• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

PC+laptop na edna internet linija?

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Da.. PCto kje go povrzesh so ethernet crossover kabel so laptopot ama PCto mora da ima 2 mrezni kartici.. I kje napravish ICS(Internet Connection Sharing) na internetot t.e. kje go pushtesh vo LANot
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
ако користиш кабелски ( јас имам од моби Битола) мрежниот кабел од модемот го ставив во лаптопот .... а USB кабелот во десктопот .... модемот автоматски му даде 2 раслични IP аддреси на компјутерите .... и работат :]
 

Dr.Thrax

Intern
7 февруари 2008
14
1
ако користиш кабелски ( јас имам од моби Битола) мрежниот кабел од модемот го ставив во лаптопот .... а USB кабелот во десктопот .... модемот автоматски му даде 2 раслични IP аддреси на компјутерите .... и работат :]

Same here !! :bye1:
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
Зашто мораше во постот да наведеш кој ISP користиш, кабелски си е кабелски...да не е можеби реклама :ua:

decki preteruvate stvarno neznam sto vi e so ova spamiranje reklami itn. pravila si se pravila no sepak ne e vo los kontekst kazano. mn e bitno koj isp e od slednava pricina. telekabel ne vrzuvaat mac adresi za razlika od cabletel. e sea ako sakas na 2 komp da dades net vo slucajot so bugarite (ova da im ja izreklamiram drzavata) mora da napravis clone mac i tuka doaga problemot 2 komp. pod ista mac na ist gateway nevozmozno. a ako vi e tolku do reklami i spamovi slobodno komentirajte imate celi temi vo koi se zbori za on.net i mt.net. vo sekoj slucaj bi trebalo da izmislite opstoprifateni sinonimi za provajder1 provajder2......... za da znaeme za sto zborime. pozz i moze da dadete sovet ponekad a ne samo da solite pamet:ua: za vas
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
@Pipo
Горенаведениот пост беше поврзан со проблематиката поврзување на два компјутера со модемот преку USB и мрежна, тоа е изводливо кај секои кабелски оператори
@DaDo|BT
Ок, друже само сакав да ти кажам дека немаше потреба од наведување од ISP.
И како да му помогнеме на човекот кога не навел прво кој тип на интернет користи, нека наведе па така ќе можам подобро да му помогнам.
Поздрав.
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
@Pipo
Горенаведениот пост беше поврзан со проблематиката поврзување на два компјутера со модемот преку USB и мрежна, тоа е изводливо кај секои кабелски оператори
@DaDo|BT
Ок, друже само сакав да ти кажам дека немаше потреба од наведување од ISP.
И како да му помогнеме на човекот кога не навел прво кој тип на интернет користи, нека наведе па така ќе можам подобро да му помогнам.
Поздрав.

Не е точно. модемот дозволува да, но не и сите оператори во тој случај се дешава она што е образложено во мојот пост (2 реченици на средина, се друго е небитно.

:bravo:Апсолутно си у право мора да наведе што како користи пошто вака за џабе вергламе. pozz

п.с. а како ќе го направи тоа ако не "изрекламира"?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
offtopic

mislam deka ke treba da cekate mnogu za nareden odgovor (iako e online)
tema odgovorena 07-02-08 a dogovoreno na prasanjeto na 20.04
poveke od 2 meseci
 

bajramo

Gaining Experience
25 јуни 2008
489
292
Abe dobro mu objasnivte na covekot, ama toa so delenjeto ne e izvodlivo kaj site operatori Primer na Kabelnet-Prilep aj da te vidam
deli so modem samo. Moras da koristis ruter. (Ti dozvoluvaat legalno samo EDNA STATICKA IP i plus ti cita MAC adresa od Mrezna karta) Taka da MORAS da koristis ruter ako sakas da delis...
I toa ne legalno. A jas mu vikam abe jas vas vi ja plajkam linijata sto ima veze na kolku PC ija ja delam Ama dzabe
Moras da gi lazis so RUTER (i toa dobro konfiguriran)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
@bajramo
Бачко прво види темата од кога е.
Второ ќе си клонираш MAC адресата и здраво џаци
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Може ли ПС + лаптоп да користат една интернет линија без рутер?

Ako sakas da te boli glava mozes ako ne semi si ruter a posto e Lap top pretpostavuvam wirless ima topot zemi si wirless ruter da imas pogolema sloboda kvalitet vo delenje na mrezata i + mnogu otvoreni zicani i bezicni opcii za vo idnina a razlika vo cena ke bide 1000-1500 den otkolku da tegnis kabli zicano
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.283
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно