1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

1. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,476
    1,925
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Да, mvmt е и да, платив "duties paid" шипинг. Значи би ме рефундирале комплет све што ќе треба да платам тука? Баш фино од нивна страна.

2. toshex

toshex
    Unbeatable

4,309
    4,525
    18 Септември 2013
    Машко
    Да, пиши им имам duties paid шипинг а ДХЛ ми бараат трошоци. Мене 2 пати ми имаат покриено целосно ДХЛ фактурите. Не сакам сеа да излезе дека тоа им е дел од услугата, може да кажат не сигурно - ама пробај со фино прво, ако ти кажат не, пробај биди упорен. Макар мислам ќе немаш проблем. Јас дури вториот пат пред да нарачам им пишав - вака е ситуацијата, прошли пут ми покривте трошоци, ако ги има пак дали ќе ги покриете - ми кажаа да секако. И затоа нарачав пак.

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. caki

caki
    Gaining Experience

463
    145
    1 Август 2010
    Дали некој знае до колкава сума може да се внесат производи од Србија, без да бидат царинети? Знам дека од Грција можеше да се внесат продукти со цена до 300-350е.

Sent from my P11 using Tapatalk

4. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,323
    1,109
    26 Април 2013
    Машко
    Мислам дека е исто за преку границата.

Sent from my OnePlus 5T using Tapatalk Pro

На caki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,284
    2,648
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Кој беше телефонот во царина-пошта (1006) за да се јавам да прашам дали треба да има доставам фактура/доказ за уплата?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

346
    417
    10 oктомври 2011
    Машко
    Истата сума е при влез во Македонија од било која држава (без разлика на начинот на пристигнунвање - копно/воздух), доколку лично ги внесуваш продуктите, смееш до 350 евра вредност да имаш.

7. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,884
    1,457
    10 Август 2010
    Машко
    Доколку не зафаќа многу простор, можеш да не замараш и да пријавуваш. Или уште како варијанта, пакувањето да го фрлиш пред граница.

8. SYM_J

SYM_J
    Intern

29
    13
    3 Декември 2012
    Машко
    Доколку вратам такс фри, запишуваат нешто во пасошот на (да речеме) грчка граница, па тоа да може да го видат нашите цариници?

9. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

346
    417
    10 oктомври 2011
    Машко
    Според досегашното искуство, не запишуваат ништо (посебно во Грција), пасошот се користи единствено како потврда за странски државјанин при пополнување на формуларот во продавницата и потоа за докажување на идентитетот кај службеникот на граница.

10. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

346
    417
    10 oктомври 2011
    Машко
    [EDIT] Знам дека и претходно имаше разговори и иницијативи за подигање на вредноста на границата за царинење/оданочување при интернет нарачки. Истото почнува да се имплементира во голем број земји во околината. Според текстов границата до која може да се купи производ од странство без давачки во Босна ќе биде зголемена на 300 конвертибилни марки (приближно 150 евра). Колку за потсетување, правилата кои важат во Македонија се :
    1) Производот е ослободен од давачки за царина и данок доколку вредноста е 22 ‎€, а во таа сума влегуваат транспортните трошоци
    2) Производот е ослободен од давачки за царина доколку вредноста е до 45 ‎€, но се наплаќа данок, а во таа сума влегуваат транспортните трошоци
    3) Доколку цената на производот и транспортните трошоци ја надминуваат сумата од 45 ‎€, се наплаќа царина и данок (кој е променлив во зависност од типот на производот)

Извадок од одговорите на страната на нашата царина : "Сите поштенски пратки кои содржат стока, а кои се испратени од странство од страна на правни лица, како и сите пратки кои се предмет на купопродажба, подлежат на пресметка на царински давачки и ДДВ, независно дали служат за лична употреба на примачот. При тоа од плаќање на царински давачки се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 45 ЕУР, а од плаќање ДДВ се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 22 ЕУР, што значи дека за пратките со вредност до 45 ЕУР се плаќа само ДДВ."

Иако со зголемување на тој праг ќе бидат погодени препродавачите, сепак во денешно време сметам дека секој треба да има право да одлучи на кој начин ќе ги потроши заработените пари, посебно поради разликата во цена која ја наметнуваат препродавачите.

Можеби би било добро да направиме засебна тема (која би претставувале еден вид на петиција) со цел да го изнесеме овој проблем повторно на виделина. [@ping некој од модераторите/администраторите].

Би ве замолил доколку имам направено грешка во праговите на сумите, валутата во која се изразени и слично; да ме искорегирате со цел оваа дискусија да продолжи во конструктивна насока потоа (можеби и во нова тема).

Последна промена: 18 Април 2018
    На bicikle и The-spiki им се допаѓа ова.
  11. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,042
    629
    8 Август 2017
    Машко
    Mислам дека валутата е Еура €.

На NanoCell му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

346
    417
    10 oктомври 2011
    Машко
    Во право си и имам мала корекција на вредноста во претходниот пост.

Извадок од одговорите на страната на нашата царина : "Сите поштенски пратки кои содржат стока, а кои се испратени од странство од страна на правни лица, како и сите пратки кои се предмет на купопродажба, подлежат на пресметка на царински давачки и ДДВ, независно дали служат за лична употреба на примачот. При тоа од плаќање на царински давачки се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 45 ЕУР, а од плаќање ДДВ се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 22 ЕУР, што значи дека за пратките со вредност до 45 ЕУР се плаќа само ДДВ."

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  13. toshex

toshex
    Unbeatable

4,309
    4,525
    18 Септември 2013
    Машко
    Според тракинг број пратката ми е у Пошта 1006 - CARINA. Последниот пат добив писмо со референца за да пратам документи за царинење.

Дали некој тука има праќано документи на нивниот имејл пред да му стигне писмото? И ако да дали ја убрзува постапката? Пошо у писмото бараат да се наведе тој референтен број во мејлот, а у моментов го немам.

14. ImTheDude

ImTheDude
    On your way to fame

560
    627
    31 oктомври 2011
    Машко
    Ништо не губиш ако пробаш, секако не дека враќаат на мејл некоаш.
    Само не значи дека ако е на царина дека и ќе биде царинета. Ако имаш среќа, може само да биде препакувана и пуштена во пошта, па можда нема ни да треба да им праќаш документација.

На toshex и krema им се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

10,019
    9,653
    24 Јуни 2009
    Машко
    Во неколку наврати поминав без данок и царина иако беше отидено на царински преглед.

На bicikle и toshex им се допаѓа ова.
  16. toshex

toshex
    Unbeatable

4,309
    4,525
    18 Септември 2013
    Машко
  17. toshex

toshex
    Unbeatable

4,309
    4,525
    18 Септември 2013
    Машко
    Мал апдејт:

Screenshot_1.png

Што значи ова, пошо не сум добил писмо уште да бараат тоа принтскрин, инфојс од ибеј и пејпал, за да им покажам колку е евтино купено и се тоа; а се смени статусот од 1006 на 1005

ЕДИТ: Прошлиот пат коа ми бараа документи пошо беше у прашање нова конзола, која беше над прагот за ослободени уреди писмото ми стигна уше утредента и после царинење имаше статус 1004 или 1003 мислам откоа помина.

18. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,508
    25,575
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    ДАли некој има информација дали и колку се плаќа царина/данок на вакви прозводи Inflatable Waterpark
    Се извинувам за офтопик....

19. Taurus

Taurus
    Модератор

2,334
    987
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Поштенско царинска декларација: ако вредноста на стоката во пратката е помала од 800 ЕУР во денарска противвредност. Кога испраќачот е физичко лице се применува единствена царинска стапка од 15 % и стапка на ДДВ од 18% или 5% во зависност од видот на стоката. Царинење на поштенски пратки

П.С. јас не би порачувал од тој сајт, премногу сомнителен ми е.
    - нема https;
    - цените не се реални, премногу ниски се - или се со сомнителен квалитет или воопшто не праќаат.

20. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,508
    25,575
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Ne mislev da poracam od tamu sigurno. Samo go spodeliv za da znaete za sto prasuvam

21. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,181
    838
    1 Јуни 2016
    Дечки, да зеам рецимо телевизор од бугарија до кај 300 еур, колку би платил царина ? Сестра ми еднаш зема околу 200 еур ТВ и го донесе у мк, не и земале рече ништо.

22. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,160
    1,785
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ако го носиш ти лично, роба до 350 евра е ослободена од царина мислам.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
  23. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,181
    838
    1 Јуни 2016
    Jеп, јас лично ќе го носам. Читав тука пост од 2010 дека е до 350 еур, ама сакав да знам за сигурно.

24. red dragon

red dragon
    Intern

45
    9
    28 Јуни 2013
    Машко
    Можеш до 350евра да внесеш се што сакаш само акцизна стока или автомобилски гуми не .Некогаш може и над 350е работи да се внесат зависи како ке ти се погодат царинарите. Врати си го и данокот околу 13% од вредноста мислим дека беше.

На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
  25. ZaXXX

ZaXXX
    Intern

4
    1
    24 ноември 2017
    Машко
    просто прашање... сакам да нарачам Xiaomi Redmi S2 преку геарбест(точка)ком, кошта 120 евриќи... ќе платам царина/ддв или?

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...