлери?
Не не мислам. Затоа и пишав погоре за патот кој треба тек да го изоди АРМ, и од што ќе зависи дали ќе го изоди. Кој сакаше прочита, кој не се инаети.
Ако е компајлирано за АРМ, работи нативно на АРМ. Не знам што не ти е јасно. Wine е транслатор на win sys повици, не и на процесорски инструкции. Не ти се јасни овие работиве со емулација и компајлирање изглеа...
Ај така нека биде. Значи работи НАТИВНО ама му треба емулатор за виндоус системски повици кои се на х86 и кои после пак ги преемулирува на Арм. Стварно не ми се јасни овие НАТИВНИВЕ работи кај АРМ еве признавам дури и се збунив сам со себе пишувајќи. Ај да упростиме. ИМА ли 7zip што ќе го искомпајлираш за АРМ и ќе работи директ на АРМ? Или дртугите што ги набројав погоре ама ги скокна. НЕМА. И џабе понатака пробуваш да ми објасниш компајлер/емулатор/интерпретер...
ова не е точно, ARM го забранува тоа.
Еве јас незнам. Оди пријави ги Ејпл кај АРМ.
И неколку пати го зборите Windows и MS како антитеза на arm а они го избација surface pro x со арм64 арч, со Windows, со Офис со сички екстри :)
И? Избација Windows for Arm, со една и единствена цел. Да си ја задржат базата на корисници кај себе, и да им овозможат x86 програмчињата да си ги возат и на АРМ. Оффисот на Surface не е нејтив апликација. Најголемиот дел од корисниците ја користат веб верзијата (скриена во десктоп броусер) другите обичната x86 верзија преку емулација.
Ќе ти фали нешто ако Арм направи поефикасно и поефтино јадро од интел/амд? Знаеш ли си колку од парите што ги даваш за секој процесор одат за royalties према интел и према AMD?
Не бе какво фалење. Нема да ни фали. Покрај поефикасно и поевтино, нека го направи само и ефективно во реален свет, т.е. по перформанси барем исто или подобро од интел/амд кога ќе го стави на пример на мојот домашен ПЦ, и ќе биде ТОП.
А знаеш колку пари одат од секој АРМ базиран чип исто на лиценцирање на технологија кај Arm Ltd. (можеби во иднина и кај НВидиа).
Arm receives both licence fees and royalties based on eventual production volumes. Think of it like an author making money from a book publisher. You get paid by Random House on how many books you sell through Amazon, but besides the manuscript, you don’t control anything at all.
Ти/Вие што ќе изгубите ако се случи тоа? Знам дека немате акции во интел/амд :)
Ништо нема да изгубиме сигурно. Само кажуваме дека сега за сега им треба многу фурни леб да изедат во овој сегмент за кој збориме. Дајбоже да ги изедат што побрзо.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не ти си запнал. Еве и јас реков дека има виндоус за арм, види пак погоре. Не го спорам тоа. На пример многумина RPi го работат на Windows for Arm. Ама си прочитал како работат програмите во него ? Емиулираат x86. Што се однесува до GCC, да моја грешка малку у пишувањето, не мислев на ГЦЦ како јазик (да тоа е компајлер, или ако сакаме да цепидлачиме колекција од алатки .... ај да не тупиме знам дека знаеш). Мислев на верзии на Ц/Ц++ кои може да ги искомпајлира кои се платформ специфик.Ама повторно, еве јас незнам, појма си немам ама изгледа и Адобе на пример незнаат дека е толку просто. Што не земат Адобе само да рекомпајлираат со GCC и arm библиотеки и зависности, ако е се така просто, цело време прашувам ова го прашувам. Нели се има, се им е на располагање? Или нема се, или не е баш кодот секогаш ист, или ..... Нешто има што само ти го знаеш а ете по софтверскиве гиганти не го знаат.

