1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

1. VerGer

VerGer
    On your way to fame

561
    539
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    не читаш до крај .. со USD картичка прашува :) .. за со EUR картичка ќе е ко што кажуваш да .. со USD ќе има и провизии екстра плус конверзија од USD во EUR со поголемо fee

На MartinJack3d и artweb им се допаѓа ова.
  2. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Едно не можам да разберам, истото па истото секоја година.
    Имаш 100 долари, повлечи 90 според курс.
    Имаш 1000 долари, повлечи 900 според курс.
    Крај на муабетот. Тоа што ќе остани ќе си го искористиш следниот пат. Било 2 или 5 посто, неможам да ве разберам. Убаво рече човекот, не се замарајте со провизии, правете пари.

На DonFrozex, wolverine, aleksnako и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,855
    1,388
    10 Август 2010
    Машко
    или инсталирај си ја нивната апликација, и таму можеш да видиш колку можеш да повлечеш во твојата локална валута, as simple as that.

2.5 години по ред вадам прилична сума на пари, секој 14-ти во месецот, без никакви проблеми до сега.

На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
  4. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,145
    499
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Често пати нивната апликација не покажува точно.
    Пример покажува 10000, а на банкомат ти вика немате доволно средства.
    Колку можам да извадам пресметувам по следнава формула.
    -3%
    -3,15
    помножено по средниот курс на НБРМ

Никогаш немало утка.

5. SonjaB

SonjaB
    Intern

14
    9
    1 Март 2018
    Женско
    Kazni nemav eve ti kazuvam i mene mi kazaa istoto vo ujp, zasto ne e regulirano so zakoni payoneer, ili od koja i da e pricina. Podnesov izvestaj za prilivi od payoneer spored godini. Site se svesni za payoneer po site institucii vo drzavata zatoa i sega legaliziraa. Na kraj i ne mora da gi spodeluvam ovie informacii, koj saka neka veruva koj nekje ne mora. Posto kazav sve sto znam na temata danok i payoneer, ako nema update ne odgovaram povekje na prasanja.

6. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,855
    1,388
    10 Август 2010
    Машко
    Да, и мене ми се има ова случено, па затоа вадам 200-300 денари помалце и остатокот го трошам на Aliexpress. Доколку сакаш да извадиш до последен денар, тогаш твоjата формула е коректна.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  7. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    125
    13 Март 2017
    Машко
    Од 10ти септември, уште стои "Processing" на пејментот. Платено е од клиентот, нели пишав дека бараа документи за верификација, пратени се податоци од фирма за постоење на фирма плус лична карта од сопственикот т.е тој што ми плаќа, и сеуште стои дека се процесира.

Да чекам уште или да им пишам нешто?

8. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Ти пишав цитат но не ми одговори.
    Оди Settings -> Verification Center -> History.
    Business Profile треба да ти биди аппровед, доколку е субмитед уште не се прегледани документите.

На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dino

dino
    Gaining Experience

406
    101
    5 Јули 2009
    Пиши им на чат :)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

10. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

73
    54
    1 Март 2013
    Машко
    Во право си, мај бед

11. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    125
    13 Март 2017
    Машко
    Субмитед стои..

12. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Процедурата трае околу недела, забрзај оди на live chat и види што ќе ти кажат тогаш.

13. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,855
    1,388
    10 Август 2010
    Машко
    ^ Само имај подготвено некоја "сериозна" причина, зошто ти треба да се убрза процедурата, тогаш шансите да ти искочат во пресрет се поголеми.

14. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Да те наговестам само, live chat ETA 2 саати минимум, е-mail 5 business days.

15. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

483
    176
    8 Март 2012
    Машко
    Прави што сакаш, но после немој да се каеш!

16. causevd

causevd
    Gaining Experience

383
    295
    4 oктомври 2011
    Машко
    Чудно да се чека волку. Обично парите се добиваат на сметка за 2 дена (барем јас за толку време ги добивам, без разлика дали се платени преку банка или картичка). Незнам зошто волку чекање но најдобар одговор ке најдеш на лајв чатот кај нив.

17. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Документите што ги пушти сеуште се пендинг, значи не се прегледани а воедно и затоа пејментот не е пуштен сеуште.

18. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    125
    13 Март 2017
    Машко
    Дада, тоа е најверојатно ама некако долго време ги процесираат.. а и па не е некој богзнае колкав пејмент. Пишав до супорт, ќе видам што ќе вратат.

19. metahuman

metahuman
    Intern

3
    1
    23 Септември 2019
    Машко
    Имал некој слична ситуација? Истата порака ми ја дава и за USD Balance.

Инаку, од оправдани причини подолго време не го користев Payoneer-от за примање пари. EUR Payment Service-от последен пат го користев за примање пари во Јули 2017, а USD Payment Service-от во Ноември 2014.

На USD картичката имав нешто ситно останато, и последен пат за плаќање онлајн ја искористив во Август 2019.

Моментално двете картички (USD и EUR) ми се expired.

Им пишав порака, чекам одговор сега.

Последна промена: 24 Септември 2019
  20. wolverine

wolverine
    On your way to fame

801
    670
    27 Јуни 2012

Мислам дека ова го пишува ако нема трансакции. Ако имаш нови трансакции би требало да ти се реактивира и ќе треба да си порачаш картичка ако ти е истечена. Прашај си на livechat / support за посигурно.

21. VerGer

VerGer
    On your way to fame

561
    539
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    дан треба да нарачаш картичка нова чим викаш двете истечени (не ви требало) .. види си со support

22. metahuman

metahuman
    Intern

3
    1
    23 Септември 2019
    Машко
    EUR картичка не можам да порачам, нема таква опција. USD картичка најверојатно можам да порачам, има таква опција кога ќе кликнам на тој линкот Your card has expired on 08/2019. Please click here to reissue a new card.

Инаку, кога ќе кликнам на Order Card горе десно во менито, не можам да порачам картичка ни во USD, ни во EUR, ни во GBP. Ми вика ќе можам да порачам картичка кога ќе примам 30 долари или евра, а мене disabled ми се сметките. :D

Им пишав порака, па ќе видам што ќе ми вратат.

23. lynx

lynx
    Unstoppable

3,368
    2,977
    4 Септември 2008
    Џабе пишуваш на сапорт убаво ти е објаснето, кога ќе имаш прилив на сметка поголем од 30 долари тогаш ќе може да нарачаш нови картички.

24. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    125
    13 Март 2017
    Машко
    Кај мене во случајот што се чекаше, добив меил дека пејментот е одбиен бидејќи долго време се чекало за документите. Пратив документи веднаш следниот ден, за се што побараа за верификација, и стоеше дека е субмитет/процесинг до вчера.

Што побрзо да почнат другиве сервиси зошто ова е глупост. 2 недели ги чекаш за верификација и ти викаат одбиено бидејќи прошло многу време..

25. VerGer

VerGer
    On your way to fame

561
    539
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    live chat .. незнам што ви е мука толку .. за 5 минути муабет се средува се

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...