• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Епл не се идиоти. Епл се генијалци. Епл сфатија колку плитки лејки се луѓево и колку им треба блинг во животот, и капитализираа на тоа.
Секоја чест на Епл, камо ја да бев ко тие таму што работат.
Не си пропуштил многу не се секирај.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,846
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не си пропуштил многу не се секирај.
Само неколку нули на сметка, страници на википедиа, fame and fortune, јахти, последни крикови на технологијата и такви работи.
Што знаат они што е романтична македонска сиромаштија...
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,481
1,452
Drachevo
LOL какви идиоти се Apple. Официјално најретардирана компанија во светот. Apple car сакаат да продаваат, некој да им ја произведе и да им ја брендира хахаххахах :ROFLMAO:
Значи сакаа производ сличен како ајфонот, некој друг да му го произведе, тие да го продаваат.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,644
1,007
Овие уште Рокет Лејк не извадиле, после 6 месеци ќе вадат Алдер Лејк, колку да се заебат оние што ќе земат Рокет сега.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Овие уште Рокет Лејк не извадиле, после 6 месеци ќе вадат Алдер Лејк, колку да се заебат оние што ќе земат Рокет сега.
Ради реда ќе го извадат и така не им е коњ за трка. А може и воопшто да не го видиме како десктоп варијанта. Во секој случај ако е точна шпекулацијава тогаш во 2022 ќе имаме интересна година со здрава конкуренција во CPU сегментот. Да се надеваме дека мајнинг сра*ево ќе пукне за брзо и дека ќе можеме во продавница да наоѓаме и да ги купуваме графичките картички по нормални цени.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
313

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
AMD се подготвува за come-back-от на Intel и тоа најнапред на „бојното“ поле каде се парите, а тоа се серверите:


AMD Genoa(Zen 4) server CPU(TSMC 5nm):
- 96/192 cores/threads или +50% во однос на AMD Milan (Zen 3, TSMC 7nm+)
- PCI-e 5.0 или +100% bandwidth во однос на PCI-e 4.0 кај AMD Milan (Zen 3)
- 12 channel DDR5-5200 vs 8 channel DDR4-3200 кај AMD Milan или X 1.63/2.44 пати per core/per CPU memory bandwidth во однос на AMD Milan
- (up to) +29% IPC во однос на Zen 3
- (up to) +8% повисока работна фрекфенција во однос на AMD Milan, поточно +300MHz кога ќе се спореди со топ моделот AMD Milan (3.8GHz vs 3.5GHz max boost)
- 400W TDP vs 280W TDP кај AMD Milan (ова не е податок за потрошувачката ниту за ефикасноста на процесорите, но ако ги земеме овие вредности како пропорционални на потрошувачката тогаш излегува дека Genoa ќе е до 30% поефикасна од Milan)

Се на се со сите подобрувања од страна на микро и макро архитектурата, зголемениот број на јадра и на работни фрекфенции, AMD цели точно кон дупло побрз серверски процесор во однос на сегашниот. Тоа во светот на компјутерите е драматично зголемени перформанси од генерација до наредна генерација. Не знам што планираат Intel, ама по се изгледа дека овој пат AMD се многу посериозни во однос на претходниот пат(пред 17-18 години) кога беа во игра во „серверското игралиште“ со нивните Opteron процесори.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,044
29,060
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ќе се спремаат AMD и Intel додека не влезат Apple за 1-2 години јако, после ќе биде смеење.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,044
29,060
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,044
29,060
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,846
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Брат, M1 нема допирна точка со x86. Правиме муабет за носивост на шлепери, а ти збориш колку стартно било некое скутерче од 150cc.

Едноставно, на Intel и AMD единствно може да им биде конкуренција AMD и Intel соодветно. Имаат дуопол и никој друг не може да им биде конкуренција.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,846
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Брат, M1 нема допирна точка со x86. Правиме муабет за носивост на шлепери, а ти збориш колку стартно било некое скутерче од 150cc.

Едноставно, на Intel и AMD единствно може да им биде конкуренција AMD и Intel соодветно. Имаат дуопол и никој друг не може да им биде конкуренција.
Скутер не е. Гомцево е многу многу брзо и се носи со флегшипови од АМД/Интел за слични терети. Десктоп/Сервер флегшипови, не mobile.
Нема збор дека е брзо и ефикасно. Нит па дека x86 си нема свои проблеми. Проблемот е што е Епл. Нема да им е првпат да имаат добар процесор што е ограничен на нивен хардвер/софтвер и толку.
Згора на тоа, не моеш да очекуваш дека ќе пипне значителен процент од серверски пазар и да искочи во отворени системи. Не се мењаат лесно договори, тендери, софтвер, архитектури итн итн.
Да речеш утре, мењаме арх на серверот од x86 на арм, паника ќе ти дигнат админите и програмерите пошто не знаат колку софтвер користат што има арм support.
АМД има супериорен сервер продукт во моментов, и уште мака мачи да му го лапне тортата на интел, 5 години веќе :) Ако мислиш дека еден процесор што уште не е искочен од лаптоп, за 2 години ќе влезе јако во серверски води....
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Бидете без гајле другари. Ги инсталирав сите апдејти за њиндоњс и хардвер, и 2020 октобер му бапнав.
Сега си работи стабилно. Нема замрзнато ниеднаш.

