1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Skrill (Moneybookers) - од А до Ш

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Alucard, 27 Јануари 2013.

 1. kamenko

  kamenko
  Intern

  86
  18
  3 Јануари 2011
  zasto da ne moze od USA,da i platat, ne razbiram?
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не можат да регистрираат Скрил AFAIK. Сега проверив, го оправиле од пред некое време. Иначе не можеше да се праќа/прима од САД
   
 3. -echo-

  -echo-
  Gaining Experience

  100
  83
  26 Јули 2009
  Има некој поврзано Payoneer сметка со Skrill ? ако да, дали сте се сретнале со проблеми притоа ? веќе 1 недела се трудам ама џабе, банк акаунтот не го прифаќа на скрил, вика wrong routing number, звонев на корисничка поддршка и двете компании си го тргаат газот велат не е до нас проблемот. Чаре ?
   
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Шо ќе ти Пејонир со Скрил да поврзуваш?
  Ако ти се даваат еден куп провизии поврзи ги. ;)
   
 5. -echo-

  -echo-
  Gaining Experience

  100
  83
  26 Јули 2009
  Иам пари на Скрил, не сакам да ги повлекувам на банка заради сите знаме кој причини. Преку мастер од payoneer каде каде помалце провизии ќе ми земат...
   
 6. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,465
  1,911
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  ^ Кои се тие еден куп провизии? И јас сакам да ја поврзам Пејонир со Скрил.
   
 7. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Aко ги поврзеш така, нема да бидат помалку провизии и скрил и пејонир ќе ти земаат провизија, подобро директно на пејонир да ти ги уплаќаат за да ги избегнеш провизиите на скрил.
   
 8. -echo-

  -echo-
  Gaining Experience

  100
  83
  26 Јули 2009
  Абе види вака, пресметано е, во никој случај не ми се исплаќа да повлекувам пари на наши банки, парите веќе се на скрил , работата е како да се извадат, нека земаат провизии успат, не е битно тоа.

  Првобитниот и главниот проблем е поврзувањето на скрил со пејонир, дали некој успешно го сторил тоа ? Доколку сте се сретнале со сличен проблем дали и кое било решението ?
   
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,802
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Се извинувам однапред што не го прочитав цел тред, значи прашањето е следно. Во име на братучет ми прашувам. Значи, му испратија пари на Skrill акаунтот, пред некој ден верифицираше VISA electron, повлекоа 2 евра (или така нешто) и сега го интересира, дали може withdraw да направи на VISA electron-от регуларно, ќе плати и даноци и се...или ќе треба да отвори и да верифицира нова сметка што ќе прифаќа девизи ?
   
 10. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко
  Средствата автоматски ќе се конвертираат во МКД така да нема потреба од дополнителна девизна сметка.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Propeller

  Propeller
  Intern

  26
  9
  5 Февруари 2015
  Машко
  Здраво,
  Направив Skrill акаунт кој ќе ми користи за повлекување пари, од некои страници кај што имам заработено. Од советите тука, дознав дека е подобро да се стави вредност во долари на Скрил, така и направив.

  Е сега, сакам да ја верифицирам картичката. Имам сметка на Тутунска ми дадоа маестро студент картица.
  Моето прашање е, дали со истата можам да го верификувам Скрил акаунтот и преку неа да си ги повлекувам парите или мора Visa Electron картица (ако да, како да ја добијам истата)?

  Во главно, работам на microworkers, па од таму сакам да подигнам пари.
  Ново е сето ова за мене, па секој совет е добредојден.
  Ви благодарам.
   
  Последна промена: 2 Јуни 2015
 12. Kristijan123

  Kristijan123
  Intern

  4
  0
  19 ноември 2013
  Машко
  Здравo,
  и мене ми е многу битна информацијава околу сврзуванје на Skrill со Payoneer MasterCard, работам како freelancer на designcrowd и опциите за исплата ми се или PayPal или Skrill. До сега се вадев некако преку туѓа PayPal сметка ама веќе неможам да играм на таа карта. Ако сврзам Skrill со Visa Electron од NLB ке треба да се опростам од 35% а некако не ми се даваат. Најдов едно ВИДЕО на youtube типот збори на некој арапски јазик, ама како што покажува успешно ги сврза. Погледнете го видеото ме интересираат ваши мислења.
  Ви благодарам
   