Јас мислам убаво напишав ама ти вадиш делови што ти пашаат. Java како целина е хибрид (види во претходниот пост). JVM е виртуелна машина, нели затоа и името, која бајткод го ИНТЕРПРЕТИРА во машински соодветно на платформата, или АКО има JIT (а немора) го компајлира првиот пат додека го интерпретира за следните пати да е спремно и побрзо.
Но јас незнам:
„Bytecode interpreter and just-in-time compiler
For each hardware architecture a different Java bytecode interpreter is needed. When a computer has a Java bytecode interpreter, it can run any Java bytecode program, and the same program can be run on any computer that has such an interpreter.
When Java bytecode is executed by an interpreter, the execution will always be slower than the execution of the same program compiled into native machine language. This problem is mitigated by just-in-time (JIT) compilers for executing Java bytecode. A JIT compiler may translate Java bytecode into native machine language while executing the program. The translated parts of the program can then be executed much more quickly than they could be interpreted. This technique gets applied to those parts of a program frequently executed. This way a JIT compiler can significantly speed up the overall execution time.
There is no necessary connection between the Java programming language and Java bytecode. A program written in Java can be compiled directly into the machine language of a real computer and programs written in other languages than Java can be compiled into Java bytecode.“
Погледнете го атачментот 98233


Не не мислам. Затоа и пишав погоре за патот кој треба тек да го изоди АРМ, и од што ќе зависи дали ќе го изоди. Кој сакаше прочита, кој не се инаети.

Ај така нека биде. Значи работи НАТИВНО ама му треба емулатор за виндоус системски повици кои се на х86 и кои после пак ги преемулирува на Арм. Стварно не ми се јасни овие НАТИВНИВЕ работи кај АРМ еве признавам дури и се збунив сам со себе пишувајќи. Ај да упростиме. ИМА ли 7zip што ќе го искомпајлираш за АРМ и ќе работи директ на АРМ? Или дртугите што ги набројав погоре ама ги скокна. НЕМА. И џабе понатака пробуваш да ми објасниш компајлер/емулатор/интерпретер...

Еве јас незнам. Оди пријави ги Ејпл кај АРМ.

И? Избација Windows for Arm, со една и единствена цел. Да си ја задржат базата на корисници кај себе, и да им овозможат x86 програмчињата да си ги возат и на АРМ. Оффисот на Surface не е нејтив апликација. Најголемиот дел од корисниците ја користат веб верзијата (скриена во десктоп броусер) другите обичната x86 верзија преку емулација.

Не бе какво фалење. Нема да ни фали. Покрај поефикасно и поевтино, нека го направи само и ефективно во реален свет, т.е. по перформанси барем исто или подобро од интел/амд кога ќе го стави на пример на мојот домашен ПЦ, и ќе биде ТОП.
А знаеш колку пари одат од секој АРМ базиран чип исто на лиценцирање на технологија кај Arm Ltd. (можеби во иднина и кај НВидиа).
Arm receives both licence fees and royalties based on eventual production volumes. Think of it like an author making money from a book publisher. You get paid by Random House on how many books you sell through Amazon, but besides the manuscript, you don’t control anything at all.

Ништо нема да изгубиме сигурно. Само кажуваме дека сега за сега им треба многу фурни леб да изедат во овој сегмент за кој збориме. Дајбоже да ги изедат што побрзо.
Благе везе немаш како работи програмирање, компајлирање, емулирање, системски повици и цпу инструкции, ќе пишам :) да не мисли некој дека знаеш.