Ако ве интересира колку вади 2600 на Геекбенч
1043 со 4805.

4K youtube video, cpu 5%, 35 степени, потрошувачка 20W.
На amd системи практикувам пред да инсталирам updates или било што друго, драјвери за чипсет цпу од амд страницата, за да не се случуваат циркузи како тоа што ти замрзнувал.

Многу често знае тоа да е пролемот.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Скутер не е. Гомцево е многу многу брзо и се носи со флегшипови од АМД/Интел за слични терети. Десктоп/Сервер флегшипови, не mobile.
Нема збор дека е брзо и ефикасно. Нит па дека x86 си нема свои проблеми. Проблемот е што е Епл. Нема да им е првпат да имаат добар процесор што е ограничен на нивен хардвер/софтвер и толку.
Згора на тоа, не моеш да очекуваш дека ќе пипне значителен процент од серверски пазар и да искочи во отворени системи. Не се мењаат лесно договори, тендери, софтвер, архитектури итн итн.
Да речеш утре, мењаме арх на серверот од x86 на арм, паника ќе ти дигнат админите и програмерите пошто не знаат колку софтвер користат што има арм support.
АМД има супериорен сервер продукт во моментов, и уште мака мачи да му го лапне тортата на интел, 5 години веќе :) Ако мислиш дека еден процесор што уште не е искочен од лаптоп, за 2 години ќе влезе јако во серверски води....
Ај ќе се повторам, збориме за шлепери, не за глисери. Глисерот нема допирна точка со шлепер. Единствено заедничко е што се моторни возила, т.е. се чипови и ништо повеќе. Ама бувкално ништо. Едните се CISC x86 архитектура, другото е RISC архитектура. Софтверот за едните не е компатибилен со другиот процесор. Значи M1 за некоја работа може да биде миљарда пати побрз и да не троши ич струја и без пари да биде пак не може да биде конкуренција на Intel и AMD. Уште понатаму, мобилен процесор нема никаква допирна точка со серверски процесор, па макар биле и со иста архитеткруа.
А тоа дека некој ќе ги преправи или прилагоди софтверите напишани за x86 за M1 е смешно.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,846
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ај ќе се повторам, збориме за шлепери, не за глисери. Глисерот нема допирна точка со шлепер. Единствено заедничко е што се моторни возила, т.е. се чипови и ништо повеќе. Ама бувкално ништо. Едните се CISC x86 архитектура, другото е RISC архитектура. Софтверот за едните не е компатибилен со другиот процесор. Значи M1 за некоја работа може да биде миљарда пати побрз и да не троши ич струја и без пари да биде пак не може да биде конкуренција на Intel и AMD. Уште понатаму, мобилен процесор нема никаква допирна точка со серверски процесор, па макар биле и со иста архитеткруа.
А тоа дека некој ќе ги преправи или прилагоди софтверите напишани за x86 за M1 е смешно.
Па, генерално целиот софтвер за линукс го има за арм и за x86 а ако го нема прекомпајлиран, се компајлира исто толку брзо ко за х86.
Експертите сметаат дека going forward РИСК ќе го подоправи пропадокот на муровиот закон. х86 нема многу начини на оправање. Сакал или не, х86 ќе си оди во историјата.
Иначе ова глисерчево и во серверски напрегања го тестираа и се држеше добро, некаде подобро од АМД/Интел
Шлеперите што ги збориш не се различна архитектура од глисерите само имаат повеќе кеш, повеќе јадра, повеќе PCIe линии и повеќе мемориски линии и контролери. Ништо не ги спречува Епл да го искористат ова јадро и да му стаат приколки и да корне. Тоа што ќе ги спречи е лоша (затворена) корпоративна политика и бирократијата на ентерпрајзот.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Па, генерално целиот софтвер за линукс го има за арм и за x86 а ако го нема прекомпајлиран, се компајлира исто толку брзо ко за х86.
Експертите сметаат дека going forward РИСК ќе го подоправи пропадокот на муровиот закон. х86 нема многу начини на оправање. Сакал или не, х86 ќе си оди во историјата.
Иначе ова глисерчево и во серверски напрегања го тестираа и се држеше добро, некаде подобро од АМД/Интел
Шлеперите што ги збориш не се различна архитектура од глисерите само имаат повеќе кеш, повеќе јадра, повеќе PCIe линии и повеќе мемориски линии и контролери. Ништо не ги спречува Епл да го искористат ова јадро и да му стаат приколки и да корне. Тоа што ќе ги спречи е лоша (затворена) корпоративна политика и бирократијата на ентерпрајзот.
Целата поента зошто процесорот толку добро работи е заради тоа што е затворен систем каде што Апл контролираат се.

Стави го на Ubuntu ARM и нема да биде исто. Освен ако Апл не направат свој серверски софтвер и ги натераат гигантите да го користат (што нема да се случи), не гледам како би се протнале во маркетот.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,846
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Целата поента зошто процесорот толку добро работи е заради тоа што е затворен систем каде што Апл контролираат се.

Стави го на Ubuntu ARM и нема да биде исто. Освен ако Апл не направат свој серверски софтвер и ги натераат гигантите да го користат (што нема да се случи), не гледам како би се протнале во маркетот.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
Го чекав ова :)
Знаеш дека аргументов е full of sh*te.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
854,277
Членови
29,626
Најнов член
dzihat0
На врв Дно