• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
812
222
Брат, M1 нема допирна точка со x86. Правиме муабет за носивост на шлепери, а ти збориш колку стартно било некое скутерче од 150cc.

Едноставно, на Intel и AMD единствно може да им биде конкуренција AMD и Intel соодветно. Имаат дуопол и никој друг не може да им биде конкуренција.
Може М1 е скутер за тебе, но скоро сите поголеми cloud компании (AWS, Azure), размислуваат за ARM серверски чип, а Микрософт и за десктоп варијанта.
Ако АМД/Интел не направат некое подобрување во однос на потрошувачка на х86 тогаш наместо серверски пазар, ќе имаат конкуренција,што е добро за сите нас
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,145
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Може М1 е скутер за тебе, но скоро сите поголеми cloud компании (AWS, Azure), размислуваат за ARM серверски чип, а Микрософт и за десктоп варијанта.
Ако АМД/Интел не направат некое подобрување во однос на потрошувачка на х86 тогаш наместо серверски пазар, ќе имаат конкуренција,што е добро за сите нас
Мислам дека на темава јас и ти и други имаме дискутирано и дека ќе се повторуваме, но нејсе. Во моментов и во блиска и средна иднина, без оглед колку феноменални ARM процесори ќе се измислат тие нема да бидат буквално никаква конкуренција на x86. Едноставно софтверот за x86 е толку обемен и распространет што никому не му се исплати екскурзија со ARM. Единствено Apple кои порано веќе беа на non-x86 архитектура се обидуваат да се вратат на стариот пат, не за друго туку за да бидат независни и компатибилни со своите мобилни телефони и таблети. Со многу труд и по многу време ќе бидат маргинална алтернатива и минимална замена на x86. Поточно ќе бидат замена само за офис компјутерчиња (таквите со M1) и за мал дел од компјутерите за продуктивност(музика, дизајн и монтажа). Оние кои до сега корситат x86 и понатаму ќе користат x86 за секоја сериозна намена, како и за аматерска.
Да можеа ARM процесорите да ги заменат x86 до сега ќе го стореа тоа уште многу одамна, пред многу години. А кога не го сторија пред многу години, сега кога x86 е уште пораспространет и повеќе применувам, уште потешко има шанса да се деси. Затоа не си правете бајрами со умот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,454
8,739
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Може М1 е скутер за тебе, но скоро сите поголеми cloud компании (AWS, Azure), размислуваат за ARM серверски чип, а Микрософт и за десктоп варијанта.
Ако АМД/Интел не направат некое подобрување во однос на потрошувачка на х86 тогаш наместо серверски пазар, ќе имаат конкуренција,што е добро за сите нас

АРМ сервери има многу одавна. Еве дома имам веб сервер комплет со PHP/SQL/Apache што работи на АРМ процесор. И не само тоа него комплет сервиси се одавна портирани на ARM платформата.

Сакам да кажам се користат унавелико.

Проблемот е до перформансите. ARM едноставно ги нема. Кога ќе ја преминеш линијата од домашен сервер на индустриски капацитет, најдобриот ARM нема шанси да се спореди со некој dual Xeon.

Ако имаш бази што треба да се баратаат брзо, ако ти треба 128GB рам, имаш 2х или 4х 10Gbit/s излези (или недајбоже QFSP/SFP), а во исто време имаш по 10к requests на порт тука ARM нема што да бара. Додај во миксот 10-20х Nvme ZFS pool од кој се влечат податоци и ARM ќе изгори. Тоа е муабетот за шлеперот со 800 коња.

За економични и практични мали сервери ги подржувам скроз, ама кога работата станува озбилна едноставно не. За десктоп апликации на Windows исто така едноставно не, освен ако не измислат начин за 1:1 емулација на х86, а неможат пошто се различни архитектури.

Еве ова мислам дека е еден од најдобрите ARM сервери.

8 x Marvell® ThunderX® ARM processors
Total 256 cores

2 x 40GbE QSFP+ LAN ports
1 x 10/100/1000 management LAN port

2 x 1600W redundant PSU

€9,210.00

Јас искрено не ја гледам заштедата.

Еве конкурентен High-end сервер од Dell (PE R840) разликата е минимална во цена, во перформанси не е..И најважното не го спомнав, делл серверот што го линкнав е предвиден да работи со виртуелни машини, додека ARM незнам како котира со виртуелизација на сопствени машини, но сигурно не е на ниво на Vmware.
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,497
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Мислам дека на темава јас и ти и други имаме дискутирано и дека ќе се повторуваме, но нејсе. Во моментов и во блиска и средна иднина, без оглед колку феноменални ARM процесори ќе се измислат тие нема да бидат буквално никаква конкуренција на x86. Едноставно софтверот за x86 е толку обемен и распространет што никому не му се исплати екскурзија со ARM. Единствено Apple кои порано веќе беа на non-x86 архитектура се обидуваат да се вратат на стариот пат, не за друго туку за да бидат независни и компатибилни со своите мобилни телефони и таблети. Со многу труд и по многу време ќе бидат маргинална алтернатива и минимална замена на x86. Поточно ќе бидат замена само за офис компјутерчиња (таквите со M1) и за мал дел од компјутерите за продуктивност(музика, дизајн и монтажа). Оние кои до сега корситат x86 и понатаму ќе користат x86 за секоја сериозна намена, како и за аматерска.
Да можеа ARM процесорите да ги заменат x86 до сега ќе го стореа тоа уште многу одамна, пред многу години. А кога не го сторија пред многу години, сега кога x86 е уште пораспространет и повеќе применувам, уште потешко има шанса да се деси. Затоа не си правете бајрами со умот.
ARM веќе е конкуренција на x86. Забораваш дека x86 загуби еден маркет од арм?
Сега и њиндоњс имаш за arm, нешто што долго време немаше.
Повеќето од серверскиот софтвер е arch-agnostic. Само го компајлираш или симињаш за аркот што ти треба.
Остатокот може во било кое време да се вози, или да се вози во compat mode како што прави Apple.
Не е во прашање дали, прашање е кога. И не е прашање на перформанси него бирократија. Исто ко во Intel/AMD муабетот.
Мислењето е автоматски споено:

