• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

x86 vs ARM vs RISC-V и други

  • Ја почнал/а темата
  • #1

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,112
5,600
Мелмак
Општа тема за дискусија за различните архитектури и лиценци.

Што се, што е разликата меѓу истите и која е предноста на секоја од овие или на поединечни архитектури. Дали иднината е ARM, RISC-V или има зошто би опстанала x86 како доминантна архитектура? Дали INTEL или AMD ќе се прошират на ARM или ќе дизајнираат своја нова архитектура базирана на RISC-V можеби?

Шпекулирајте, расправајте се и најважно од се споделете за да научат и другите!
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
„архитектура“ во оваа смисла, е множеството на инструкции (и уште некои детали како меморискиот модел итн).
На пр. 64bit-ните Arm процесори беа дефинирани во Armv8 архитектурата.

Да нема забуна со „генерација“ на процесорот - шо се мења малтене на секоја година.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
конечно и стандардизиран boot environment за ARM. ова, ако се прифати, ќе овозможи генеричен хардвер и оперативни системи на ARM платформа.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,083
16,402
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
конечно и стандардизиран boot environment за ARM. ова, ако се прифати, ќе овозможи генеричен хардвер и оперативни системи на ARM платформа.
Ова е стандард кој нема врска со хардверот туку со софтверот. Сертифицираните ARM процесори ќе можат да користат универзален ОС/софтвер направен да работи на сите ARM процесори кои го исполнуваат стандардот.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,088
2,392
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ова е стандард кој нема врска со хардверот туку со софтверот. Сертифицираните ARM процесори ќе можат да користат универзален ОС/софтвер направен да работи на сите ARM процесори кои го исполнуваат стандардот.
Има врска хардверот, како не. Први се base hardware requirements поставени. Па после фирмвер requirements.
 

Атачменти

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,083
16,402
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Има врска хардверот, како не. Први се base hardware requirements поставени. Па после фирмвер requirements.
Лошо се изразив, сакав да кажам дека стандардот нема врска со овозможување на користење на генеричен хардвер (кој не е самиот процесорот) како кај x86 компјутерите. Инаку точно тоа е стандард за хардверот на процесорот кој ќе овозможи кортисење на универзален ОС/софтвер направен да работи за сите ARM процесори кои го исполнуваат тој стандард. Не е стандард кој ќе овозможи, на пример, приклучување на графичка картичка или SSD или нешто трето на PCI-e слот.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
под генеричен хардвер мислев на, асус арм компјутер/лаптоп/плоча.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,363
8,646
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ајде и јас навивам да живне арм, еве Adobe скокна на возот ама мнооогу претпазливо (како ежиња кога водат љубов), не го пуштаат надвор од Apple екосистемот.

Само ќе треба и други големи фирми да се придружат. Сепак останува прашањето што со целиот оној софтвер напишан во изминативе 30-40 год. мора да најдат решение во вид на co-processor на пример.

Мислам дека технологијата може како ништо да лупне еден SoC x86 чип со моќ на Core2Duo/Quad.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Мислам дека технологијата може како ништо да лупне еден SoC x86 чип со моќ на Core2Duo/Quad.
моментално Apple-овата Rosseta2 емулација на нивниот M1 има подобри перформанси од тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,470
Мислења
845,150
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно