1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Skrill (Moneybookers) - од А до Ш

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Alucard, 27 Јануари 2013.

 1. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,663
  1,758
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Крајното нека ти е Payoneer.
   
  На Covek1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. David_

  David_
  Intern

  1
  0
  22 Декември 2016
  Машко
  Дали можи некој да предложи замена за картичката од нетелер што можи да се користи кај нас? Paysafecard ?
   
 3. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  568
  405
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ај да прашам нешто.... Имам Пејонир и ми го хакнаа акаунтот пред некој ден, ми ја испразнија сметката па ми е моментално заклучена додека не се расветли случајот. Истото се случи на пријател наредниот ден. Прашањето ми е следно: сакам да отворам Скрил и на него да ми стигаат парите од фриленс како алтернатива додека Пејонирот ми е блокиран. Дали Скрил има мастер кард како Пејонир и дали може да е самостојна картица како Пејонир или треба да оди преку некоја од нашиве банки? Како што видов на нетов има, има ли некој искуство со тоа? И ве молам точни информации.
  Исто така имам и ПејПал па сакам парите од фриленс да ги префрлам на ПејПал па на Пејонир накнадно ко ке го отклучат. Можно е и колкава е провизијата знае некој?

  Извадок од Упворк форум:

  I have both Skrill and Payoneer cards. Skrill is a bit cheaper regarding the annual fee (I think its around 10-15$).

  Skrill transfers money instantly without any extra charge. Payoneer transfers money after 2 days or instantly with and extra charge of $2.

  There is a fee per ATM transaction which is around $3 for Payoneer and around $2,5 for Skrill.

  Finally there is a daily ATM withdrawal limit which is $280 for Skrill while on Payoneer it is much higher, I think around $800.  I think it might be best to try both and compare for yourself, as these might also vary from one country to other.  I don't get your question about shipping address...it will be shipped to the address you entered when you signed up for the card.
   
  На Zimrie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  Ако на Skrill картицата е $280 лимит за вадење пари, тогаш не чинат! на Нетеллер е 750еур или нешто така...
  Немаме веке Net+ картица за Македонија дирекно, но пред скоро време пријател од бугарија ми направи Нетеллер на негово име и адреса, и сеа се чека да стигне картицата кај него па да ми ја даде и да видам дали ке функционира како што си функционираше македонската :)
  во мегувреме пробав на бугарскиот нетеллер си напраив Виртуелна картица и платив сметки за струја и телефон преку нејзе успешно :)
   
 5. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  PaySafeCard се припејд картици кои функционираат на принципот на додавање кредит за телефони, така да НЕ.
  Замена,
  AdvCash
  Payeer
  Или бугарски Neteller како што напоменав погоре :)
   
 6. Nightwalker

  Nightwalker
  Gaining Experience

  105
  91
  18 ноември 2007
  Машко
 7. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,873
  1,762
  22 oктомври 2012
  Машко
  Ц ц ц да им тииит све по список, ко да не можеа да остават да се повлекува до 14.02.2017 по старо, па после тоа со провизијата кољачка што ја имаат смислено, хоштаплери преварантски...
   
 8. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,873
  1,762
  22 oктомври 2012
  Машко
  Бидејќи никаде не се спомнува MasterCard, тоа ваљда значи дека за MasterCard кољачкава провизија нема да важи...?

  Која од нашиве банки издава MasterCard што може да се поврзе со Skrill...?

  Друга варијанта би била поврзување на Payoneer најверојатно... Е сега, ако се оди на оваа варијанта, бидејќи Skrill го воведе и ова:

  "USD bank wire transfer requests will be executed in EUR. If your request is in USD, by continuing this transaction you agree that we will apply an FX charge. Please check with your bank for additional costs if your account is not denominated in EUR."

  Ако Payoneer-от е во долари, и Skrill-от е во долари, при повлекување од Skrill на Payoneer, доларите при праќање ќе се конвертираат во евра, и после тоа при примање еврата ќе се конвертираат повторно во долари, со што една конверзија излага вишок, и при тоа се зема провозија...

  Прашањето ми е, дали при креирање на Payoneer account има опција да се одбере во која валута ќе ти биде account-от и/или картичката...? Може еден account да има две картички, една во долари, друга во евра, или треба два account-и да се има...? Ако треба два, дозволено е ова од Payoneer...?
   
  Последна промена: 13 Февруари 2017
 9. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,873
  1,762
  22 oктомври 2012
  Машко
  Него ова Skrill Prepaid MasterCard праќаат за Македонија...? Или и тоа ручки, мора да си US или EU...?
   
 10. Nightwalker

  Nightwalker
  Gaining Experience

  105
  91
  18 ноември 2007
  Машко
  Yeah... Повлекување пари на Мастеркард тешко...