За економични и практични мали сервери ги подржувам скроз, ама кога работата станува озбилна едноставно не. За десктоп апликации на Windows исто така едноставно не, освен ако не измислат начин за 1:1 емулација на х86, а неможат пошто се различни архитектури.
А зашто да имаш место еден мрсен, 100 мали сервери?
Зашто емулација на x86 ако имаш нативен софтвер? Софтверот брзо се преиначува...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,639
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Зашто емулација на x86 ако имаш нативен софтвер? Софтверот брзо се преиначува...
тоа е лесно во OpenSource пошто имаат 20 години искуство подршка за различни архитектури. Во proprietary (читај Windows) светот кај што шлапале кодови ко шо ќе им текне не е така лесно :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,497
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
тоа е лесно во OpenSource пошто имаат 20 години искуство подршка за различни архитектури. Во proprietary (читај Windows) светот кај што шлапале кодови ко шо ќе им текне не е така лесно :)
Па само OSS делот да го лапнат не е мал залак.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,639
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
сите поголеми cloud компании (AWS, Azure), размислуваат за ARM серверски чип,
AWS не размислуваат, веќе ги имаат нивните Graviton базирани инстанци. Причината за тоа не се перфоманси as-such - значи не е дека ARM RISC се инхерентно многу побрзи од x86 CISC. Причината е дека AWS веќе долго време (види Nitro архитектура) имплементираат свои специјализирани мрежни и storage контролери кои во себе преземаат дел од Cloud инфраструктурата, како per-tenant енкрипција, security-group-и (нешо ко firewall ама боље), VPC сепарација, failover итн итн.

Предноста на нивни custom SOC е дека сега можат да постигнат многу поголема интеграција на процесорот и контролерите. За разлика од кога користат генерички intel/amd, па треба за нив посебна матична плоча па посебена контрола на температура и струја итн, сега сето тоа е едно чипче (симплифицирам). Таа интеграција на крајот на денот им дозволува поголема унифицирана контрола, што во некој исход сигурно и покажува подобра ефикасност во перфоманси гледано (денес главниот компромис/предизвик за перформанси испаѓа дека е thermal management).

Слична е предноста и на M1 - земи Ryzen јадро и интегрирај меморија директно на плочката од SOC-от ќе можеш да добиеш многу подобри перформанси, него ако мораш да бидеш компатибилен со рандом меморија која се уштекува во слотче негде 10 сантима далеку од процесорот, преку некоја рандом матична плоча. Компромисите на AMD се компатибилност со PC светот. Компромисот на Apple е дека имаш M1 со 8 и со 16GB рам и тоа е - така искачаат од фабрика.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А зашто да имаш место еден мрсен, 100 мали сервери?
Зашто емулација на x86 ако имаш нативен софтвер? Софтверот брзо се преиначува...
Затоа што имаш workloads кои бараат single powerful core наместо повеќе а послаби.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,497
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Затоа што имаш workloads кои бараат single powerful core наместо повеќе а послаби.
А мислиш недоволно се моќни arm јадрата за да можат да се сносат со такви workloads? Ако гледаш серверски делови повеќе одат кон мулти-јадро перфроманси него ли на single.
Види разлика меѓу EPYC и TRX... Епиците се послаби во single thread/single core ама затоа имаат 32+ cores, многу повеќе мемориски линии и слични срања.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,454
8,739
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А мислиш недоволно се моќни arm јадрата за да можат да се сносат со такви workloads? Ако гледаш серверски делови повеќе одат кон мулти-јадро перфроманси него ли на single.
Види разлика меѓу EPYC и TRX... Епиците се послаби во single thread/single core ама затоа имаат 32+ cores, многу повеќе мемориски линии и слични срања.
Ама каде е предноста ако ти требаат 32 јадра да истераш едно? Не е се така црно-бело.