 13. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  поврзување пејнер со скрил е едноставно, при повлекување на парите за банка ја наведуваш онаа на пејнер ( америчката ) и повлекуваш пари, за 3-4 дена ти стига на пејнер НО тука има еден проблем ( барем кај мене ) а тоа што мене парите на скрил ми се во еу а пејнерот во усд па така при конверзија се зима некој си 4.5% плус пејнерот при таква трансакција зема 1% плус парите што ми пристигнуваат на скрил ми се во усд и да се конвертираат во еу пак скрил ми зима 4.5% и кога ќе видиш работам за скил повеќето,
  него планирам да ја сменам валута од еу во усд но тоа е можно на два начина, едната е да ја укинеш сметката па пак да си отвориш нова ( што не ми одговара ) или пак да станеш вип, али тоа не го разбирам за вип да станеш дали може од македонија и трансакцијата треба да направиш во висина од 6000 еу за 3 месеци дали повлекување и надополнување или само надополнување???
  впатем има ли некој вип на скил???
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ич дс не гo кoристиш скрил ќе ти биде нaјубaвo. Oни ти се нештo кaкo нaшaвa влaдa...сaкaaт се штo зaрaбoтувaш нив дa им дaдеш...рекетaри ;)
   
 15. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,807
  1,646
  22 oктомври 2012
  Машко
  Skrill Prepaid MasterCard

  Некој со искуство...? Има поддршка за Македонија...?

  „The Skrill Prepaid MasterCard is easily available to Skrill wallet holders.“ - Што е финтава со „wallet“, има некој искуство со ова...?
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 16. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Пред се не успеав да дојдам до точка за пополнување формулар или слично за таква картица, на Македонски акаунт :)
  како и да пробав, ме препракаше да креирам акаунт (и нормално кажува дека емаил адресата е веке регистрирана)...
  Ако некако успееш да стигнеш до таа картица, пред да почнеш да ја користиш мора да го знаеш следново:

  Fees
  • 10 EUR annual fee***
  • 2.49% FX fee
  • 1.80 EUR ATM fee**
  Што значи за секое пазарење во Денари, ке ти наплаќа екстра 2.49%
  Што на крај искача дека не е баш баш... Neteller е подобар со условите, а истата примена ја имаат
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И revolut. Имa и темa oвде
   
 18. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,807
  1,646
  22 oктомври 2012
  Машко
  Дали има некој сервис што ќе овозможи уплата од PayPal, значи од PayPal да се префрлат пари на тој сервис, и после од таму, преку картичка, да се извадат парите од тој сервис...? Со Payoneer изгледа можело порано:

  "This method used to work fine in the past but unfortunately PayPal will not be accepting Payoneer's US Payment Service's Bank Account Details To Transfer Funds / Money from PayPal To Payoneer MasterCard. Therefore this method will be not be valid to withdraw and move your money from PayPal to Payoneer MasterCard."

  Некоја друга варијанта...?
   
  Последна промена: 6 ноември 2015
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Револут де :) пробај одма
   
 20. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,807
  1,646
  22 oктомври 2012
  Машко

  Сакаш да кажеш дека од PayPal може да се префрлат пари директно на Revolut, и после со Revolut картичката да се извадат парите на банкомат...? Или треба да ја поврзам Revolut картичката со PayPal, и после со Revolut картичката да ги извадам парите од PayPal на банкомат...? Некој има пробано нешто од ова...?
   
 21. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  189
  24 Јануари 2012
  Машко
 22. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,807
  1,646
  22 oктомври 2012
  Машко
 23. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  189
  24 Јануари 2012
  Машко
  Ако ги примиш на 2Checkout можеш да ги префрлиш каде сакаш. Нејсе, веројатно по твојот одговор не ти врши работа :)
   
 24. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Здраво, имам проблем со веривикацијата на Skrill акаунтот (пишав 3,00) долари и излезе проблем а на сметката од банката (Комерцијална) преку Е-Банка стои резервирани 105 денари (1.83 USD).

  Дали откако ќе се префрлат тие пари на Skrill ќе се активира картичката ?!
   
 25. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  779
  361
  10 Април 2011
  Скрилл може да се користи нормално у мк? не како пејпал како што имам читано да не повлекуваш поише од ~300евра да не ти го блокираат итн...
   

Сподели

Вчитување...