  [​IMG]
   
 11. asdasd

  asdasd
  Intern

  23
  4
  23 Јуни 2010
  7.5% За повлекување пари на картичка директ. 3% за конверзија + нешто ситно за повлекување на трансакциска. А баш беа добри скрилл.

  Игра некој покер на интернет од овде ? До сега повлекував од скрил заради тоа што според "нашите закони" играње покер на интернет е нелегално а спортска е легално ? Или и двете се нелегални. Не е битно. Битно беше да не пишува "pokerstars" или whatever на сметка.

  Муабетот е дали вреди да плаќам скоро 8% заработка за само колку да не ми пишува покерстарс на сметка, или нема поента у тоа ? И онака 10% веке одат на данок, башка дали стварно ги интересира дека "се коцкам" нашиве или поише ги интересира да доаѓаат пари во УЈП ?
   
  На hebocig му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Nightwalker

  Nightwalker
  Gaining Experience

  105
  91
  18 ноември 2007
  Машко
  Настрана PayPal кој кај нас се уште официјално не поддржува повлекување пари, и Пејонир, кој е тука некаде со провизиите со Скрил (откако ќе се пресмета и процентот што нашите банкомати го земаат), има ли некој трет алтернативен сервис кој вреди да се разгледа?
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  957
  1,052
  9 Декември 2015
  Машко
 14. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Имам на скрилл акаунтот некој ситни 2-3 долари, да ми кажете некоја веб страна за гаџети што прифаќа скрилл? Овие големиве нејќат ни да чујат, ниеден не прифаќа.
   
 15. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  185
  57
  11 Јануари 2015
  Машко
  неможам да се логирам на skrill некој дане имал исти проблем
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,463
  11,732
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Сега се логирав.
   
 17. sime333333

  sime333333
  Intern

  21
  1
  1 Февруари 2017
  Машко
  Префрлив нешто пари од blockchain.info на скрилл, и сега има поминато 3-4 дена уште парите немаат стигнато, за колку денови стигаат ? пред 1-2 месеци повлекував но мислам многу побрзо стигнаа.
   
 18. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Преку Скрил можеш и органи да продаваш.
   
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Безбеден ли е сервисов? Ми треба да платам нешто на нет но нема опција за PayPal но има од скрил. Гледам на Скрил има да пуштам пари преку картица па после од Скрил да платам. Се е ок со безбедност тука?
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  yep! освен што има големи провизии, безбедноста е добра.
   
 21. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Не мора да пушташ (аплоадираш) воопшто на Скрил, влече директно од картица како ПејПал. Ако качиш пари и нешто ти остане на сервисот, после имаш провизија да ги повлечеш. Курсот си е нивен некојси, мислам дека последен пат за евро ми рачунаше 62.
   
 22. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ми се еба мамата со ова порачуењево... Сите само биткоин примаат у уста да ги ебам!
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. bakidota

  bakidota
  Intern

  76
  27
  21 Март 2017
  Машко
  За да купам дигитална игра од инстант гаминг што да користам пејпал или скрил?? Дека се помали профизиите?? Има едно и HiPay и тоа прифакаат...
   
 24. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Моја препорака PayPal, при плаќање за начин на конверзија на валута извери Виза, ќе биде исто како да си платил со картичка, а ќе имаш buyers protection.
   
  На bakidota му/ѝ се допаѓа ова.
 25. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Skrill пак ги променија правилата на користење, накратко

  1. Мора еднаш годишно да имаш трансакција, во спротивно 5 евра месечна такса ти одбиаат
  2. Може да ти го укинат акаунтот кога сакаат

  Подолу во оригинал
  -----
  The changes will come into effect on March 13, 2019.

  You can view the new Skrill Account Terms of Use by clicking on the link above. We have also taken this opportunity to provide you with a summary of the changes below.
  1. Skrill Service Fees
  The following change shall apply to the service fee referenced in the Skrill Account Terms of Use:

  Your Skrill Account is free for personal use as long as you login or make a transaction at least every 12 months. If you don't do this, a monthly service fee of EUR 5.00 (or equivalent) will be deducted monthly from the funds in your Account.


  2. Termination or suspension of your Skrill Account
  We may now at any time suspend or terminate your Skrill Account without notice if we have reason to believe that another Skrill or NETELLER account held by you has been used for any fraudulent activity, money laundering, terrorism financing or other criminal activity.

  These changes will come into effect on March 13, 2019 and will automatically apply to the services Skrill provides to you. Your continued use of the Skrill services after March 13, 2019 will be taken as your acceptance of the above changes. Please get in contact with us should you need further information.
   

Сподели

Вчитување...