Башка виртуелизација не е исто што и емулација. Х86/64 имаат директни инструкции за виртуелизација и пристап до хардверот, што не е емулација.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А мислиш недоволно се моќни arm јадрата за да можат да се сносат со такви workloads? Ако гледаш серверски делови повеќе одат кон мулти-јадро перфроманси него ли на single.
Види разлика меѓу EPYC и TRX... Епиците се послаби во single thread/single core ама затоа имаат 32+ cores, многу повеќе мемориски линии и слични срања.
Не е тоа спорно, но сепак, има workloads.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,639
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Башка виртуелизација не е исто што и емулација. Х86/64 имаат директни инструкции за виртуелизација и пристап до хардверот, што не е емулација.
не знам кој е контекстот на оваа реченица, но да, и ARM го има истото [Hyp mode (ARMv7 Virtualization Extensions, ARMv8 EL2) - ARM architecture - Wikipedia].
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,454
8,739
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
не знам кој е контекстот на оваа реченица, но да, и ARM го има истото [Hyp mode (ARMv7 Virtualization Extensions, ARMv8 EL2) - ARM architecture - Wikipedia].
Епа не работат исто. Хипервижн не е ист како VT-x и VMCS.

Не викам дека нема да бидат можеби во иднина, конкуренција е добродојдена ама целава дискусија се сведува на ефикасност која кога АРМ ќе дојде на ниво на X86 ќе биде исто толку (не)ефикасен.

Еве добар текст како работи хипервизорот наспроти директен пристап од VT-dx.

Нормално во денешно време во серверскиот сегмент виртуелизацијата е најважна. Сега за сега x86 е недопирлив, можеби во скоро или не толку скоро време ќе земе дел од маркетот АРМ, ама не сега.

Privilege Levels
In x86 the expectation is for the processor to run Windows or any other OS right out of the box without any major changes. The hypervisor needs to be a trusted program that can be installed on the operating system. So the hypervisor works as a part of privileged mode using special virtualization instructions, including instructions for enabling and disabling the hypervisor. Once the hypervisor is enabled a privilege separation is created for host versus VM level.

This is very different from how the privileges are organized in the ARM world. The developers don’t have the same expectations from ARM. Until very recently most of the commercial ARM devices did not allow the user to purchase and use software of their choice. This allowed the device maker to make major changes to the software. When implementing virtualization ARM does not have the same restrictions present in the x86 world. Because of this ARM’s approach to the privilege levels is different from x86.In ARM the hypervisor is a new mode at a higher privilege level than the regular kernel. Using a hypervisor requires changes to the boot code and it is incompatible with running the hypervisor as an application on an unchanged OS.

Virtual Machine Entry
The VT-x enhancement create a memory mapped area called VMCS (Virtual Machine Control State) for each of the VMs. This area is setup with a state for all the registers and a VM Launch instruction is used to mirror this state onto the processor. AMD has similar instructions with a similar data structure.

ARM on the other hand does not make these software simplifications and expects the hypervisor to manually modify any registers it needs to modify. There isn’t even a special instruction to launch a VM. In the ARM architecture to launch a VM the hypervisor sets the Exception Link Register (ELR) to the desired PC (Program Counter, Instruction Pointer in x86) and performs an exception return.

This is in line with ARM being a RISC architecture and x86 being a CISC architecture. Analogous to the launch of a VM, a similar structure is created for handling process details in the x86 world while in ARM it is entirely maintained by the OS.

Exception Intercepts
ARM allows redirecting most exceptions to the hypervisor. The ARM architecture allows intercepting interrupts. There is a special mode that allows running an application directly under the hypervisor and this mode allows intercepting undefined instruction and supervisor call exceptions but enabling this mode disables the kernel level. In the ARM architecture, however, there isn’t a policy for redirecting page faults from the kernel to the hypervisor.

In x86 a page fault can be redirected to the hypervisor. This allows the hypervisor to page out the exception vectors for the guest and helps in providing shadow page tables. This feature is necessary in x86 because when hardware support for virtualization was initially introduced, it did not contain support for a two stage tablewalk. The ARM architecture requires 2-stage tablewalks be implemented when implementing virtualization. Since a 2-stage tablewalk usually has higher performance and is easier to implement than shadow page tables, the lack of this feature isn’t a problem for the ARM architecture.

IOMMU and Devices
Both ARM and x86 chipsets have support for the features we talked about in Post 3. One thing to note is that IOMMU does not need core support so in the ARM world there is a potential for customers to choose their own implementation of IOMMU than to go with ARM’s offering. In addition to the IOMMUs mentioned already there are other important implementations. There is a standard defined for an IOMMU for PCI-Express devices. In addition graphics cards have supported the GART IOMMU since AGP.

Different devices may offer different amounts of support for virtualization. That may include sharing a device between multiple virtual machines. For example, Intel’s VT-c allows the ethernet controller to be shared between multiple virtual machines.

In conclusion both ARM and x86 have similar hardware extensions for virtualization. Which is expected since both of the architectures are competing for the same market. The implementation of each is different in several ways as mentioned and it reflects the pedigree of each architecture. And ARM’s support for virtualization points to an interesting future.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,639
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Од текстот не сфатив на кој дел мислиш дека „Епа не работат исто“. Да имплементацијата на ниво на процесор се разликува, но во Linux рецимо API-то е исто: open /dev/kvm, старт VM.

