1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  61
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
  Кажете некое програмче за споделување на филмови од компјутер на тв
   
 2. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Plex media server, преку вифи и бркаш работа :)

  Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
   
  Janev, viktorce и на Mr Bean ^.- им се допаѓа ова.
 3. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  61
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
  Само на browser ли работи програмчево?Треба ли на тв-то да симнам плех некоја апликација или ќе ги имам во smartshare?
   
 4. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  369
  267
  13 Март 2015
  Машко
  Не треба
   
  На Mr Bean ^.- му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  61
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
  Имам LG и одам во smartshare да пуштам но преводот не го дава а има во фолдерот кој е споделен на plex.Да не треба нешто да се намести за преводот?
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  Филмот и преводот треба да се со исто име комплет и во иста папка.
   
  На Mr Bean ^.- и goran_oh им се допаѓа ова.
 7. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,343
  1,126
  26 Април 2013
  Машко
  Исто можиш да пробаш и со програмчето од LG Smartshare за пц.

  Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk Pro
   
  На Mr Bean ^.- му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,104
  652
  8 Август 2017
  Машко
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  PS3 Media Server isto e odlicen i ednostaven

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,319
  719
  9 Мај 2012
  Машко
  И јас имав сличен проблем и го решив така што од самиот ТВ кога ќе пуштиш филмот преку смартшаер и од ТВто го има опција ON/OFF титлови лесно се реши тоа и истото и за јазични звучници . Патем филмот и преводот заедно префрли во смартшаер ама без фолдер оти од смартшаер сам си прави фолдер


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  На Mr Bean ^.- му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  Дечки онака телевизорче некое 40тина инчи до кај 20000 по можност смарт ? Би се користело mainly за ТВ и гејмање WoW некогаш.
   
 13. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,515
  1,169
  8 Декември 2009
  Јас само да споделам лошо искуство со plez lg webos, ги транскодира сите видеа , а се компатибилни. Било до официјалната апликација, but still. Самсунг од 2012 година работи без проблем. Иначе се работи за стримање надвор од локална мрежа. Решение е само xplay.
   
 14. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Во Нептун имаш за 19к, 43инчен Хитачи со 4к/Смарт.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  Ги гледав хитачи, ама гледам се кењаат тука неколку страници наназад :-D
   
 16. zoco1987

  zoco1987
  Intern

  25
  8
  12 ноември 2015
  Машко
  Дечки едно прашање...
  Сакам да купам некој буџет 4к тв кој најмногу би го користел за гејминг(пс4 про). Неколку дена што истражувам по нетов гледам дека најмногу го фалат TCL 43s405 кој кошта скромни 400-500 евра. Е сега ме интересира дали некој друг освен галерија(го немаат овој модел) ги носи TCL кај нас и секако може да дадете и предлог за друг тв ама цената да биде слична. Фала ви однапред
   
 17. Nikola G

  Nikola G
  Gaining Experience

  70
  73
  18 Септември 2017
  Машко
  Не би знаел какви се овие ТCL, но види некој Самсунг ако има за тие пари.
   
 18. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Спој го Sony со Sony. Серија XE(2017) или XF(2018), прва бројка на модел 7, 8 или 9.
   
  zoco1987, Delta111 и на olikomerc им се допаѓа ова.
 19. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  112
  115
  23 Мај 2010
  Барај го Sony 43XE7005 ако го најдеш, одлично ќе се комбинира со ПС.

  Прочитај повеќе тука:
  Recommended 4K TVs That Can Effectively Be Used As Desktop PC Monitors

  Sony KD43X720E е американската ознака за 43XE7005 во Европа.
   
  На zoco1987 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. nidzzo73

  nidzzo73
  Intern

  1
  0
  13 Јуни 2018
  Машко
  Дечки,
  Една консултација ако може
  SONY XF9005
  SAMSUNG QE55Q7
  LG 55SJ950V

  Мислење некое :)

  Фала
   
 21. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  112
  115
  23 Мај 2010
  Точно по тој редослед како што си ги наредил. Третиот не е во иста класа и има послаб контраст ради IPS панелот.

  Имаш добра меѓусебна споредба и рецензија на двата први телевизора на rtings.com па не е лошо да прочиташ a и се разбира да видиш мислења на корисници. XF9005 е подобар за малку од XE9005

  Samsung Q7F vs Sony X900E Side-by-Side TV Comparison

   
  Последна промена: 14 Јуни 2018
 22. josefk

  josefk
  Intern

  2
  0
  19 Септември 2016
  Препорака за телевизор 40" или 43" до 36к најмногу?
   
 23. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,104
  652
  8 Август 2017
  Машко
  На josefk му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  118
  94
  4 Декември 2009
  Здраво дечки, сакам да прашам дали кај нас признаваат гаранција заради вертикал бандинг проблем? Станува збор за LG 43 UJ6307, земен е од нептун.
  Проблемот го има во сите импути, највеќе се приметува во фудбал и ужасно нервира.
  Скоро исто ко во видеово
   
 25. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  429
  114
  15 Мај 2012
  Машко
  Последна промена: 15 Јуни 2018

Сподели

Вчитување...