Адобе веројатно користат асм, директ инструкции (рецимо avx?) И затоа не е лесно дирек да го рекомпајлираат. Инаку код напишан во Ц 100%, мора да се компајлира за сите платформи кои ги поддржува компајлерот. Си правел некогаш cross compile?
Знаеш како изгледа код пишан за x86 специфично? Во кој јазик се пишува знаеш?
И да може само компајл да стисне, знаеш тие софтверски гиганти какви пајплајни имаат за ци? Па треба да постават арм машини за тестпви и билдови па треба мануелно qa па пич*есмајчине, не е ова фообар па стискаат компајл, ад ту зип и шип,.... Најбрз дел ќе им е кодирањето и компајлирањето... Ама шо знам ја, 20 години програмер...
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
Благе везе немаш како работи програмирање, компајлирање, емулирање, системски повици и цпу инструкции, ќе пишам :) да не мисли некој дека знаеш.
Не бе ти знаеш. Нели ГЦЦ и готово. Така почна муабетот и сега имаш вадење колку сакаш, и нормално наједноставне е со вреѓање и проценка на противникот без појма немање кој е и што работи. Пола работи ги испонапишав 10 поста погоре, кои ги игнорираше и сега ги пишуеш истите. И после јас сум немал благе везе. Ај бе важи, еве јас немам благе везе, ти имаш, ама пак по мое испадна од почетокот. Дека не е се симплифицирано и просто како тврдеше. И после он знаел. Дечко ти знаеш (нема јас да навлеувам како некој инстутут за сертификација тука кој колку), ама незнаеш да кажеш изгледа, а поготово кога на почеток ќе се закопате со некој муабет (неколку пати досега), после се копрцате, малееее ... И нормално тактика личен напад успат :) Тотално смешно и непотребно. Тотално...
Една српска вели „Порастоше пилци, ......“.

Адобе веројатно користат асм, директ инструкции (рецимо avx?) И затоа не е лесно дирек да го рекомпајлираат. Инаку код напишан во Ц 100%, мора да се компајлира за сите платформи кои ги поддржува компајлерот. Си правел некогаш cross compile?
Ааааа, значи сепак имало работи специфични за платформа. Користеле асм и директ инструкции. AVX а? Хмммм. ОК напредуваме. Погоре тврдевте други работи. Ај сега врати се погоре кога јас објаснував за специфични ISA, па што има едниот што другиот, па што би му фалело многу на АРМ при math intensive ворклоади (еве ти го тука Адобе со нивниот Сенсеи АИ). Ама прееска го скокна ова, па ајде сега ти го кажуваш, а јас не го знам :) Комедии.
А и да сум правел крос компајл. И што сакаш со тоа да кажеш? Инаку многу пати ме заебавало повеќе отколку да седнам на нејтив системот и да удрам компајл. У задње време со мобилниве платформи се подопраија, ама више не ми ни интересно да се зезам со тоа и да тестирам. Има млади деца за такви работи.
Знаеш како изгледа код пишан за x86 специфично? Во кој јазик се пишува знаеш?
Не баш те разбирам што сакаш да прашаш, т.е. импутираш, ама ќе пробам. Никако посебно во 99% од случаите (ако мислеше на пример код пишан во ц/ц++, фортран, кобол...). Освен тој 1% со специфични инструкции. На времето на денешен ФЕИТ, тогашно ЕТФ, имаше 2 система. Еден на Digital со x86 архитектура, и еден на Sun MS na Risc архитектура. Знаеш како работеа напредни програми за статистички операции (не Хеллоу ворлд), пишувани во Ц или Кобол од еден на друг. Трудно, скоро никако без чепкање по библиотеки, правење нови специфични и слично.
Значи ако баш ја тапиме до јаја, и ако некој има премногу време или ептен потреби специфични, одговорот на твоето прашање ако те разбрав (а и да не) специфичен x86 kod се пишува во asm. Така на пример далечната 2001-2 кога почнувале твоите 20г програмерство, мука мучевме со фискалните каси да ги пренамениме за македонски пазар, директ у masm ili tasm (од Borland мене поеќе ми лежеше, ама млад си ти).
И да може само компајл да стисне, знаеш тие софтверски гиганти какви пајплајни имаат за ци? Па треба да постават арм машини за тестпви и билдови па треба мануелно qa па пич*есмајчине, не е ова фообар па стискаат компајл, ад ту зип и шип,.... Најбрз дел ќе им е кодирањето и компајлирањето... Ама шо знам ја, 20 години програмер...
Еве незнам јас после 30год, изгледа ништо не сум научил, си куцкам тук таму по нешто у Ворд изгледа, ама на крај излезе по мое. Дека не е само рекомпајлирај. Така тврдевте постови и постови погоре. Остај на страна машини и билдови за QA (тоа е дим од женски полов орган за такви компании, сосема ирелевантно е), остај ти CI, нели кодот е код? Ако е истиот код, истестиран и се, што толку препелкање наеднаш сега.

