1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Еве ви тема постирајте бенчмаркови расправајте се кој е подбоар кој е полош, само да не идеме и понатаму во офф топик дискусии. :)
   
  Martin Arsov, AndrejGagale, Ивица Усул и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. lamja

  lamja
  Gaining Experience

  424
  181
  1 oктомври 2008
  Машко
  +1 Intel
   
  fLICKAZOID, Filip Cvetkovskii и на Ивица Усул им се допаѓа ова.
 3. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  594
  365
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  amd gratis da mi go dadat nema da go koristam,tuku bi go prodal za da zemam intel
   
  На krstanoski и uwemi им се допаѓа ова.
 4. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  За упола цена од интел би купил амд ако немам пари во моментот. Само што јас не верувам во потенцијалот на процесорите со 6/8 јадра што ги нудат АМД сега за сега. Така да мојот официјален глас ќе оди за Интел :)
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Подобро стави ваков избор за гласање:
  • Intel
  • Intel
   
  AndrejGagale, Velix и на Joco Ilievski им се допаѓа ова.
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Luge neka ima edna ubava diskusija postirajte benchmarkovi, dokazi i fakti.... deneska sum full so rabota ke gledam prikvecer nesto da napisam i da se otvori ubava tema za razgovor. Imajte prijaten den
   
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,730
  1,202
  16 Јуни 2010
  Машко
  Кои програми користите за бенчмарк на процесори?
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,787
  27,484
  4 Септември 2008
  Cinebench е еден од најкористените, како и HyperPi, Wprime итн.

  Еве неколку резултати од мене...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  AndrejGagale, Sukhoi, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Моментално Интел.
   
 10. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Според мене, мегу интел и амд, повеке ми се свига АМД, иначе многу е тешко да се одговори на ова прашање, кој е подобар :)
   
  На Velix и Fatihh им се допаѓа ова.
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Беше тешко...моментално ич не е тешко ;)
   
  Andreev, Bozter и на Sukhoi им се допаѓа ова.
 12. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  273
  280
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Цел живот сум на Intel, останувам и понатаму... :)
   
 13. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Сигурно ти беше многу тешко кога се појави AMD Athlon 64 X2 :D ако во меѓувреме си поседувал некој Ептен-скот( Prescott aka Pentium D)

  Инаку јас не сум нечиј фан, само реалист. Но, бидејќи оваа анкета се прави во овој момент, а јас во овој момент дефинитивно сметам дека Intel e подобар избор,гласав за подобра Македонија..ова де, под А) Intel :D
   
  zipi123, igor_xxxx и на cgfreak им се допаѓа ова.
 14. Milkovski

  Milkovski
  Intern

  23
  4
  13 Март 2009
  Машко
  имав АМД, не ми го направи кефот.. сега имам Интел не го менувам :noonecare:
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  bravo za slikava najaka hahahahaahah
   
 16. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  OT

  Eden apel do site clenovi koi gi mrzi da stavat avatar ili se prepravaat deka ovoj default-niot im e dobar. Aj malku personalizirajte se tuka na forumov, ima barem 5mina koi imaat ime na M so slicna dolzina pa ne ni zaprimetuvam za koj se raboti.... :) Vaka so avatar kolku tolku, 5 min rabota e.
   
 17. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Порано бев корисник на АМД и бев голем фан на AMD процесорите,но тоа беше друго време и така повозрасните што сме на форумов сигурно ја сретнале серијата AMD Athlon 64 754 i 939 socket.Koj за многу поевтина цена нудеа поголеми перформанси ој најсилниот процесор на интел P4 extrime edition кој работеше на 3,46гх and up и имаше 2мб L3 kes.AMD athlon 4000+ koj работеше на 2,4гх и имаше само 512кб L2 кеш и само 38% од цената на P4EE го растури пентиумот во слоро сите сегменти а особено во гејминг.

  Toa bеше време кое нема да се врати,каде АМД процесор од 350 долари беше појак од интел најмочниот процесор во тоа време кој кошташе 1000 долари.Јас ја имав честа да имам AMD athlon 64 4000+ i GeForce 6800 Ultra.
  но за жал сега е поинаку,INTEL растура со ефикасни и силни процесори,а AMD нема поевтин а значително подобар процесор.Но од искуството кое го имам со AMD све е могуче.:) Ке биде добро за нас намоќниот процесор да кошта 350 долари.Ама сепак сега сум за INTEL i гласав за ИНТЕЛ.Intel e vo golemo водство последниве неколку години.
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
   
  На zipi123, shooter, Phenomen и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 19. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  играм travian и некако го запоставив форумов,али барем еднаш двапати на ден прегледувам и постирам на некоја тема :)
   
 20. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Еве за dejan_str еден 939 процесор. Ова до ден денес ми е најголемиот мерак - серверски процесор со две 6600GT во SLI.

  [​IMG]
   
  ileste, igor_xxxx, MasteR_#0 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,729
  2,386
  14 Декември 2010
  Машко
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,467
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Која фирма ќе ми даде промотивно процесор, ќе ја фалам по форуми до бесвест.

  Во меѓувреме најдобар за мене е најјакиот за кој што имам пари.
   
  На Fatihh и jekce06 им се допаѓа ова.
 23. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,729
  2,386
  14 Декември 2010
  Машко
  Ај да продолжиме овдека, да не идеме офтопик на темата за Ivy.

  Еве го проблемот на Amd:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Перформансите по јардо се катастрофа, поготово кај Bulldozer. Џабе ако Piledriver се клока на 5ghz лесно ако го има истиот проблем. Ако воопшто го исфрлат Piledriver за AM3+ или некој нов сокет, настрана од APU верзијата.
  Се додека е вака ситуацијата, нема да видиме quad i3 во скоро време.
   
  На Fatihh му/ѝ се допаѓа ова.
 24. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,344
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Првично мојот прв компјутер беше со Celeron процесор,па тој беше заменат со Pentium на 2.7гхц и ми беа да речам доволно за тоа време кога го зедов првиот компјутер,засега возам AMD и ми е и повеќе од доволно.Доколку не се деси тоа што @ARMac го кажа да добиам промотивно процесор па да се одлучам за нив.За тоа што го користам компјутерот не ми е битно дали е AMD или Intel.
   
 25. ZZTop

  ZZTop
  Intern

  50
  29
  2 Јуни 2012
  Машко
  Zagovornici Intela pogledajte sta se desava na Comutex-u i kako AMD Trinity radi i pri tome koliki mu je TDP. Po vrh svega tu je dostojan integralni GPU chip koji omogucava Hybrid Crossfire.

  Intel bi bio sjajan da nije bilo B3 patcha, loop restarta kod P67, Z68, nekompatibilnosti EFI Sandy Bridge ploca sa Ivy Bridge, bar da Smart Responce radi duze od dva meseca kako treba. Kada sagledavate Benchmark testove Intel je zadnje dve godine super samo sto radi po principu "drzi vodu dok majstori odu"...
   
  На gamer-eddie и Fatihh им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...