1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  37
  24
  30 Јуни 2017
  Машко
  Значи вака, провизијата на НЛБ од 300 денари која беше воведена неодамна е за сите странски картички, и таа провизија е плус на она што ќе ви го земе пајонир. Значи избегнувајте НЛБ за да ги спасите тие 300 денари. Иначе провизија за вадење пари од пајонир у МК е 3.15$ од трансакција и плус 3.5% провизија за конверзија. Доколку се плаќа на терминал ви зима само 3.5% за конверзија. Ако ја користите за онлајн нарачки исто ќе ви земе 3.5% за конверзија освен ако не нарачувате у долари, у тој случај не ви зима провизија. Симнете си пајонир мобилна апликација и може да видите точно колку може да извадите во денари во МК.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  Vasko007, artweb и на krashot им се допаѓа ова.
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,869
  1,409
  10 Август 2010
  Машко
  Само 3% за конвертација на валута. Затоа дали 100 пати ја искористиш за купување или 1 извадиш се наеднаш не ти менува нешто силно. (само да не е обратно :))
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Калкулаторот на пејонир не покажува точно.
  Повеќе пати има пробано, секогаш погрешно.
  Покажува дека можам да извадам повеќе од колку што реално можам.
   
 4. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  828
  773
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Јас вадам од халк последниве неколку пати.
  На веб страната на халк гледам колку е курсната листа, ја зимам најмалата вредност(куповен) одземам 3.5% од таа, множам со колку пари имам на пејонир - $3.5 за провизија, и добивам реална бројка која би можел да ја извадам, и обично заокружам на првата 500ка под тоа. Вака до сега сум немал промашај и на халк и на стопанска, на нлб не сум вадел одкога ги воведоа 300 денара по трансакција.
  Плус вака останува некој долар ситно за на алиекспрес :D
   
  На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
 5. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не е баш реална затоа што на тој начин ти остануваат пари на кратичката кои би можел да ги извадиш на банкомат.
  Груб пример, имаш 21 000 денари за вадење, вадиш 20 000, а си можел да извадиш 21 000 ден.

  И мене ме интересира истово.
  Има некој искуство да сподели дали може да се префрлаат пари од Payoneer на сметка на правно лице?
   
  Изменето од модератор: 3 ноември 2019
 6. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  Исто ти е дали од банкомат или за шопинг, провизија сепак има.
   
  На artweb и BadGirl007 им се допаѓа ова.
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  3,049
  4 Септември 2008
  Вие не разбирате ништо, ако може 0% давачки било каде за било што.
   
  На causevd, Fatal1ty_, netgod и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво,
  Регистирав фирма и ќе треба да ги повлекувам парите на сметка на фирмата за да можам да плаќам придонеси и даноци.
  Ако ги повлекувам парите од Payoneer во банка на сметка на фирма, дали би имало некаков проблем околу пијавувањето данок?
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 9. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  Ајде доколку некој има информации за ова нека пиши подетално, убаво си направил. Колку те кошташе да ја отвориш фирмата и шо давачки има?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,009
  536
  12 Април 2017
  Машко
  ХАЛК и ЦКБ
   
 11. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  6000 денари проценител.
  1700 печатите
  2*150=300ден нотар
  Мене ме фати вкупно 8000 ден.
  Се плаќа и адвокат 6000 ден. но јас не платив бидејќи адвокатот ми е ептен блиска роднина.
  Со адвокат ќе ти чини 14 000 ден.

  Давачи за тековно работење на фирмата има за сметководител (најдов за 1500 денари месечно)
  Годшна фирмарина и другите давачки не месечно ниво како пензиско, здравствено и персонален данок.
   
  На CokeZone и Melisandre им се допаѓа ова.
 12. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,016
  12 Август 2009
  Машко
  Парите не од payoneer, туку директно од upwork на фирма. (или каде и да работиш),.. за секоја трансакција, фактури обавезно.
  Ако идеш на payoneer, на твоја лична сметка (треба данок) па од таму на фирма пак треба данок...
  Да избегнеш многу фактури, еднаш месечно префрлај од upwork.
  Знаеш дека освен плата, да извадиш пари од сметка на фирмата ќе плаќаш данок, мислам 10%, со авторски договор.
  Ако е твоја фирмата, парите се на фирмата, не се твои.
  Голема плата значи и големи придонеси.. ќе си го полниш пензискиот фонд.
  Можеш да извадиш картичка од сметката на фирмата, ама неможеш да трошиш за што ќе ти текне. Мора да се оправдани трошоци и за се да имаш сметка.
  Најдобро е книговодителот да ти каже... ако најдеш некој што знае.
  и обавезно пиши овде...
   
