1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Skrill (Moneybookers) - од А до Ш

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Alucard, 27 Јануари 2013.

 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,828
  1,660
  22 oктомври 2012
  Машко
   
  Последна промена: 7 Јануари 2019
  На artweb и bxxxn им се допаѓа ова.
 2. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  830
  772
  27 Април 2010
  Машко
  А што ако немаш ич пари на сметката можат само да ја избришат и кој ги секса :p
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,093
  1,196
  11 Март 2011
  Во право си, обично ги читам овие маилови бидејќи секогаш промените се на сметка на корисникот :) но битен дел не сум забележал. :)

  Да конкретно јас ја имам поврзано на принип на lazy boy, дирекно на трансакциска, бидејќи најчесто нешто изненадно плаќам, така да ќе немаат проблем со земање (освен во месеци кога се прави ајвар) :)
   
 4. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ако има некој потреба за вадење заглавени пари од Skrill/Neteller - пишете ми.
   
 5. Deleted member 37389

  Deleted member 37389
  Гостин

  Како функционира повлекувањето на пари преку Скрил на сметка во банка, може да се повлечат кај нас или прават проблеми? Дали истото важи и за пејонир? Знам дека треба да се плаќа персонален данок кога ќе се повлечат, ме интересира дали функционира, да не прават проблеми дека не е директно клиент да ти испраќа на сметка во МК него сам си препраќаш од акаунтот на сметка.
   
 6. NeoWalker

  NeoWalker
  Intern

  5
  6
  5 Јуни 2018
  Машко
  Cekam povise od 4 dena da gi izvadam parite vo Skrill i se uste ne stignale..

  Da napomenam u NLB za 2-3 dena gi zimav parite a vo Komercijalna Banka se uste cekam ne znam sea kaj e problemot kaj bankata ili??
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Обично сметката е проблем . Во зависност во какви односи си со банката така ја процесира и трансакцијата. Доколку сакате брзи трансакции , за 10 евра месецот имате личен банкар скоро во секоја банка.
   
  На NeoWalker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  иди до банката на девизно и прашај ги, претежно комерцијална ги држат парите како нерезидентен ( или што ја знам како ) треба да пополниш формулар од каде ти се парите па тогаш да ти ги пуштат на сметка
   
  На NeoWalker му/ѝ се допаѓа ова.
 9. NeoWalker

  NeoWalker
  Intern

  5
  6
  5 Јуни 2018
  Машко
  Fala za odgovorot i edno na site ke vi kazam nikogas nemojte da pustite pari vo komercijalna banka od Skrill povekje od 9 dena sum cekal i 1000 proceduri ti otvaraat..... Preku Nlb banka za 3 dena gi zemav parite
   
  На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Да немаш такви проблеми и главоболки, нареден пат ќе ми се обратиш мене за оваа работа и ќе ги имаш парите на рака за 24 работни часа :)
   
 11. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  89
  31
  15 ноември 2017
  Машко
   
 12. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ни баба на дедо веќе не му дава за џабе ;)

  Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
   
  На conspiracy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Нормални 24 работни часа се 3 дена (3 x 8), исто колку што му трае со НЛБ :)
  А таму не мора да части за кебапчиња и пиво :)

  Подобри маркетинг, кажи ти работиш 24 часа дневно или гарантираш парите за 24х
  И намали цена, кажи на дијета си сега, не мора 10ка во Дестан, може пола порција :)
   
 14. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Друже, извини, ама морам да те посоветувам да се вратиш во школо со математиката, или барем подобра филозофија да истераш :) (no offense)

  Ако сум рекол 24 часа, тогаш толку ќе е.
  Прост пример:
  Ми стигнуваат парите мене во понеделник во 15:00ч на сметка.
  Утредента (вторник) ги имаш во 11:00 на сметка или на рака.

  А за порцијата у Дестан, може да прогледаме низ прсти, ќе поминеме и со мезе во Сиф ;)
   
  На User12 и Pane24 им се допаѓа ова.
 15. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Па не рече 24 часа, туку 24 работни часа.

  24 часа != 24 работни часа.
  24 работни часа се 3 дена по стандардни 8 работни часа.
  Каписко?

  Ама штом мора да се објаснува шала, не беше смешна.
  Моја грешка.
   
 16. igork

  igork
  Intern

  44
  9
  1 Март 2010
  дали можи Skrill да се користи како payment provider на Shopify
   
 17. Bagata

  Bagata
  Gaining Experience

  60
  53
  21 Август 2010
  можеш,
  разгледај тука
  Third-party payment providers
   
  На Jovan4e му/ѝ се допаѓа ова.
 18. xepoj

  xepoj
  Intern

  1
  0
  5 Септември 2016
  Машко
  мене НЛБ банка почна големи провизии да ми зима вадам 250 и место 250 стигаат 215, и викаат као некој банка што посредувала она ги земала
   
 19. Daniel2286

  Daniel2286
  Intern

  1
  0
  29 Јуни 2019
  Машко
  Кога последен пат сте ваделе пари од Skrill? Може совет која банка да ја користиме со најниска провизија. Гледам се спомнуваат некои суми од 30+ евра од банка посредник. Дали е ова фиксна сума или процент од целата сума. Ако е фиксна сума, би можеле да повлекуваме само откако ке имаме повеќе пари на сметка. Инаку, многу демотивирачки е колку дискриминирани сме од светот и од сопствената држава. Не држат во заложништво со закони кои одат во прилог само на банките.
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Банката ќе ти земе провизија (не знам колку, но еве има луѓе што тврдат различни суми по форуми).
  Мислам дека НЛБ во минатото ја најмногу фалеа за вакви услуги.
  Не заборавај на 15% да додадеш на таа сума за УЈП.
   
 21. Jana123

  Jana123
  Intern

  1
  0
  15 Јули 2019
  Женско
  Здраво. Тукушто отворив Skrill, и треба да направам депозит за активација на акаунтот. Дали ќе можам да правам трансакции со Visa electron од НЛБ, и кои се ограничувањата?
   
 22. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  85
  31
  28 Јуни 2016
  Машко
  Незнам каде да прашам па мислам дека оваа тема е најсоодветна. Имам виртуелна кредитна картица од Букинг (ми даваат бројче кое треба да го внесам во Пос терминал) Која банка во МКД има пос терминали во кои може да го искуцаш бројчето од виртуелната картичка. НЛБ и Халк немаат такво нешто. Некој да има искуство со ова ?
   
 23. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  Зошто 15% нели беше 10%?

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 24. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  Од 3.5 до 4.5 проценти, зависи од банката

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 25. arko27

  arko27
  Intern

  5
  2
  27 Јуни 2018
  Машко
  Pa mozes da si napravis withdraw direktno na kartica
   

Сподели

Вчитување...