1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,164
  1,795
  13 Јануари 2014
  Машко
  Дури не можам да синхронизирам се со лаптоп, џабе. Инаку според мене најголемата предност на Samsung Browser е biometric login на многу сајтови, ама не го користам.
   
  На rubik и Sharlovski им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,124
  26,804
  4 Септември 2008
  Samsung internet е најмазниот бровсер, тоа е нај underrated момент и целосен дарк мод + адблокери, за интеграција да не зборуваме.

  Biometric login имаa пред скоро сите, уште на S7
   
  На DrMTR и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 3. Betomk1981

  Betomk1981
  Intern

  1
  0
  24 Јануари 2020
  Машко
  Зашто на Самсунг екраните се најскапи?
   
 4. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  178
  145
  20 Јуни 2009
  оти се најубај :)
   
  Deksa, Скоти, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  Screenshot_20200124-235558_Samsung Internet.jpg
   
 6. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  Ако збориш за OLED екраните, нормално.
  Они за телефони no1 се, а и плус многу добри дисплеј - ови имаат. А да не зборам за Edge технологијата (извиено стакло), која што го прави екранот уште поскап бидејки процесот на правење извиени екрани и не е баш толку едноставен.
  Види екрани за Samsung телефони кои што немаат OLED, ќе видиш значителна разлика.
   
  На Betomk1981 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  154
  72
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,270
  1,557
  5 oктомври 2007
  Машко
  Незнам што значи тоа најмазен, ако значи најбрз рендер на страните не е. Сум мерел и сам а мереле и јутубери обично некоја средина е на лоад, JS бенчмарци и ХТМЛ5 бенчмарци. Интеграцијата со УИто и телефонот е топ но и нормална пошто е инхаус.
  А за целосен дарк мод и ад блокери за ова ли збориме например
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Башка фри ВПН вграден каков таков, кој неколку пати ептен ми се нашол.

  Го пробав 10туна дена и не идеше баш нај нај синхронизацијата. Некако не идеше баш одма, него како ќе му текне или ако напраиш форсе. Башка ако треба на се и секаде да ставам екстензија, и другиве броусери ќе имаат разни други ако не и повеќе можности и гаџети. На пример Опера ми работи на телефон, компјутер, лаптоп, Филипс тв, Нонејм андроид тв, и ЛГ со тоа нивниот ОС како и да беше.


  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,124
  26,804
  4 Септември 2008
  Земи некад некој хај енд телефон од Samsung, па ќе се разбереме полесно. Не сум користел мид рејнџ уреди од нив па ќе кажам дека можеби не е супериорен до ист степен како кај S10 на пример.
   
  На cipiripi и DrMTR им се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,178
  6,226
  21 Јануари 2009
  Океј дечко извини.
   
  rubik, xxxMoRLoGxxx, DarthJe5us и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,270
  1,557
  5 oктомври 2007
  Машко
  И тоа го праи најбољи ??? Броусер е, не е програм за фуриерова анализа на прости броеви во нуклеарна физика. Но мерењата и на хајенд уреди не велат така, ама па кој сме ние да збориме за олмајти најмазниот броусер, уот евер и да значи тоа. ОК се докажавме.
  БајДВеј од сега кога ќе напишеш за нешто повтори ни и потенцирај дека збориш за на с10 минимум, ние обичните смртници да не се збунуваме.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На DarthJe5us и Avid им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,124
  26,804
  4 Септември 2008
  Го прави најдобар бровсер на телефон, без конкуренција.

  И ако планирате упорно да се натегате за глупости, скокнете ме. Иначе реков дека не сум користел затоа што самиот marv го спомна тоа, демек на A50 не бил ист One UI, во тој контекст, ај сеа бркајте работа.
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,316
  6,432
  27 Март 2014
  Потврдувам и јас. Samsung Browser е супериорен над сите други за Самсунг телефони. За друг модел на телефон не можам да гарантирам , ама на Самсунг телефон едноставно лизга.
   
  На Gumirano и psyside им се допаѓа ова.
 14. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  246
  382
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Одличен е Samsung Browser, мада јас користам Хром заради интеграцијата со Google.
   
  На psyside и DrMTR им се допаѓа ова.
 15. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,046
  417
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Висока е стандардната плата во јужна Кореја.

  BOE и LG по мене се најсолидни за цена / перформанси.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

  Извиено стакло е најголем гимик / неефикасно користење на дисплејот. Изгледа скап за да се залета чоек.

  Ако пратиш спорт на телефон, ужас да видиш резултат.

  Apple немаат па пак се најскап бренд.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

  Без конкуренција од друг андроид телефон, многу нормално.

