1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Skrill (Moneybookers) - од А до Ш

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Alucard, 27 Јануари 2013.

 1. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Gaining Experience

  79
  71
  26 Декември 2018
  Машко
  7.5% е провизијата директно на картица. Не сум сигурен како ги книжат овие во банка но мислам дека се како - Рефундирација па нема да имаш проблем со УЈП и пријавување. Некој постручен знае точно што се случува кога вадиш пари директно на картица? @DonFrozex
   
 2. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не би знаел што точно се дешава кога вадиш пари директ на картица преку Скрил.
  Ти одговорив на пораката со мој процент за услугата.
   
 3. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  84
  27
  15 ноември 2017
  Машко
  Јас извадив од скрил пред два дена. Сакав да извадам 14к денари ама банкоматот на нлб у гтц се понашаше ван памет. Се појави плав екран и пишуваше дека можам да извадам само 10к денари. Никогаш немало вакво нешто. Ок, стиснав 10к денари и пак екранот смени боја каде беше нагласено дека банката ќе ви земе 300 денари за оваа трансакција. И ова прв пат ми се дешава, обично ги вадам парите па после на скрил веб страната гледам колку ме одрале(провизија). Подоцна при проверка, 10к денари видов дека се наплатени како 176 евра.

  п.с. Дон малце банкиве ги дерат па уште и ти им треба да ги докрајчиш. Врши работа за муфте, па плусеви ке имаш кај горниот!!!
   
 4. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Wow, да ги докрајчам... :O
  Се осеќам ко Sub-zero после коментарот... :D

  [​IMG]
   
  На MacRazor и bon_ton им се допаѓа ова.
 5. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  232
  52
  7 Јули 2012
  Машко
  Дали може со Скрил да се плаќа на Godaddy?
   
 6. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  409
  330
  4 oктомври 2011
  Машко
  Ова е зборено за тие +300 денари во темата за Пејонир картичка. Иначе НЛБ ги земаше тие додатни 300 денари. Додека другите банки не ги зимат овие +300 денари.
   
 7. Mrki777

  Mrki777
  Intern

  1
  1
  16 Декември 2017
  Машко
  Прво поздрав до сите, сега да си ја кажам маката.
  Од извесен период имам проблем со правење на трансакции од Скрил на банкарската сметка во НЛБ банка. Последните 2 трансакции не стигнаа на сметката во НЛБ банка, по контактирањето на Скрил ми беше кажано да ги избишам банкарските податоци и да ги внесам наново, што и го направив. Е сега, последнава трансакција пристигна на НЛБ сметката ама пак сега од НЛБ не ги даваат парите со образложение дека биле пратени од мене. На пораките кои ги добивав од НЛБ банка на претходните успешни трансакции стои дека се испратени од Скрил, на последнава трансакција во пораката го пишува моето име како испраќач на средствата. Некој да имал сличен проблем?
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  тоа што си го направил со нашите закони од СФРЈ ( знаеш тоа е една убава земја од минатиот век која Тито беше главен ) е забрането, инаку уште не е во оптег новиот закон на НБРМ?
   
  На efto му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Seven7

  Seven7
  Intern

  12
  16
  7 Август 2019
  Машко
  Истото се случувало и со Пајонир. Убаво ти кажа членот погоре, живееш во држава каде или ќе работиш на црно, или воопшто нема да работиш. Се што е нормално во нормален свет, кај нас е ненормално и забрането.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Aleksandar MKD

  Aleksandar MKD
  Intern

  6
  2
  19 Мај 2014
  Машко
  И официјално забранија трансакции во Македонија..и сега што правиме со парите што стојат на акаунт ?!?
   
 11. zlatk0

  zlatk0
  Gaining Experience

  80
  63
  12 Декември 2017
  Машко
  Вадиш надвор од Македонија. Ете наоколу кај што ти е најблиску, земај картичка не од тука и вади настрана
   
 12. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  296
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  zabraneto e da podigas preku bank account , na kartica mozes da pravis transfer , ama si znajs 7,5% na sumata za skrill + 10% na drzavata :D
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
 13. Aleksandar MKD

  Aleksandar MKD
  Intern

  6
  2
  19 Мај 2014
  Машко
  Ај се надевам дека е така, затоа што не ми успеа авторизацијата на картичката па помислив дека и таа опција е укината. Картичката беше од Стопанска па ваљда тоа е проблемот и со НЛБ ќе може...
   
 14. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  296
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  so nlb isprobano se si e vo red , taka da nemaj gajle
   
 15. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Инфо имате на линков најдолу на страната: https://www.skrill.com/en/siteinformation/fees/
   
 16. Viola777

  Viola777
  Intern

  5
  1
  22 ноември 2019
  Женско
  Dali uspea so NLB karticka da gi izvadis parite?
   
 17. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  296
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  da
   
 18. Viola777

  Viola777
  Intern

  5
  1
  22 ноември 2019
  Женско
  Fala. Jas seha vadam karticka pa ke vidam sto ke bide..:)
   
 19. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  296
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  imaj na um deka ke treba prvo da ja verificiras , znaci skrill ke ti odzemi odredena suma mislam okolu 2-3 evra , ke ti stigni na mobilen vo poraka kolku tocno e odzemeno od smetkata i taa suma treba da ja vnesis vo skrill za verifikacijata da bide uspesna
   
 20. Viola777

  Viola777
  Intern

  5
  1
  22 ноември 2019
  Женско
   
 21. Viola777

  Viola777
  Intern

  5
  1
  22 ноември 2019
  Женско
  Da toa go znam
   
  На Goran27 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Viola777

  Viola777
  Intern

  5
  1
  22 ноември 2019
  Женско
  Dali mozes sega da mi pomognes za vadenje stedstva od skrill. Imam 102 dolari i ne mozam da gi povlecam so karticka od Syopanska Banka.
   
 23. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  Pisi mi poraka, kje sredime rabota.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 24. Python111

  Python111
  Intern

  4
  1
  22 Април 2019
  Машко
  Ako izvadam Visa karticka na NLB mora da e so istite podatoci od SKRILL, ime prezime itn za da moze da izvadam pari? Ili mozno e i da izvadam na karticka na drugar ? Ve molam za pomos oti drzavava nasa uste malce se ke blokira, namesto napred nie nazad.
   
 25. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  296
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  ne mora , mozis i so druga kartica , iako skrill ne go dozvoluva toa / sepak funkcionira
   

Сподели

Вчитување...