во low-level имплементација има мала разлика во смисла caller saves stack, calee saves stack - ама тоа не е ништо ново (и е битно само за компајлер). Ништо во текстот не кажа дека ARM виртуелизацијата има некои мани.
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
812
222
Едноставно софтверот за x86 е толку обемен и распространет што никому не му се исплати екскурзија со ARM.
Има толку многу примери на емулација, не само за конзолни игри, туку и од самиот Микрософт. Windows XP беше тотално различен оперативен систем од 95 и 98, но имаше компатибилен мод.
Проблемот не е во софтверот, ќе се најде начин како што се најди во Windows XP, проблемот е колку се исплати ARM ко архитетура. ARM и x86 на исти нод во однос на перформанси ќе бидат слични т.е 5-10% разлика (за некое време Амд ќе презентира нов процесор на 5нм, ко што е на Apple процесорот)
Разликата е во потрошувачката, но мислам дека ARM и не е толку добар во потрошувачка.
Ова е Risc-V -> New RISC-V CPU claims recordbreaking performance per watt

Гојдо, од кога ти имаш учено за софтвер и денес има многу поминато, има многу нивоа на апстракција што овозможува полесно пишување на софтвер за било која платформа.
Ако големите играчи, ко Микрософт, Амазон, Google, Apple размислуваат, но и дејствуваат во таа насока, прашање на време е кога и Интел / Амд ќе се направат нешто слично.
Ако амд или интел извадат некој ARM или Risc-V процесор што нуди исти перформаси, а 50%+ помала потрошувачка, ќе се исплати да се прекомјлира софтверот за таа архитектура.
Ако програмери без пари прават емулатори за да може PS1, PS2, PS3 игрите да ги играш на десктоп тогаш може и Микрософт заедно со Интел и Амд да направи компатибилен мод (ко што направија во Windows XP) за x86.

АРМ сервери има многу одавна. Еве дома имам веб сервер комплет со PHP/SQL/Apache што работи на АРМ процесор. И не само тоа него комплет сервиси се одавна портирани на ARM платформата.

Сакам да кажам се користат унавелико.

Проблемот е до перформансите. ARM едноставно ги нема. Кога ќе ја преминеш линијата од домашен сервер на индустриски капацитет, најдобриот ARM нема шанси да се спореди со некој dual Xeon.

Ако имаш бази што треба да се баратаат брзо, ако ти треба 128GB рам, имаш 2х или 4х 10Gbit/s излези (или недајбоже QFSP/SFP), а во исто време имаш по 10к requests на порт тука ARM нема што да бара. Додај во миксот 10-20х Nvme ZFS pool од кој се влечат податоци и ARM ќе изгори. Тоа е муабетот за шлеперот со 800 коња.

За економични и практични мали сервери ги подржувам скроз, ама кога работата станува озбилна едноставно не. За десктоп апликации на Windows исто така едноставно не, освен ако не измислат начин за 1:1 емулација на х86, а неможат пошто се различни архитектури.

Еве ова мислам дека е еден од најдобрите ARM сервери.

8 x Marvell® ThunderX® ARM processors
Total 256 cores

2 x 40GbE QSFP+ LAN ports
1 x 10/100/1000 management LAN port

2 x 1600W redundant PSU

€9,210.00

Јас искрено не ја гледам заштедата.

Еве конкурентен High-end сервер од Dell (PE R840) разликата е минимална во цена, во перформанси не е..И најважното не го спомнав, делл серверот што го линкнав е предвиден да работи со виртуелни машини, додека ARM незнам како котира со виртуелизација на сопствени машини, но сигурно не е на ниво на Vmware.
Правиш споредба со сервери на Интел и некоја мала компанија, која има многу мала подршка т.е ко да правиш споредба на локално продавниче, со веро/тинекс итн.
Плус споредбата е со 28нм ARM / 14нм Intel.
Intel да направи ARM процесор на 14нм ќе има слични перформаси ко x86 процесор, разликата е во потрошувачката, ARM ќе има помала потрошувачка.
Дали се исплати ? Зависи колкава е потрошувачката, на пример ако x86 процесорот троши 200W, ARM процесорот треба да троши 100W за да има некоја логика да се оди со ARM.
EsXi на Vmware работи и на Raspberry Pi.

Предноста на нивни custom SOC е дека сега можат да постигнат многу поголема интеграција на процесорот и контролерите. За разлика од кога користат генерички intel/amd, па треба за нив посебна матична плоча па посебена контрола на температура и струја итн, сега сето тоа е едно чипче (симплифицирам). Таа интеграција на крајот на денот им дозволува поголема унифицирана контрола, што во некој исход сигурно и покажува подобра ефикасност во перфоманси гледано (денес главниот компромис/предизвик за перформанси испаѓа дека е thermal management).
Ова звучи ко Amazon goes full IBM mode. IBM mainframe-овите се со слична, но сигурно далеку подобра имплементација заради декади на customer feedback
 
Последна промена:

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
615
2,837
Intel Core i7-11700K Review: Blasting Off with Rocket Lake - AnandTech

Прво сериозно ривју пред официјалниот ланч на 30-ти март (Ананд си го купиле процесорот и не се под NDA). :)

Влече струја као ниту еден Интел до сега...
121878.png

... а уште потешко се лади, т.е. грее као луд.
Power-11700K-AVX512-T_575px.png

Во игри ист или полош од 10700К, веројатно поради солидно зголемените латенции.
Latency-cycles_575px.png

Интересен момент: еден тест каде и Apple M1 му лупа шамари. :)
Capture.JPG

Што се однесува до Ryzen 7 5800X, останува недостижен во најголем број од тестовите (секако и во игрите).

