1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  За мене не е оверкил :D

  Иначе сите модели ќе имаат 12GB.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,458
  28 Јануари 2017
  Машко
  Дека е оверкил то сигурно, за 99% што ќе го купат нема да им треба ама пак затоа мислам дека ќе е најпродаван од 3те. Се опаметија сите, знаат како повеќе да ни извлечат пари.
   
  Happy, DrMTR и на Скоти им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Сеуште се надевам дека малите ќе имаат ист главен сензор, али ќе видиме. Ако не екстремно нефер потег од Samsung, и тешко да им го простам тоа, одвратно!
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,189
  24 Септември 2012
  Тешка тиња ќе е тоа ако има компромитиран сензор. Барем да има 1 топ камера, а немора 2 или 3 безвезни. Затоа S10e беше врв, флегшип без фенси ствари. Џам!
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Според гласините 12mp сензорот кој ќе биде на другите, е најнов сензор, кој е 1/1.5, со бинување од 64Mp >12Mp @1.8µm пиксели, што е секако огромен апгрејд од S10, единствено оправдување би било тоа што потенцијално би немало место на уредот/адекватно ладење или што и да е, за се друго е одвратно, ама нека искочат ќе видиме.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  1. Ме цитираш па мислам на мене се однесува.

  2. Истакна поента дека е побрз за 3 секунди ексинос.

  3. Во проценти 1-2% и дури и да си најстраствен ентузијаст станува збор за мобилен телефон, нема ваљда да рендерираш на него со DEX.

  4. Дека е информативен постот затоа ти го лакнав

  5. LG то го ставив чисто да информирам дека има и пенкалце со телефон под 10к денари.


  Нормално колку пари, толку музика.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

  For roughly the same price as M30s you can find the Galaxy A50. Besides being arguably prettier, the Galaxy A50 drags behind the M30s in almost every possible aspect - performance, camera, and even battery life. They both offer large 6.4-inch Super AMOLEDs, though but don't be fooled by the cool gradient of the A50, the M30s is by far the more sensible solution.

  Samsung Galaxy M30s review

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 20 Јануари 2020
  Скоти, Sharlovski и на Deksa им се допаѓа ова.
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Некој да продава с10+ за 28/29к?
   
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,319
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Според гласините а и гледајќи од последниот потег со С10 лајт и Ноут 10 лајт - мешавина од камери, ноќна мора за корисник да се одлучи што да земе.
   
 9. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  182
  148
  20 Јуни 2009
  Намерно е направено :)
  Исто како и со ексинос каде поима се нема која бројка во која класа е и какви перформанси има (во споредба со номенклатурата на снапдрагон)
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Кој процесор те интересира vs кој снапдрагон?
   
 11. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  290
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Ми треба совет:

  Дали да доплатам 3000 денари за Samsung A51?
  Моментално користам S8 (купен октомври 2018) и се мислам дали да го чувам буџетот (од 20000 денари) да го донесат Mi Note 10 во Телеком или да земам А51.

  Power-user (по форумски "дефиниции").
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Јас кажав што мислам и зошто, одлуката секогаш е кај корисникот. Јас би идел на A50 како изблансиран уред, кој е подобро поддржан, со подобар дисплеј и NFC, у брзина се идентични, батеријата е предност кај M30s, и можеби камерата не ги пратам што се случува со апдејти од аспект на камера тие уреди.

  Exynos е или побрз или за нијанса поспор, замерки за брзината на 9820 (после апдејтите) може да се има само ако одреден лик не е информиран, и тоа е тоа.
  Какво брe A51, не си играј. Mi Note 10 да.
   
  gremlin, GGTT1 и на Goran995 им се допаѓа ова.
 13. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  S8 си е злато од телефон, ако ти е за продавање пиши. Ако ептен ти здосадил мењај за S10e
   
  Gumirano, Скоти и на Goran995 им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  viber_image_2020-01-21_14-26-27.jpg

  Рендер, али доста близок до реалност според ликови кои го имаат, фаца е.
   
  На Gumirano и DrMTR им се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Нека има само џекче за слушалки и ќе го земам.
   
  На Gumirano му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Нема
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,196
  1,845
  13 Јануари 2014
  Машко
  Да не те разочарувам, ама 99% ќе нема. Од она што јас го знам за Samsung, обично поголемите промени што ги прават на Note серијата, ги прават наредната година на S серијата. Како пример ќе го спомнам edge екранот (Note Edge во ноември 2014та, S6 Edge во април 2015та), ама далеку е од единствен пример.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Последниве неколку години имаат навика да ги слушаат купувачите, па ќе видиме дали сега ќе ги послушаат.
   
 19. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,458
  28 Јануари 2017
  Машко
  Тешко, сѐ повеќе одат на блутут, добри пари има таму.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,189
  24 Септември 2012
  Дупкиштено го остаија, а? Глупости. А80 изгледа не фати мајата, или од Онеплус 7 про.
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Лоши решение е моторизирана камера.
   
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,319
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Што знам на шаомиво си работи ко швицарски саат а и на онеплус никој не се жали барем не до сега ... ама искрено и дупка не е толку лошо само ноч да не е.
   
  На Gumirano му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,544
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ај едно стручно прашање. Фирмвер ЦСЦ и актив ЦСЦ не ми се поклапаат, дали тоа трњба да ме загрижува? Телефонот е купен од Сет (не од мене, не ме осудувајте одма, и јас не би купил ни семки од Сет). Единствен проблем што го имам е што некогаш не ме поврзува на 4г и немам интернет па морам да сменам на 3г и да вратам ма 4г рачно во конекшнс. Дали некој друг има ваков проблем???

  Screenshot_20200121-194543.jpg
   
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,459
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Мене А1 ми сменија нов екран на Lenovo после 1.5 година , потоа 6 месеца и новиот пак почна да праве така па се извлекоја овој пат...
   

Сподели

Вчитување...