  На DonFrozex, Krkac, CokeZone и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Попладнево разговарав со кинговодителот, рече дека не е никаков проблем да се префрлат пари од Payoneer во банка на сметка на фирмата.
  УЈП немале да прават проблем.
  Кажа дека најчесто УЈП не ги интересира од кај ти се парите ако редовно ги подмируваш обврските кон државата.
  Може само да побараат потекло ако детектираат сомнителни транскации, но кажа дека тоа не е проблем да се докаже. Вадам фактури од UpWork, извештај од Payoneer тоа е тоа.
  Парите од Payoneer ќе ги повлекувам на сметка на фирмата, не на моја лична сметка.
  Да, го знам тоа дека не можам да повлекувам пари од сметката на фирмите кога ќе ми текне, освен за трошоци за работење.
   
  Последна промена: 4 ноември 2019
 14. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,016
  12 Август 2009
  Машко
  Нема да прават проблем, додека не те прашаат а таа сметка на payoneer чива е? платен ли е данок за тоа? Ако сам себе си даваш пари во фирма, тоа се води како позајмица која после фирмата мора да ја врати во рок од 1год мислам. И како ќе ги вратиш? пак на Payoneer?
  Комплицирано е... подобро е директно од страната кај сто заработуваш.
  Заборави на момент дека е твоја фирмата... и размисли... како ке си фактурураш сам себе, па уште на payoneer сметка? која е таа фирма и за што е наплатена услуга? како ќе гласи фактурата?...
  смени си го книговодителот.
   
 15. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Oд извештајот на Payoneer ќе може да се види од кај се стигнати парите, во случајот од UpWork, од UpWork факура за секоја уплата поединечно.
  Не би требало УЈП да ги боли уво дали UpWork платиле данок во САД.
  Инаку сметковидителот нема да го сменам затоа што има 20 годишно искуство, и има доста клиенти што работат на UpWork, не му е непознато за Payoneer и како тоа иде.

  Му верувам на сметководителот и после некое време ќе пишам што и како ќе биде.
  Некој мора да проба прв. ;)
   
  На causevd и CokeZone им се допаѓа ова.
 16. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  384
  300
  4 oктомври 2011
  Машко
  Повеќе ти се исплаќа да платиш со неа директно во продавница него ли да вадиш пари од банкомат па да ги трошиш во маркет. Одма ќе те репнат на банкомат.

  Ако те интересира подетално еве ти некои провизии од моја страна за купување во маркет и слично:

  Маркет
  Total: 24.53 USD
  Fee: 0.83 USD
  Маркет
  Total: 9.78 USD
  Fee 0.33 USD
  Онлајн шопинг
  Total: 376.82 USD
  Fee: 12.74 USD
  Бензинска
  Total: 11.31 USD
  Fee: 0.38 USD

  Не е страшно :)
   
  На BadGirl007 и artweb им се допаѓа ова.
 17. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,351
  2,144
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Веќе не може да се извади payoneer без приложување на локална банкарска сметка или се лажам?
   
 18. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не може, но можеш да приложиш.
   
 19. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,016
  12 Август 2009
  Машко
  Одлично е ако е така.. но сепак провери...
  не е битно дали upwork платил данок, туку дали ти како физичко лице си платил данок на тие пари кои ти легнале од upwork на payoneer, за после да ги префлиш на фирма, која пак би требало да плати данок... мое мислење... не е проверено.
  Што се случува ако не ги префрлиш сите пари од payoneer на фирма... како ќе платиш данок на тие? како физичко лице..
  Сите книговодители имаат големо искуство.. само на крај ти го јадеш стапот.... проверено.. 100 пати до сега.
  И ја се спремам да го направам истото.... ама уште не сум на чисто за процедурата.
   
 20. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  УЈП ги интересира дали си платил данок ако парите се влезени во джавава, се додека се на Payoneer не се во државата.
  Откако ќе ги повлечам од Payoneer во бнка на сметка на фирмата тогаш парите се влезени во државата и потоа секако дека ќе ги платам сите давачки кон државата.
  Ако Pаyoneer акаунтот ти е individual (физичко лице) и ти е шубе со индивидуал акаунт да повлекуваш пари во банка можеш да отвориш Payoneer бизинс акаунт на име на фирмата и така да ги повлекуваш.
   
  На CokeZone и imperial им се допаѓа ова.
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,009
  536
  12 Април 2017
  Машко
  Прв пат слушам за ова
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 22. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  Дечки ми излезе нова порака на дашот дека треба да додадам дополнителна информација до центарот за верификација. Кога ќе кликнам таму излегва да верифицирам наводно моја страна со мое име презиме итн.. дека јас ја користам. Дали некој го имал истово? Дали е задолжително или само така го ставаат да досаѓаат по лугево.
   
 23. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  И мене истото ми излезе пред 2-3 недели, само им потврдив дека сум фриленсер и им пратив линк од профилот и немаше никаков проблем
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 24. dino

  dino
  Gaining Experience

  409
  101
  5 Јули 2009
  На секои 12 месеци ќе треба да го правиш истото, т.е. барем кај мене е на секои 12 месеци, ништо страшно.

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...