Нема повеќе да ви го расипувам задоволството, уживајте во ривјуто, едно од најобемните што го направиле Ананд во последно време. :)

Им останува до официјалниот ланч да испеглаат микро код / биоси (особено латенциите се проблематични) и да ја намалат бруката.

Ако не забегаат со цените и понатаму ќе си имаат раст во продажбата, поради лимитираното производство на Рајзен процесорите.Допуна:
Еве го и првиот коментар.
View: https://youtu.be/GIq3pcdz4Sw
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Уф каков фејл човече. Ништо сега, тоа е, некој мора да е секонд бест. Единствено нешто позитивно се 32-те Xe јадра onboard.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,609
988
Нема повеќе да ви го расипувам задоволството, уживајте во ривјуто, едно од најобемните што го направиле Ананд во последно време.
И без да го отворам линкот знаев дека е господинот Доктор Иан Катрес. Легенда од ревјуер.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,145
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Има толку многу примери на емулација, не само за конзолни игри, туку и од самиот Микрософт. Windows XP беше тотално различен оперативен систем од 95 и 98, но имаше компатибилен мод.
Сите се за x86 архитектура. Мешаш работи.

Проблемот не е во софтверот, ќе се најде начин како што се најди во Windows XP, проблемот е колку се исплати ARM ко архитетура.
Баш проблемот е во софтверот. Има премногу софтвер направен да работи за x86 кој не може едноставно да се портира да работи на ARM.

ARM и x86 на исти нод во однос на перформанси ќе бидат слични т.е 5-10% разлика (за некое време Амд ќе презентира нов процесор на 5нм, ко што е на Apple процесорот)
Разликата е во потрошувачката, но мислам дека ARM и не е толку добар во потрошувачка.
Ова е Risc-V -> New RISC-V CPU claims recordbreaking performance per watt
Многу глупости напишани во една реченица. Во секој случај нодот(ако се мисли на произвдствениот процес), со инстркуцискиот сет, со архитектурата, потрошувачката и со перформансите нема допирни точки.

Гојдо, од кога ти имаш учено за софтвер и денес има многу поминато, има многу нивоа на апстракција што овозможува полесно пишување на софтвер за било која платформа.
Тоа што и кога имам учено нема никаква врска. Не знам дали добро сватиф што сакаш да кажеш со нивоата на апстракција, но софтверот кој веќе се користи, а го има во изобилие за x86 за да функционира на ARM треба комплетно да се преработи. Значи не се работи за едноставно прекомпајлирање туку за далеку посложен процес.

Ако големите играчи, ко Микрософт, Амазон, Google, Apple размислуваат, но и дејствуваат во таа насока, прашање на време е кога и Интел / Амд ќе се направат нешто слично.
Карма-попара комапнија микс, немаат ништо заедничко меѓу себе, не гледам од кои причини некој од нив би сакал да прави притисок на Intel или AMD, a особено не Microsfot или Apple. Првите имаат тони софтвер за x86 кој е оптимизиран и фукнционира безпрекорно на веќе етаблирана мега-база на корисници. Вторите сакаат да тераат по свој пат и да не зависат никако до Intel/AMD.


Ако амд или интел извадат некој ARM или Risc-V процесор што нуди исти перформаси, а 50%+ помала потрошувачка, ќе се исплати да се прекомјлира софтверот за таа архитектура.
Пак многу глупости напишани во една реченица. Прво постои елементарна разлика меѓу ARM и x86 и нивните перформанси не се мерливи бидјеќи се за различна намена. Второ, потрошувачката не е никаков фактор. Трето, ко што веќе кажав, ARM не е алтернатива на x86 за да некој воопшто се замра да иницинра миграција. Да не зборам за веќе постоечките софтвери кои работат на x86.

Ако програмери без пари прават емулатори за да може PS1, PS2, PS3 игрите да ги играш на десктоп тогаш може и Микрософт заедно со Интел и Амд да направи компатибилен мод (ко што направија во Windows XP) за x86.
Пак мешаш работи. Од долги пантолони со ножица можеш да направиш куси, но не можеш од куси со ножица да направиш долги. Така можеш на моќен и комплексен x86 процесор да емулираш многу поедноставен процесор од PS1, PS2, PS3, Nintendo и слично, но обратно не можеш. И пак ќе повторам, примерот со Win XP ти нема никаква апликација на случајот, Win XP работи на x86 исто ко тие Win после него.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,497
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
PS3 има посложен процесор од x86 :)

Може да кажеш кои се тие софтвери што не се портираат лесно од x86 на arm? Пошо, еве, Apache и Nginx (најкористените сервер софтвери во светот), mysql, postgresql, memcached, redis, cassandra, pretty much најголемиот дел од интернет стекот се open source и ги има готови и за арм и за x86. JVM работи на ARM. Знаеш колку софтвер е накуцан во Јава (или други јазици што возат на JVM)? Денес и .net и windows работи на arm.
Линукс скоро цел е крос компатибилен 100/100. Бар се што е open source и што не работи дирек x86 asm треба да е компатибилно со арм или било која архитектура што ја поддржува GCC/LLVM. Не си упалил линукс на raspberry pi до сега а?
Имаш firefox, chrome, vlc... Е, адобе ги немаш, ама сакале неќеле ќе направат, пошо нивната база корисници сега ќе се на ARM :)