После целиот муабет, и преоѓањето од дикусија со факти, на лични навреди, нема што повеќе да се разговара. А за другите не се мачите (овде и апел до софтверските гиганти), фаќајте ГЦЦ со библиотеки и остали придружни вокали за АРМ и одма рекомпајлирајте сФе и шибајте на кој сакате чип. Ако не работи, тука е специјалецот со огромно искуство, кој бидејки јас (а и вие) појма немаме, он сигурно има, обратете му се.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не бе ти знаеш. Нели ГЦЦ и готово. Така почна муабетот и сега имаш вадење колку сакаш, и нормално наједноставне е со вреѓање и проценка на противникот без појма немање кој е и што работи. Пола работи ги испонапишав 10 поста погоре, кои ги игнорираше и сега ги пишуеш истите. И после јас сум немал благе везе. Ај бе важи, еве јас немам благе везе, ти имаш, ама пак по мое испадна од почетокот. Дека не е се симплифицирано и просто како тврдеше. И после он знаел. Дечко ти знаеш (нема јас да навлеувам како некој инстутут за сертификација тука кој колку), ама незнаеш да кажеш изгледа, а поготово кога на почеток ќе се закопате со некој муабет (неколку пати досега), после се копрцате, малееее ... И нормално тактика личен напад успат :) Тотално смешно и непотребно. Тотално...
Една српска вели „Порастоше пилци, ......“.


Ааааа, значи сепак имало работи специфични за платформа. Користеле асм и директ инструкции. AVX а? Хмммм. ОК напредуваме. Погоре тврдевте други работи. Ај сега врати се погоре кога јас објаснував за специфични ISA, па што има едниот што другиот, па што би му фалело многу на АРМ при math intensive ворклоади (еве ти го тука Адобе со нивниот Сенсеи АИ). Ама прееска го скокна ова, па ајде сега ти го кажуваш, а јас не го знам :) Комедии.
А и да сум правел крос компајл. И што сакаш со тоа да кажеш? Инаку многу пати ме заебавало повеќе отколку да седнам на нејтив системот и да удрам компајл. У задње време со мобилниве платформи се подопраија, ама више не ми ни интересно да се зезам со тоа и да тестирам. Има млади деца за такви работи.

Не баш те разбирам што сакаш да прашаш, т.е. импутираш, ама ќе пробам. Никако посебно во 99% од случаите (ако мислеше на пример код пишан во ц/ц++, фортран, кобол...). Освен тој 1% со специфични инструкции. На времето на денешен ФЕИТ, тогашно ЕТФ, имаше 2 система. Еден на Digital со x86 архитектура, и еден на Sun MS na Risc архитектура. Знаеш како работеа напредни програми за статистички операции (не Хеллоу ворлд), пишувани во Ц или Кобол од еден на друг. Трудно, скоро никако без чепкање по библиотеки, правење нови специфични и слично.
Значи ако баш ја тапиме до јаја, и ако некој има премногу време или ептен потреби специфични, одговорот на твоето прашање ако те разбрав (а и да не) специфичен x86 kod се пишува во asm. Така на пример далечната 2001-2 кога почнувале твоите 20г програмерство, мука мучевме со фискалните каси да ги пренамениме за македонски пазар, директ у masm ili tasm (од Borland мене поеќе ми лежеше, ама млад си ти).