  Да не се тролаше америка ке си ја делеа круната со Хуавеи.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 25 Јануари 2020
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,270
  1,557
  5 oктомври 2007
  Машко
  Пак не кажа во што е најбољи. Во твои субјективни гледишта или некој го измерил тоа. Иначе никој не се натега со тебе барем не јас, само ти укажувам барем јас дека не си воопшто објективен, тек кога спомна да го пробаме на премиум телефони. Тоа неможе да го направи "најдобар броусер на телефон без конкуренција" како велиш, пошто не сите телефони се премиум.


  Еве и тебе ќе те прашам. Во што е супериорноста? Тоа значи дека треба првиот следен да го јаде барем за две должини?

  П.С. Броусерот е ОК да се разбереме, ама ваква глорификација е необјективна и не е поткрепена со вистински мерења и некои невидени можности. Уште еден хромиум броусер, добро испеглан, и добро подесен за на Самсунг телефони.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  moongose, [email protected] и на Скоти им се допаѓа ова.
 17. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  Opera и Mozilla преферирам на Компјутер.
  Ама како го имаат средено Samsung Browser сега, врв е.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,124
  26,804
  4 Септември 2008
  Poisoning the well, демек ти не знаеш/памтиш дека ти ја направи конекцијата дека не треба да зборам за A50/One UI/browser бидејќи не е исто, за сега да пробаш да ме направиш да изгледам дека ги омаловажувам луѓето кои користат мид рејнџ уреди заради тоа што јас користам претежно хај енд, иако на форумов се знае дека сум користел многу мид рејнџ и ги препорачувам истите, браво.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,270
  1,557
  5 oктомври 2007
  Машко
  Врска нема, повторно како знаеш постојано импутираш што јас мислам. Сам си се намести со S класата. Ама и небитно.
  Збориме за броусер. За ништо друго поврзано. Броусер кој треба да работи исто како и конкурентите на секој вид на телефон паралелно. Значи ако работи "најбоље" само на хајенд Самсунг (а мерења не го докажуваат ни тоа) онда да му се плукнам на броусерот. Нема ова никаква врска ни со А50, ни со Оне УИ на него, пошто тоа беше муабет за сосема друга работа и корисничко искуство тотално неповрзано со броусер. Никаде ни го спомнав тоа сега нит ништо налик. Но чим спомна еве кажи ми зашто да не работи дури и на А50 брзо, кога можат хром, опера и други да работат побрзо од него. Или еве да земеме С10+ и да ставиме 5 броусера на него и да пуштиме бенчмарци. Како и што напраиле луѓе по светов со најразлични трлефони од лоуенд до хајенд. И никаде каде изнагледав или прочитав не испадна Самсунговиот броусер најбрз.
  Псај џабе се копрцаш, кога личната преференца едноставно неможеш да ја докажеш дека е генерално објективно точна. Да речеше "За мене тој и тој е најдобар и најдобро ми иде у неа воркфлоу........." И слично, немаше ни да ти реплицирам, нит пак ќе се замарав. Твој избор нели.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Goran. и moongose им се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,178
  6,226
  21 Јануари 2009
  Мене ме интересира следново:
  Ако псај користел мид рејнџ уреди, менувал многу телефони, често знаел да ги фали некои од мид рејнџ уредите на Самсунг, како се погодило да нeмa користено ниту еден мид рејнџ уред од Самсунг?
  Прашања кои ме мачат.
   
  На mkgunner и Скоти им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,124
  26,804
  4 Септември 2008
  Затоа што Xiaomi има подобри уреди во тој сегмент.
  Цитат.
   
  Последна промена: 26 Јануари 2020
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,270
  1,557
  5 oктомври 2007
  Машко
  :suprised:
  Цитат? Burden of proof е на тебе во моментот кога го вметна предлогот „НАЈ“______ (дополни што сакаш).

  п.с. Али ај да не се надмудрувам со тебе, на пример еве после 30сек гугле. (puffinot не го гледај брз е пошто прави кешинг и компресија на нивни сервери не е тоа тоа)
  speedometer-2-2.jpg
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,124
  26,804
  4 Септември 2008
  Еднаш спинер секогаш спинер,
  После толку време на форумов, пробуваш да направиш gotcha момент со наратив дека мазност е исто со брзина не лоадирање на страни и бенчмарк.....најди си некое дете и со него натегај се и спинувај, мене од сега натака скокни ме.
   
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,072
  1,081
  2 Март 2011
  Машко
  next level of internet trolling :)
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 25. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  639
  259
  9 Август 2018
  Машко
  Screenshot_20200125-014405_Settings.jpg Screenshot_20200125-014418_Settings.jpg

  A50 од пред 3 дена.
  Ова добро ли е?
  На почеток едно саат ипол со 4G у позадина а после на WiFi (4G тоа накај 7 саат вечерта).
   

Сподели

Вчитување...