1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,333
  638
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Уште немам повлечено преку Payoneer, имав приливи од тука.
  Следниот месец ќе пефрлам преку Payoneer и ќе пишам што-како.
  Инаку ОК е со фирмата, добро иде, речиси и да нема некоја разлика, освен сега што повеќе работам, нема забушавање.:)
   
  На imperial и Professor им се допаѓа ова.
 2. mak

  mak
  Intern

  66
  26
  15 Април 2009
  При регистрација на Payoneer, IBAN бројот, тоа треба да е број од девизна сметка? Јас имам трансакциска во НЛБ, треба ли посебно да се оди да се отвори девизна сметка, независна од трансакциската?
   
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,138
  1,238
  11 Март 2011
  Тутунска најдобро прашај на 15600 дали треба да се отиде во филијала и да се побара посебно отварање за девизна сметка, иако за двете трансакциската сметка ти е иста, само имаш суфикс EU, пример

  210000...00МК
  210000...00EU

  За IBAN, истиот број од трансакциска е, само додаваш МК07 како префикс, без суфиксите за валута, пример

  МК072100000000
   
  На DonFrozex и mak им се допаѓа ова.
 4. mak

  mak
  Intern

  66
  26
  15 Април 2009
  Фала многу за одговорот.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Krasotkin

  Krasotkin
  Intern

  2
  0
  8 ноември 2019
  Здраво,

  Дали му се има случено на некој да е одбиена картичката на ПОС терминал?
  Денес ми се случи 2 пати, мислам дека терминалот беше на стопанска.
  На халк и на нлб досега ми поминуваа трансакциите.
  Им пишав на пејонир и ми рекоа дека нема проблем со картичката.
   
 6. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  732
  677
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  у Payoneer има статус некој дека си направил нешто? (за грешки нели наплаќаат и по 1$ фи), или нема ништо активност во панел кај нив?
   
 7. Krasotkin

  Krasotkin
  Intern

  2
  0
  8 ноември 2019
  само што пробав во друг маркет и помина трансакцијата на халк терминал.
  немав никакво известување и не ми наплатија ништо.
  најверојатно имало некој проблем со претходните 2 терминала.
   
 8. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  58
  36
  30 Јуни 2017
  Машко
  Истото ми се деси синоќа у веро, на стопанска не помина а на тутунска помина без проблем, на пајонир нема никакво инфо за неуспешна трансакција

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 9. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  90
  117
  19 Јули 2013
  Машко
  Пратил ли некој од пејонир средства на девизна сметка овде да сподели искуство.

  До Македонска банка трансферот од нив чини 15$ без разлика на сума, меѓутоа во тоа не влегуваат дополнителни евентуални трошоци од разни банки низ кои ќе поминуваат парите.

  Има ли некој што пробал да каже колку всушност средства стигаат на крај?

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mak

  mak
  Intern

  66
  26
  15 Април 2009
  Ако некој нарачувал во последно време, колку време се чека отприлика за картичката да стигне? Од каде ја праќаат од Европа некаде?
   
 11. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  732
  677
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  UK .. стандард royal mail .. недела две
   
  На mak му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  57
  16
  2 Мај 2016
  Со среќа!
  Дали може да се отвори фирмата на домашна адреса?
  Софтвери за компјутерите имаш купувано или се си на оупенсорс (нели се мора лиценцирано и дали проверуваат)?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,333
  638
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Фала многу.
  Да, може на домашна адреса, мојата е на домашна адреса.
  Логично ми е да проверуваат, до сега никој не ме проверил.
  Користам само лиценциран windows, се друго ми е оупенсорс.
   
  На Mechanic му/ѝ се допаѓа ова.
 14. asks122

  asks122
  Intern

  11
  1
  18 Јули 2019
  Машко
  Здраво,

  Некој искуство со префрлување на пари од Payoneer на македонска банка, пример НЛБ? Колку е паметно и дали е возможно воопшто?

  Благодарам.
   
 15. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  90
  117
  19 Јули 2013
  Машко
  Епа да си одговорам сам, а може и некој друг ќе добие одговор на истото прашање.

  Освен 15$ кои ги наплаќа пејонир, цела останата сума стигна на сметка без дополнителни одбитоци. Искуство со Шпаркасе банка.

  Сега уште да најдам конкретно инфо дали треба месец за месец да си пријавувам или може еднаш на годишна пријава...

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  38
  15
  4 Август 2017
  Дали некој работел со клиент на кој месечно му праќате Direct Payment Requests? Дали има некои лимити за Македонија?
   
 17. cppffs

  cppffs
  Intern

  12
  8
  7 Април 2019
  Машко
  Да јас имам работено така пишуваш сума рок за плаќање на request и имаш можност и да прикачиш Invoice за процесирање на трансакцијата после уплатата од страна на клиентот потребни се 2-5 дена за да ги имаш парите на сметка/картичка. Не знам за какви лимити мислиш колку е максимален износ на трансакција?
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Anungunrama

  Anungunrama
  Gaining Experience

  64
  56
  5 Февруари 2019
  Машко
  Лимитите се пишани на страната кај што правиш payment request. Минимумот е $20, не памтам колку беше макс, мислам $15,000.
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,333
  638
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  За сите држави максималниот износ е 60 000 долари дневно по транскација.
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Последниот пат (пред 3 месеци одприлика) кога пуштив фактура до клиент, беше во холд едно добри 20 дена, за на крај да ја одбијат без некое објаснување т.е ми кажаа пројде временскиот период за процесирање, пуштете нов реквест. Сеа сакам да пуштам нова фактура зошто за фирма е, дали би знаеле, дали би имал пак исти проблем со чекање? Процедура ми е пак да се објаснувам дека џабе платиле да чекаат рефунд.

  А акаунтот си е ок, се е верифицирано, 2 картички имам, од 2016/17 е направен.
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 21. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  38
  15
  4 Август 2017
  Лимит мислев како држава. Клиентов ми кажа дека некои држави немале можност за Payment Requests, а тој може само да ми исплати ако јас му пратам Payment Request. Никогаш не сум праќал Payment Requests, затоа прашувам.

  Ми беше клиент на Upwork неколку месеци, но се договоривме да ме исплаќа месечно на Payoneer на месечно ниво поради големите провизии од Upwork.

  А бидејќи првпат праќам ми бара да популнам формулар и документи, кои податоци внесовте? Не поседувам фирма, работам како Freelancer.
  Screenshot
   
 22. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Јас го пополнив како индивидуалец, друга опција немаш. Зошто за фирма ќе ти побара податоци да пополниш (а ги немаш).
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Gjorgijaa

  Gjorgijaa
  Intern

  13
  3
  18 Јуни 2019
  Машко
  Банкомат ми ја заджа картичката. Дали би имал некаков проблем да одам да ја земам од банка?
  Благодарам
   
 24. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Нема да имаш проблем. Иначе која банка и која е причината? (веројатно погрешен пин 3 пати?)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,333
  638
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да не си грешка дека провизијата е 15$ за повлекување од Payoneer на сметка во банка?
  На Payoneer гледам дека е 1.5$ по транскација.
   

Сподели

Вчитување...