Еве незнам јас после 30год, изгледа ништо не сум научил, си куцкам тук таму по нешто у Ворд изгледа, ама на крај излезе по мое. Дека не е само рекомпајлирај. Така тврдевте постови и постови погоре. Остај на страна машини и билдови за QA (тоа е дим од женски полов орган за такви компании, сосема ирелевантно е), остај ти CI, нели кодот е код? Ако е истиот код, истестиран и се, што толку препелкање наеднаш сега.

После целиот муабет, и преоѓањето од дикусија со факти, на лични навреди, нема што повеќе да се разговара. А за другите не се мачите (овде и апел до софтверските гиганти), фаќајте ГЦЦ со библиотеки и остали придружни вокали за АРМ и одма рекомпајлирајте сФе и шибајте на кој сакате чип. Ако не работи, тука е специјалецот со огромно искуство, кој бидејки јас (а и вие) појма немаме, он сигурно има, обратете му се.
Уф, заборавив дека ние треба да ви признаваме вам бумерите и коа немате благе везе од некоја проблематика :)

Ok boomer.
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,096
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
навивајте за арм
ја уопште не навивам за ARM - т.е. ок, навивам у теорија, ама не у пракса додека не се појават Open PC-ја стандардизирани како кај x86 PCата.

а у виртуелизација не е лидер VmWare туку Linux
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
Уф, заборавив дека ние треба да ви признаваме вам бумерите и коа немате благе везе од некоја проблематика :)

Ok boomer.
Тоа е таа генерација на сезнајковци. Сезнајковцо кој никако да објасни. Само се препелка и у недостаток на знаење или знаење да објасни или докаже иде на персонал атак, постојано и постојано.
Се префрлив на еднина оошто освен тебе другиве се сосема пристојни дискутанти.

Ok zoomer.

Или што би рекол @ARMac слама не се млати со Zoomers.

rest.gif
Sent from Телефон using Tapatalk
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,114
навивајте за арм
Ова ко со Интел и АМД во маало да си пораснал, па сеа се лутиш дека некој го сака АРМ повеќе кој бил од другото маало. Предавници.

Не дека не се согласувам со тебе дека АРМ нема да ги достигне x86 во блиска иднина, али искажувањето ти е чудно, ко да има нешто лошо во тоа АРМ да достигне до нивото на x86.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Тоа е таа генерација на сезнајковци. Сезнајковцо кој никако да објасни. Само се препелка и у недостаток на знаење или знаење да објасни или докаже иде на персонал атак, постојано и постојано.
А као само бумери смеат да бидат сезнајковци?
(btw, зумери се Gen Z, јас сум Gen X :))

Овие ги немаше за арм, така професоре?

 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,569
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Едно реторичко прашање до експеритве за ARM: Ако ARM е толку многу добар и подобар од x86, а префрлањето на x86 софтверот на ARM е плукни-залепи, зошто сеуште(и по ~4 децении од постоење на едните и другите) сме на x86?


П.С. Се моли некој модератор/админ да ги префрли муабетиве(почнувајќи од овој пост) за x86 vs ARM во нова тема „x86 vs ARM". Благодарам
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Едно реторичко прашање до експеритве за ARM: Ако ARM е толку многу добар и подобар од x86, а префрлањето на x86 софтверот на ARM е плукни-залепи, зошто сеуште(и по ~4 децении од постоење на едните и другите) сме на x86?
Море чоек, никој не тврди дека АРМ е подобар од x86, не ми ставај зборови во уста за да си ја оправдаш позицијата! Ако некој прави наптревар тука, тоа сте вие x86 es numero uno таборот. Врати се наназад во моите постови и цитирај ме кај сум кажал такво нешто.
Нема дискусија со луѓе што не можат отворено да зборат за алтернативи (читај зелоти). Исти муабети тераш во цела AMD vs Intel тема 5 години наназад, од зен 1 и сеа на што CPU си по дома? :D

Во моментов има повеќе ARM процесори во оптек него x86. Пробај разбарај статистики, изброј дома колку армови колку џ86 имаш. Само на PC-то си на x86, на се останато си на арм. Некој ден измери колку време користиш телефон, колку PC и ќе видиш колку сме на арм колку на х86.