Arm и x86 се за иста намена - general purpose computing. Не се специјализирани процесори како GPU-ата или слични срања. И Арм Е алтернатива на x86. Види што процесор носиш во џеб. Изброј дома колку ARM, колку x86 процесори имаш (не тие што ти се за продавање).
Мислиш дека nvidia и amd картиците не се споредуваат во перформанси зашто имаат различна архитектура?Тоа што имаат ниво на апстракција (DX, OpenGL) не значи дека се исти. Ама намената е графичка акцелерација.
Исто е и со арм и x86.

Треба да престанеш само да мислиш дека arm е специјализиран процесор за мобилни апликации. Денот им иде...

У осталом, знаеш, коа искочија зен јадрата и тогаш не веруваше дека АМД ќе извади подобри процесори од Интел :)
 
Последна промена:

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
812
222
Сите се за x86 архитектура. Мешаш работи.

Баш проблемот е во софтверот. Има премногу софтвер направен да работи за x86 кој не може едноставно да се портира да работи на ARM.


Многу глупости напишани во една реченица. Во секој случај нодот(ако се мисли на произвдствениот процес), со инстркуцискиот сет, со архитектурата, потрошувачката и со перформансите нема допирни точки.

Тоа што и кога имам учено нема никаква врска. Не знам дали добро сватиф што сакаш да кажеш со нивоата на апстракција, но софтверот кој веќе се користи, а го има во изобилие за x86 за да функционира на ARM треба комплетно да се преработи. Значи не се работи за едноставно прекомпајлирање туку за далеку посложен процес.

Е тие нивоа на апстракции што ти не ги разбираш, овозможуваат лесно менување на архитектури.
Имаш размислување останато од крај на 80 и почеток 90ти, во денешно време софтверот многу лесно се менува од една во друга архитетура со оглед на тоа што главните играчи на одредена платформа сакаат промена и имаат тон пари да потрошат за тоа да се случи.

Карма-попара комапнија микс, немаат ништо заедничко меѓу себе, не гледам од кои причини некој од нив би сакал да прави притисок на Intel или AMD, a особено не Microsfot или Apple. Првите имаат тони софтвер за x86 кој е оптимизиран и фукнционира безпрекорно на веќе етаблирана мега-база на корисници. Вторите сакаат да тераат по свој пат и да не зависат никако до Intel/AMD.


Пак многу глупости напишани во една реченица. Прво постои елементарна разлика меѓу ARM и x86 и нивните перформанси не се мерливи бидјеќи се за различна намена. Второ, потрошувачката не е никаков фактор. Трето, ко што веќе кажав, ARM не е алтернатива на x86 за да некој воопшто се замра да иницинра миграција. Да не зборам за веќе постоечките софтвери кои работат на x86.
И потрошувачката е примарен фактор при изработка на процесори, за тебе може не, ама е за газдите на data-centrite.
И само тропаш глупости, кој е тој софтвер за x86 што може само да се извршува само на x86 ?
Јас знам еден автомеханичар цел софтвер му е на 486, тој сигурно нема да премине на ARM, а ти кој знаеш ?

Пак мешаш работи. Од долги пантолони со ножица можеш да направиш куси, но не можеш од куси со ножица да направиш долги. Така можеш на моќен и комплексен x86 процесор да емулираш многу поедноставен процесор од PS1, PS2, PS3, Nintendo и слично, но обратно не можеш. И пак ќе повторам, примерот со Win XP ти нема никаква апликација на случајот, Win XP работи на x86 исто ко тие Win после него.
Толку разбираш ти од инструкции и од процесори, а исто си слаб и математика. Си постои Church-Turing теорема со која може да се прават трансформациите ко на пример, if-then-else и go-to може да се трансформираат во for/while циклус т.е инструкциите од една архитетура може да се трансформираат во друга архитетура. Инструкција од x86 може да се трансформира во инструкција или повеќе инструкции од ARM.

И на крај Win XP е комплетно различен оперативен систем од 95 и 98 т.е исто ко софтвер направен за 95 да извршуваш на Linux, но заради напорот и парите на Микрософт успеа.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,320
2,699
Arm и x86 се за иста намена - general purpose computing.
Така е. Само првиот цели кон ефикасност, а вториот кон ефективност.
JVM работи на ARM. Знаеш колку софтвер е накуцан во Јава (или други јазици што возат на JVM)?
А знаеш колку софтвер не е накуцан во интерпретерски јазик како Јава (па да вози лесно со JVM)? Всушост се што е интерпретерски базирано ќе иде полесно, се што е компајлерски базирано малку потешко.
Треба да престанеш само да мислиш дека arm е специјализиран процесор за мобилни апликации. Денот им иде...
Сосема точно за специјализацијата. За денот останува да видиме. Некако многу време се трудат да навлезат во топ сегментите (2 децении најмалку), иако владеат на мобајл и IoT сегментите.
Е тие нивоа на апстракции што ти не ги разбираш, овозможуваат лесно менување на архитектури.
Имаш размислување останато од крај на 80 и почеток 90ти, во денешно време софтверот многу лесно се менува од една во друга архитетура со оглед на тоа што главните играчи на одредена платформа сакаат промена и имаат тон пари да потрошат за тоа да се случи.
Хммм. Па не баш лесно се менува така архитектура. Посебно за софтвер каде екстензивно се користат предностите, и специфичностите на една архитектура, а нарочно каде брзината и продуктивноста е тесно врзана за специфични ISA сетови во самите компајлери (на пример математичко-статистички workload-и каде на Arm му недостигаат големи инструкции за множење на големи броеви, или паралелни собирања со пренос, едноставно архитектурата RISC нели, не го дозволува тоа). Ќе се повторам кај интерптретерите е малку полесно, но и таму има доста специфики.

