1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Skrill (Moneybookers) - од А до Ш

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Alucard, 27 Јануари 2013.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сите имаат лимит. Па така има лимит и скрил.
  А башка скрил имаат многу голема бичкија. користи ги payoneer како најдобра алтернатива.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  скри е супер... ама го утепаа тоа со провизиите :(
   
 3. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,663
  1,758
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Може.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 4. AudioFlyX

  AudioFlyX
  Intern

  6
  3
  18 Јануари 2016
  Машко
  Прашање за Payoneer: Дали земаат 24.95$ за некаква си активација на картичката како што пишува на линков?
  https://payouts.payoneer.com/partners/Default/fees.aspx?pid=4112380
  Ако е се вака како што пишува значи дека повлекување пари на дебитна картичка од Скрилл е далеку подобра и поефтина опција - ти земаат само 4 евра? а payoneer доаѓа како добра опција во случај да не пријавуваш приход во ујп.
   
 5. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Земaaт $25 зa aктивaцијa.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 6. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  185
  57
  11 Јануари 2015
  Машко
  некој да ми објасни подетално за Skrill како е со провизии, дали може да се повлечат пари на картичка кои се услови за регистрација?
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нивнoтo мoтo е :
  Не! Штo ги еб*м ќе ги сечaм.

  Пoјaснo ти стaнa или сaкaш пo сликoвитo дa ти oбјaснaм ? ;)

  Sent from my LG-D320 using Tapatalk
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Brmbarosh

  Brmbarosh
  Intern

  10
  0
  16 Јули 2016
  Машко
  Pozdrav decki, nov sum tuka, iscitav cela kolumna mi trebaa 2 sati xD.
  Ukratko imam skrill account, povrzan so Stopanska Masterkard denarska,
  verificirana se. ME interesira dali ima tuka nekoj streamer iskustvo so tie raboti, dali moze skrill da se povrze so twitch ( znam paypal moze ali seushte nema withdrawl vo drzavata preku paypal). Ako prasuvam gluposti ili neshta oti sum nov srz. pozz :)
   
 9. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Како мислиш дали може да се поврзе, за донации или да направиш subscribe на некој канал? Ако мислиш за донации, да направиш такво копче за да ти донираат не сум сигурен ама мислам дека може. А за да направиш subscribe на некој канал можеш да го користиш Skrill како опција.
   
 10. Sekuloszki

  Sekuloszki
  Intern

  6
  0
  19 Август 2016
  Машко
  Која валута е најдобро да ја ставам при регистрација на акаунтот?
   
 11. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  ја не би ставил ништо, еве што добив пред некој ден од нив:

  Dear Aleksandar,

  As we continue to offer you a competitive payment solution, we are changing the way we charge for inactive accounts. The fee for merchant accounts that are inactive for 6 months will increase to €50 per month. All other fees remain unchanged.

  The new fee structure will come into effect on 31st August 2016 for all merchants. If you are classified as a micro enterprise account as defined by the EU, please notify us by sending an email to merchant services.

  Your continued use of the service will be taken as acceptance of the terms. For any additional information please contact your account manager or merchant services.

  Best Regards,

  The Skrill Team
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Заобиколувајте го Skrill на големо!
  Освен ако не сакате сите пари што ги заработувате на нив да им ги оставите.
   
  На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sekuloszki

  Sekuloszki
  Intern

  6
  0
  19 Август 2016
  Машко
  Ама ова за мерчант само важи или што? Мене акаунтов персонал ќе ми биде и парите би ми стигале претежно од Европа (најверојатно).
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 15. Sekuloszki

  Sekuloszki
  Intern

  6
  0
  19 Август 2016
  Машко
  Отворив и Пејонир. Картичката треба да ми стигне околу 9ти Септември. Сакам на Етѕу да отворам продавница и како пајмент методс да ги наведам Пејонир за американски купци а Скрил за европски. Плус и Вестерн Јунион.
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  lol а сакаш нешто да заработиш или сите пари по провизии ќе ги даваш?
  Зашто за сите не ти биде пејонир? зашто ги двоиш европси амерички... Нека ти легнуваат тебе сите пари во долари а они како сакаат нека плаќаат....на овој начин конверзијта со се провизија на пејонир ќе ти биде помала одколку само провизијата на скрил...
  А си прочитал колку чарџаат вестерн унион или онака од памет?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sekuloszki

  Sekuloszki
  Intern

  6
  0
  19 Август 2016
  Машко
  Знам дека Вестерн Јунион имаат голема провизија, но таа купецот ја плаќа.
  А колку е Пејонир популарен систем за наплата кај европјаниве? Мене ми треба само најдобра алтернатива за Пејпал.
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па ако гледаш така кај Америте Пејонир е уште помалку популарен. Најполуларен е во Индија, Пакистан и Бангладеш...
  Незнам како функционира etsy дали исплатата ти е дирекно на тебе или имаш некоја сметка кај нив, па ти после си вадиш пари одкако ќе собереш одредена сума, ама и да не е така, туку секој купувач дирекно да ти плаќа, на Пејонир можеш да примаш пари од било која visa/master во светот.
   
 19. Sekuloszki

  Sekuloszki
  Intern

  6
  0
  19 Август 2016
  Машко
  Мислам дека парите директно на мене одат, не преку Етци. А сакаш да кажеш за да ми прати некој пари на Пејонир нема потреба и тој да има негов Пејонир акаунт? Како оди трансакцијата?
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  https://paynow.payoneer.com/ Го имаат искомплицирано системов, од последен пат кога примав пари (пред 4-5 месеци). Порано беше дирекно внесуваш број на картичка и сума и оп готово...Сеа уште ДНК анализа да треба да направиш за да примиш пари...
   
 21. Kurajber

  Kurajber
  Баниран/a

  5
  3
  17 oктомври 2016
  Машко
  Здраво другари.

  По пребарување на македонскиот виртуелен простор го надов форумов како најкорисен за одговор на моево прашање.
  Имено, имам Skrill сметка и како и многу други фриленсери ја користам за повлекување пари од фриленсинг.

  Можам да кажам дека досега со повлекување на мали суми сум немал проблеми. 100-150$ макс. стигале увек без проблем на Виза картица. Без потреба (и желба) да платам никаков данок.

  Е сега пошо гледам дека има многу корисници на скрил се надевам дека некој може да ми одговори на следново: Колку е најголема сума која е препорачливо да се повлече од Скрил на Виза картица без притоа да се запали алармот на УЈП. Дали има некој повлекувано поголеми суми без да има проблеми со УЈП? И колкави се тие суми (200-400-500$)? Од добро познати причини може да ми одговорите и во приватна порака не мора јавно. Целта ми е да знам барем до колкава сума може да идам без ,, да заглавам ,, со УЈП.
   
 22. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  956
  1,051
  9 Декември 2015
  Машко
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Kurajber

  Kurajber
  Баниран/a

  5
  3
  17 oктомври 2016
  Машко

  Ништо а? Слабо се работи преку Скрилл, или слабо фриленсери изгледа. :D
   
 24. Covek1

  Covek1
  Intern

  17
  1
  23 Мај 2016
  Машко
  Која е подобра опција да ти плаќаат на нет?пајонер или скрил?
   
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ќе го јадеш бато!
   

Сподели

Вчитување...