И не постои поглуп аргумент од "Ako x e podobro, zashto sme seushte na y?" Зашто сме уште на јаглен ако солар/нуклеар/ветар е подобро? Зашто сме уште во Македонија, ако Канада е подобро? Зашто сме уште во Ковид криза, ако вон Ковид криза е подобро? I can do this all day...
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,569
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@Dekomonte

Не прозвав никого лично, но сигурно има причина зошто си се пронашол. Маубетот почна од тоа како M1 ќе влезел во x86 сервер сегментот и ќе ги збришел Intel и AMD: Еве овде

Чисто за да не се одвлече темата во трета насока, за смарт фрижидери и бојлери може да зборуваме во друга тема. Да се задржиме на мубаетот за x86 компјутери за кои стручњаци на темава тврдат дека можело едноставно да бидат заменети со ARM и сиот x86 софтвер едноставно со плукни-залепи емулација или прекомпајлирање да се преобрати и да функционира се така безпрекорно, притоа компјутерите да трошеле 50% помалку енергија и слични приказни. Па пак ќе го повторам моето прашање: Ако ARM е толку многу добар и подобар од x86, а префрлањето на x86 софтверот на ARM е плукни-залепи, зошто сеуште(и по ~4 децении од постоење на едните и другите) сме на x86?

П.С. Зашто сме уште на јаглен ако солар/нуклеар/ветар е подобро?
Прво солар и ветер не е подобар од јаглен. Не се предвидливи (особено ветерот), ниту можеш да ги регулираш, економски се неисплатливи и воопшто не се „зелени“ како што си мислат луѓето кои нешто прочитале и мислат дека многу знаат. Производството и монтажата на соларни панели и ветерници е далеку од „зелено“ и економски е тотално неисплатливо.
Нуклеарната енергија е најчиста и најзелена, но нуклеарните централи се скапи за градба, па така јагленот како економски најисплатлив е најзастапен на секаде, па дури и во САД каде околу пола конзум се снабдува од јаглен.

Зашто сме уште во Македонија, ако Канада е подобро? Тоа е релативно, јас на пример не сметам дека во Канада е подобро. Имав и имам шанса да одам и да работам таму за релативно повеќе десетици пати повисока плата од официјалната просечна овде, но не отидов и не одам. Мразам студ, мразам дожд, сакам сонце, топло време и море. Не го сакам нивниот начин на живот. Навлечен сум на балканскиот начин да излегувам, да шетам, да се дружам со луѓе.
Понатаму не секој е квалификуван и има капацитет, смелост и желба да се исели. Обично луѓето се лигават и кукаат како не им е добро, но не скаат да излеат од комфорната зона и не превземаат нешто за да им се промени животот.

Зашто сме уште во Ковид криза, ако вон Ковид криза е подобро? Бла, бла, дрн дрн јариња. Друго нешто?
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас со тој пост не мислев дека и дали ќе влезе, него дека у перформанси и ефикасност ги прави ПЕПЕЛ Intel & AMD.

"Ќе влезат" беше повеќе како изрека.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
@Dekomonte

Не прозвав никого лично, но сигурно има причина зошто си се пронашол. Маубетот почна од тоа како M1 ќе влезел во x86 сервер сегментот и ќе ги збришел Intel и AMD: Еве овде

