1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Skrill (Moneybookers) - од А до Ш

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Alucard, 27 Јануари 2013.

 1. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  189
  24 Јануари 2012
  Машко
  Накратко морам да корегирам една ноторна невистина. Македонските прописи предвидуваат целиот промет на производи и услуги да се врши преку македонскиот банкарски систем. Со тоа завршува приказната за нерегулирањето.
  Пајонир и било која друга картичка од тој тип не е забранета, зошто сепак не е врзана за сметка во банка (што би било забрането). Од друга страна според нашите прописи може да се користи само за да се пренесат парите во Македонија на легална сметка, а по тоа нормално истите да се оданочат.

  Работава е ем сите грешат, ем сите се во право. На крај еден ќе го изеде стапот па другите ќе се разбегаат. Јас (лично), на контрола пред еден месец поминав добро (контрола од УЈП не систематски) ... со мала корекција на ситни грешки и само мала доплата ... фала Богу.

  За крај ... секој со својот ум, и среќа секако :)
   
 2. bilokoj

  bilokoj
  Intern

  97
  8
  1 oктомври 2007
  А каква е таа контрола, пиши нешто повеќе детали
   
 3. Luxell

  Luxell
  Intern

  223
  47
  7 Јули 2012
  Машко
  При верификација ми се појави следното:
  How will you use the small amount uploaded to your account?
  Non-gambling
  Gambling
  Кое да го одберам?
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  НОН ГАМБЛИНГ. УВЕК
   
  На Luxell му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Luxell

  Luxell
  Intern

  223
  47
  7 Јули 2012
  Машко
  Во ред фала,а за што е тоа Gambling?
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Коцкање
   
  На Luxell му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Luxell

  Luxell
  Intern

  223
  47
  7 Јули 2012
  Машко
  Ете сега си направив проблем,префрлив пари од картичка на скрилл акаунтот и се е тоа во ред но кога пробав да ја верифицирам картичката со префрлање на околу 2 евра неможеше (незнам зошто бидејќи има пари на картичка) пробав неколку пати и сега опцијата за верификација се изгуби ја добивам само оваа порака:
  Што можам да направам?
   
 8. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Пиши им емаил на скрил, искрено објаси им што е работава и ке ти овозможат да ја верифицираш.
   
  На Luxell му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Luxell

  Luxell
  Intern

  223
  47
  7 Јули 2012
  Машко
  Веќе им пишав чекам одговор,а колку зема скрилл при повлекување пари на картичка?
   
 10. kamenko

  kamenko
  Intern

  86
  18
  3 Јануари 2011
  ajde i Jas.
  prativ pari na Skrill od mojot na zena mi acc Skrill isto,ne mozat da ja verifikuvaat Visa-ta.
  izgleda nema pari na nea-znaci ne mozat da povlecat tie 2-3 euro.
  pisuva verification failed.
  sakam da prasam: toa codot,po sms li go prakjaat?
  dali sega ke mozat da ja verifikuvat nanovo,ako go dobijat kodot.
  i za kraj-ako ne biva nisto=ke mi gi vratat li parite nazad.
  pozdrav.fala
   
 11. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  на NLB visa electron уживанција, во секунда ми стигна смс порака (од нлб банка) за точно повлечената сума со две децимали
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 12. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  260
  238
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Добро и ајде нешто од искуство, нешто од наслушнувања и информации, што е најпаметно да се направи (во врска со данокот) во случај кога "Payoneer" се користи како средство за повлекување пари, директно од банкомати во земјава и "Skrill" за повлекување пари на сметка?!
   
 13. kamenko

  kamenko
  Intern

  86
  18
  3 Јануари 2011
  mnogu prasavme,a nikoj ne odgovori......
   
 14. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  привремено решение: близок пензионер (родител, дедо, баба) со skrill (слично) account, парите на негова сметка.

  трајно решение: 0% персонален данок, со ->доброволна уплата на пензиско,здравствено осигурување со изработена транспарентна web страна за извод од пензиско.

  Доверба нема со самото тоа што се поставуваат овие прашања, зборот „присилно“ многу често се спомнува во оваа држава?, извршители и слично. (а да, моментално она 10% персонален добро е погоден со Библиското десеток, со други зборови некој се обидува да ја превземе улогата на Бог)
   
 15. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  не те разбрав, за трајното решение како 0% персонален данок и да направам веб страна за извод од пензиско, ми нема некако смисла?
   
 16. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  тоа за трајното се однесува како државата по совест би требало да зема пари за данок. (еве да ги пофалам евн и водовод за web решенија за контрола(извод) и плаќање сметки)
  Незнам како е во други земји, не е лошо некој ако знае да напише.
   
 17. dejanj

  dejanj
  Intern

  1
  0
  28 Јануари 2014
  Машко
  Karticka visa electron , verifikuvana vo Skrill , ama sega ovaj mesec i istekuva datumot ...
  opcija ne gledam deka ima vnatre vo settings vo Skrill, kako na Paypal so ima , edit card ...i da se obnovi samo datumot , imam vekje nova kartica . Ili treba da se izbrisi starata , pa pak novata da se verifikuva ..? Ako znaj nekoj i odgovori , fala unapred
   
 18. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  342
  232
  24 oктомври 2010
  Машко
  Друже ај кажи што значи ова контрола од УЈП. Имаш фирма или? Како се деси баш тебе да те исконторлираат.
   
 19. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  189
  24 Јануари 2012
  Машко
  Контролата беше на физичко лице, не на правно. Имав разлика помеѓу уплатени придонеси и износот колку реално би требале да бидат уплатени според вкупните приходи на сите сметки.
  Зошто мене? Што знам, можеби рандом, можеби некој алгоритам за проверка ме исфрлил на листа за проверка.
   
 20. Clock

  Clock
  Intern

  6
  1
  21 Јули 2014
  За персонален данок така ?
  е така е сам ко ќе се пријавиш , па сега нон стоп ќе те проверуваат
  да не се пријавеше како многу мак. семејства кои примаат помош од странство никому ништо.
   
 21. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  189
  24 Јануари 2012
  Машко
  Пријателе, не сите се деца тука и не сите работат само фриленс. Има ситуации кога едноставно неможеш да не пријавиш, затоа коментарот воопшто не ти е на место.
   
  На kamenko, wolverine, Nikola Sone и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. kamenko

  kamenko
  Intern

  86
  18
  3 Јануари 2011
  zdravo ,da prasam,prefrliv pari,preku skrill,megjutoa ne gi povlekoa vo Mkd.stojat dali gi vrakja Skrill nazad,posle nekoe vreme ili treba da mi gi vrati primacot,Fala.
   
 23. Marija Maneva

  Marija Maneva
  Intern

  1
  0
  15 Јануари 2015
  Женско
  Ве молам да ме просветлите ќе ви бидам многу благодарна!
  Отворив виртуелна продавница на Etsy.com (продавам накит) во опцијата за плаќање ставив other, бидејќи имам skrill сметка. Но мислев дека плаќањето оди на сајтот, а потоа од таму ми праќаат на skrill, но не било така, туку купувачот директно мора да ми плати.
  Како да му дадам инструкции на купувачот, односно дали и тој задолжително мора да има skrill за да ми плати?
  Благодарам многу...
   
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Мислам дека од САД не може на Скрил да ти платат
   
 25. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Moже од секаде да и платат со скрил ако тој што плаќа има скрил.
   

Сподели

Вчитување...