Adobe official quote
We are working to ensure that our other apps run natively on these computers, but don't have release dates for all our apps yet. We plan to release a native version of Photoshop in 2021.
We will update this document when more details are available.
Значи не е баш така како го претставувате симплифицирано. Не е само стисни compile ....... и готово.

И потрошувачката е примарен фактор при изработка на процесори, за тебе може не, ама е за газдите на data-centrite.
Не. Важно им е најдобар сооднос потрошувачка/цена/перформанси. Не дека гледаат само на потрошувачка.
Си постои Church-Turing теорема со која може да се прават трансформациите ко на пример, if-then-else и go-to може да се трансформираат во for/while циклус т.е инструкциите од една архитетура може да се трансформираат во друга архитетура. Инструкција од x86 може да се трансформира во инструкција или повеќе инструкции од ARM.
Да. НО, колку таа трансформација ќе биде перформанс ориентирана не кажува теоремата. Така да точно е дека голема специфична x86 инструкција може да ја трансформираш во 50 (карикирам) ARM Risc микро-инструкции, само колку се тоа ќе биде на крајот на денот ефективно/ефикасно е знак прашање. Важи и обратното, нормално.
На пример
Intel introduced two special instructions to accelerate big number multiplication: ADCX and ADOX. These perform two independent add-with-carry operations per cycle, whereas ARM can only do one. Similarly the ARMv8 instruction set does not have a single instruction to perform 64-bit multiplication, instead it uses a pair of MUL and UMULH instructions.
И само тропаш глупости, кој е тој софтвер за x86 што може само да се извршува само на x86 ?
Еве јас ќе се обидам, колку примери ти требаат?
На пример MySQL Workbench, VirtualBOX (нај добар пример можеби кој не се ни планира да се портира на arm поради специфичностите), Mikrotik Winbox, Parallels Desktop, WMWare Fusion (освен у последниов месец ако нешто напраиле ама не сум прочитал), 7Zip, најголемиот број на 1st class игри (поради екстензивно користење на x86 специфичните инструкциски сетови за мултимедија, кои се едноставно преголеми и неефикасни во преведени arm микро инструкции), неколку математичко-статистички софтвери исто немаат arm верзија, итн.....

Еве многу убаво сајтче со доста тестиран софтвер за М1, Дали работи нејтив на М1 ARM (супер), дали не работи воопшто на ARM (замисли има и таков дури ни преку емулација), или работи преку емулацијата Rosetta 2 (перформансите страдаат). Is Apple silicon ready?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,497
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Така е. Само првиот цели кон ефикасност, а вториот кон ефективност.
What? Сите целат кон ефикасност и ефективност. Никој не цели кон едно или кон друго :)

А знаеш колку софтвер не е накуцан во интерпретерски јазик како Јава (па да вози лесно со JVM)? Всушост се што е интерпретерски базирано ќе иде полесно, се што е компајлерски базирано малку потешко.
Јава не е интерпретерски.
Се што е напишано во C, C++ и не користи asm дирекно и се може да се компајлира со GCC/CLANG/LLVM ќе иде лесно. Ај дај пример што нема да иде полесно?
Денес дури си има libraries а и големите framework си ставаат hardware intrinsics за различни архитектури.
Во 99% од случаите, компајлерот или рантајмот ќе се секира платформата, не и програмерот/програмата.
Во тие 1%, или ќе напишат добар код, што ќе си зема intrinsics во предвид, или не и ќе заглавуваат после.

Значи не е баш така како го претставувате симплифицирано. Не е само стисни compile ....... и готово.
Ех сеа, глупости, сигурно не е ама за многу софтвер е! Еве набројав тон софтвер што има веќе искомпајлирани пакети и што опфаќа 60% од серверите на светот.