Чисто за да не се одвлече темата во трета насока, да се задржиме на мубаетот за x86 компјутери за кои стручњаци на темава тврдат дека можело едноставно да бидат заменети со ARM и сиот x86 софтвер едноставно со плукни-залепи емулација или прекомпајлирање да се преобрати и да функционира се така безпрекорно, притоа компјутерите да трошеле 50% помалку енергија и слични приказни. Па пак ќе го повторам моето прашање: Ако ARM е толку многу добар и подобар од x86, а префрлањето на x86 софтверот на ARM е плукни-залепи, зошто сеуште(и по ~4 децении од постоење на едните и другите) сме на x86?
И ако продолжиш надолу по линкот, веќе пишав на таа тема ама скокаш, недочитуваш, флејмаш и вадиш лењири за мерење.
Дали изброја процесори по дома?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,569
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@Dekomonte на темава покрај тебе учествуваат уште најмалку 5 соговорници, а јас никаде не те прозвав тебе. Но ако си се пронашол верувам дека има причина зошто. Патем не флејмам, напротив, како помалку упатен(ме прегазило времето и слично па не разбирам што значи „ нивоа на апстракции“ кои што „овозможуваат лесно менување на архитектури“ и слично) ги прашувам упатените експерти.

И пак ќе повторам, ако немаш за цел да ја растуриш дискусијата така што ќе нема заклучок, тогаш фокусирај се на темата за x86 компјутери и нивна можна замена со ARM. Отвори тема за смарт бојлери и слично па ќе ти одговорам на прашањето кое нема никаква врска со x86 компјутери.

Патем, што мислиш зошто сеуште сме на x86, а не на ARM (и по ~4 децении од постоење на едните и другите)?
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
@Dekomonte на темава покрај тебе учествуваат уште најмалку 4 соговорници, а јас никаде не те прозвав тебе. Но ако си се пронашол верувам дека има причина зошто. Патем не флејмам, напраотив, како помалку упатен(ме прегазило времето и слично) ги прашувам упатените експерти.
Еве де, ја се пронаоѓам како упатен експерт :)

Патем, што мислиш зошто сеуште сме на x86, а не на ARM (и по ~4 децении од постоење на едните и другите)?
Не знам по дома дали користите таблети, телефони, ридери, телевизори, боксови и слично, ама дома кај мене, имам 4 x86 процесори и 9 arm. Недоволна метрика? :) Пак Интел ми ти е загрозен?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,569
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не знам по дома дали користите таблети, телефони, ридери, телевизори, боксови и слично, ама дома кај мене, имам 4 x86 процесори и 9 arm. Недоволна метрика? :) Пак Интел ми ти е загрозен?
Кој од набројаните е сервер , воркстејшн или десктоп компјутер?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,619
8,878
Скопје
платформ агностичен.
Па не сум баш сигурен дека овде го искористи правилниот збор.
Да не сакаше да кажеш независен, небитен...? Агностичен не штима.
Постои Бог?
Верник - Да!
Атеист - Не!
Агностик - Не знам!
Игностик - Не е важно.

Така да ако веќе се користат вакви бош изрази, игностичен е веројатно боље.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,515
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Па не сум баш сигурен дека овде го искористи правилниот збор.
Да не сакаше да кажеш независен, небитен...? Агностичен не штима.
Постои Бог?
Верник - Да!
Атеист - Не!
Агностик - Не знам!
Игностик - Не е важно.

Така да ако веќе се користат вакви бош изрази, игностичен е веројатно боље.
Знам што зборам. Не е поврзано со религија.
Screenshot 2021-03-07 101047.png
Кажи му и на @marv да го прочита ова, гледам лајкнал мислејќи ме фатил во лупетање :)

Мислењето е автоматски споено:

Кој од набројаните е сервер , воркстејшн или десктоп компјутер?
Синолоџито ми е сервер :)
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
А као само бумери смеат да бидат сезнајковци?
(btw, зумери се Gen Z, јас сум Gen X :))

Овие ги немаше за арм, така професоре?

Па се понашаш ко зумер.

На темата
За мајескуел воркбенчот

Како и што реков. А за демек 7зип, исто како кажав не е официјалниот 7зип, него порт наречен pZip (peaZip) што исто го напишав.
Значи, молимте пред да реплицираш во иднина дај молимте дичитувај, леба ти.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,287
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно