1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Секогаш е подобро половен S9+ отколку било кој од А или М (буџет верзиите).

  S9+ моментално е на Android 9 Pie а за неполн месец кe добие и официјален Android 10 со OneUI 2.0. Ако си заинтересиран, јас имам S9+ за продавање, купен од Телеком со преостаната гаранција од 7 месеца некаде.
   
  На Gaston, Скоти, Deksa и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Го има ли некој на Телеком добиено Јануарскиот апдејт за А50?
  Гледам A1 веќе пуштиле.
   
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,487
  1,804
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јок. А1 се друг CSC, незнам точно на што возат. @StalkeR може да каже он има А50 на А1.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,468
  6,721
  21 Јануари 2009
  Ќе мора да пополниш еден шаблон, има тука некаде по форумов се врти таа тема, актуелна е, побарај ја.
  Сега ќе почекаме да го побараш тоа.
  Потоа ќе почекаме да напишеш.
  Потоа ќе почекаме некој ентузијаст да провери.
  Потоа ќе почекаме да ти напише ентузијастот.
  Потоа ќе почекаме да видиш дали ти одговара и да поставиш дополнителни прашања.
  Па евентуално да ти одговори некој на тие прашања па да го купиш телефонот.
  Не ни треба гајд, многу е едноставно.

  Иако не се сакаме многу на форум јас и ти, немој овој одговор да го сфатиш како нешто лично кон тебе, затоа што е се освен тоа.
   
  На DelphiUser и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  S9+ ќе добие 10.0 за брзо, само што имај на ум дека тоа ќе му е последен голем update, после тоа евентуално security месечно и тоа е тоа. А серијата можда ќе добијат и 11.0, за М серијата не верувам. Хардверот на S9+ е драстично подобар од било кој од другите, јас би гласал за него.
   
  The Geek Boy, Deksa и на DrMTR им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
  Нема што да се објаснува, драстично подобар е S9 plus
   
  GGTT1, Deksa и на DrMTR им се допаѓа ова.
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Немам A50 ка јас. Него се работеше за телефон штотуку земен од Сет, само што се врза на вифи даде апдејт. :)

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,109
  655
  8 Август 2017
  Машко
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Note е секогаш на база на S серијата се разбира подобрена во некои сегменти.
   
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Или ако гледаме по 10та серија полоша во сите сегменти.
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
  ?
   
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Немаше џек за слушалки, послаба предна камера, глупав распоред на копчиња и некои гимици како TOF камера и многу лошо појачување на звук со зумирање позади.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
  Не гледам како тоа го прави полош во сите сегменти
   
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Со оглед на цената полош телефон е за купување.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008


  И некој тука споредува Samsung бровсер, со Xiaomi? :oh:
   
  На The Geek Boy и GGTT1 им се допаѓа ова.
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,487
  1,804
  5 oктомври 2007
  Машко
  А што има во видеово толку страшно и адвансд за Самсунг Броусерот? Ај за телефонот дека е магаре ОК, ај за DeX, сј за S пенот, ама што толку броусерот

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,487
  1,804
  5 oктомври 2007
  Машко
  Пак не ми е јасно што има до броусерот. Целото фалење е до Спен текнологијата лиценцирана од Ваком. Програмчево работи без проблем и во Хром, Опера, и на Шаоми броусер, пробав уште прееска пред да ти реплицирам. Финесите се во пенот а не во броусерот. Ете нека отвори некој со С пен Ноут 10 плус истово програмче дс речам во Хром. Човекот ги фали сензитивноста и можностите на С пен технологијата наспрема Ајпед и Сурфис а не самиот броусер, т.е. вика не работи на Ајпед фулл броусерот ама тоа е Сафари, Ајшит глупоста и тука не ме интересира.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
  Не е точно, кажа дека и на Windows не работи како што треба.
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,487
  1,804
  5 oктомври 2007
  Машко
  НИКАДЕ не спомна Windows. Спомна Surfice, и тоа во смисла на пен технологија а не на броусер.
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,747
  27,426
  4 Септември 2008
  Ок
   
 24. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Не сте го пробале изгледа Samsung Browser.
  Сите зборат овака онака, ама Samsung Browser едно што е најбрз, него и има највеќе customization.
  Барем за мене.
  Сум користел и Chrome. Да едно време Samsung Browser си имаше проблеми особено со вчитувањето на Македонските форуми, и Chrome без проблем си работеше.
  Но на Google незнам што им е толку тешко да направат асален Dark Mode и да шибнат блокатори на реклами. Samsung Browser уште од 2016 - та ги има овие функции, а еве ги Google 4 години подоцна со Dark Mode, и тоа не на веб сајтови туку само UI - то.
  Сепак моменти кога Samsung Browser си имаше проблеми со страните Chrome си фураше без проблем.
  А сега Samsung Browser е среден и си фура без проблеми.
  Screenshot_20200124-205057_Samsung Internet.jpg Screenshot_20200124-205105_Samsung Internet.jpg Screenshot_20200124-205121_Samsung Internet.jpg
  Овие функции кога ќе ги има Chrome или некој друг пребарувач, јавете ми се.
  Моментално после Samsung Browser на второ место барем за мене е Google Chrome.
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Топ е самсунг прелистувачот, на андроид 10 имав табови ко на пц, на андроид 10 немам. :D
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...