Адобе работат на нивното
MySQL Workbench моеш да го искомпајлираш за arm
7zip има за arm https://www.reddit.com/r/Surface/comments/dx1vmz View: https://www.reddit.com/r/Surface/comments/dx1vmz/7zip_compiles_easily_on_arm_for_use_on_surface/
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,320
2,699
What? Сите целат кон ефикасност и ефективност. Никој не цели кон едно или кон друго :)
Абе едно е кон што целат, друго во реален живот како се понашаат.
Јава не е интерпретерски.
Ако ја тупиме Java е хибрид. Прво компајлира до бајткод, после на ниво на машина интерпретира со JVM. Е сега ти пошто спомна JVM таму погоре, на тоа ниво, т.е. на ниво на комуникација со процесорот (архитектурата) Jава Е ИНТЕРПРЕТЕРСКИ јазик. Ако се користи успат и JIT дел од тој бајт код може и да остане компајлиран за во иднина директно во машински, нели. Впрочем на таа шема работеа и голем дел од Андроид програмите кога главен беше Далвик ВМ пред да се шифтнат на АРТ. Нели имаше (и уште има) .class, па .dex ili .odex, па на крај преку JIT идеше у машински спрема чипот што се користи.
Се што е напишано во C, C++ и не користи asm дирекно и се може да се компајлира со GCC/CLANG/LLVM ќе иде лесно. Ај дај пример што нема да иде полесно?
А ако не е напишано баш во GCC? Најголем дел од x86 софтверот (поготово за Windows) не е пишуван у плеин GCC.
Денес дури си има libraries а и големите framework си ставаат hardware intrinsics за различни архитектури.
Така е, и сега треба најголемиот дел да направат и код за секој посебен ARM специфичен процесор. Да напоменеме дека на пример Софтвер искомпајлиран за Qualcomm например, нема да работи на Ејпл М1. И сега требаат нови лајбрарис и hardware intrinsics специјално за М1. А за тоа ќе треба време и ресурси, и нормално дали ќе се исплати. Ќе видиме. Кај x86 е малку по стандардно. Дали било АМД или Интел, Дали било Core2Duo или незнам Zen3, истиот код (програмски или машински) ќе работи. Значи оверсимплифајт кај x86 компајлираш еднаш и работи на сите x86 kompatibilni procesori. Kaj Arm и не е баш така. Баш затоа на пример еве кај Андроид, не добиваш прекомпајлиран код пошто сиротиот Андроид појма нема на што микропроцесор од што призводител со свои специфични надградби на купената АРМ лиценца и специвични инструкции ќе работи. Ќе рече некој еј па ова супер. И да и не. Да бидејќи е платформски апстрахирано, Не бидејќи колку нешто напишано еднаш у рантајм прекомпајлирано специфично за даден чип ќе работи оптимално секој пат е дискутабилно и се гледа по разно разните телефони секојдневно.
Во 99% од случаите, компајлерот или рантајмот ќе се секира платформата, не и програмерот/програмата.
А нив нели треба некој да ги среди за секој нов АРМ чип?
Ех сеа, глупости, сигурно не е ама за многу софтвер е! Еве набројав тон софтвер што има веќе искомпајлирани пакети и што опфаќа 60% од серверите на светот.
А само серверите и сервер стак е се на светов што се користи? Овие пакети се тука, пошто најдолго време има различни процесори за тие места. Корисничкиот енд јузер дел од програмите се на страна на x86. А што би рекол Linus, корисничкиот дел од базата е тоа што го движи најмногу еден или друг систем. Има напишано многу добар еден тред на оваа тема батката за зашто тешко или многу полека ARM би влегол дури и на сервер маркетот. TL/DR Првин се гради корисничка база, после се се рефлектира нагоре на посложено.
Ама нема сеуште, значи небило така просто само рекомпајл, и компајлерот/рантајмот за тоа нека се грижат.
Адобе работат на нивното
Ама нема сеуште, значи небило така просто само рекомпајл, и компајлерот/рантајмот за тоа нека се грижат. Башка баш кај нив се гледа според нив самите, дека ќе треба да поработат на досега развиените AI алатки и алгоритми, кои мноогу биле тесно врзани со хардвер платформата. Како ќе ги решат и колку ќе бидат оптимално решени, а во врска со ограничениот ARM инструкциски сет, дури и кај Apple M1, и сами незнаат. И додатно да се повторам, тоа што ќе го средат за М1, незначи воопшто дека истото ќе работи на било кој друг кастм АРМ процесор (какви што се повеќето нели). Секој од АРМ бејзд призводител на чипови, купува лиценца од АРМ ај да кажеме за основата и после го прави по свое понатака за специфични намени.
MySQL Workbench моеш да го искомпајлираш за arm
Не неможеш нејтив. Или знаеш повеќе од сите други. Пробуваат преку QEMU да го возат ама не е најсјајно. Ако знаеш ти оди по форумине кажи им да не се мучат луѓено. Од друга страна MySQL :: Supported Platforms: MySQL Workbench никаде не е спомнат ARM. Ама еве јас незнам.
Аха да.
1615061816948.png
И многу други, меѓу кои и официјалната Alpha од 7Zip, работи ама, АМА, компајлирано за АРМ и пуштено или на RPi со Windows или прекуЛинукс со Wine или друг емулатор. Во било кој случај не е нативно АРМ, уште помалце arm64, успеваат сега за сега само со arm32, него со едно чудо емулации уз пат. Кога читате тредови читајте д крај, стиснете на линкови, побарајте уште нешто на интернет на таа тема, итн... На пример има едно PeaZip (pzip) базирано на опен сорс 7zip, сеуште експериментално со нејтив арм подршка. Најважното е што е портирано решение, а не рекомпајлирај си само.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,924
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно