• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
847
1,117
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Здраво на сите сакам да ве прашам за Payoneer картица, бидејќи AdWorkMedia има партнерство со нив а од кај нив вадам пари моментално ми е најдобар избор бидејќи веќе стигнав до 3,5К$ годишен лимит на PayPal а Western Union зима многу fee. Да ве прашам мене ме одбија за картица незз дали бидејќи сум по 18 или поради нешто друго.
Дали некој друг од тука има payoneer картица и дали се плаќа данот кога се вадат пари од таа картица?
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
330
205
jas imam kartica i ne se plaka danok i me primija od prvpat, a so karticava moze i da kupuvas vo prodavnici kako normalna kartica ili na internet
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
594
macedonius.com
Мора да имаш најмалку 18 години, инаку нормално дека ќе те одбијат.
A од PayPal не те блокираа од кога помина околу 1800 евра? Си го исполни лимитот целосно?
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,037
Скопје
www.rop.mk
Payoneer имаат една педерска финта ако сакаш и за други уплати да ја користиш. Ако картицата ти е извадена преку партнерство со AdWorkMedia, очекуваат да имаш константни уплати од нив. Јас пробав да ја користам за други уплати и вториот или третиот пат ми рекоа дека неможе додека немам уплата од партнерската фирма преку која сум ја извадил. Ги прашав за критериумот и не одговорија ништо конкретно. Иначе картицата е супер и за подигање и за плаќање.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
847
1,117
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Payoneer имаат една педерска финта ако сакаш и за други уплати да ја користиш. Ако картицата ти е извадена преку партнерство со AdWorkMedia, очекуваат да имаш константни уплати од нив. Јас пробав да ја користам за други уплати и вториот или третиот пат ми рекоа дека неможе додека немам уплата од партнерската фирма преку која сум ја извадил. Ги прашав за критериумот и не одговорија ништо конкретно. Иначе картицата е супер и за подигање и за плаќање.
Па картичката и за тоа и ми треба само за друго имам друга картичка. Само за ведење пари од AdWorkMedia. Офф треба да чекам 18 год да напунам изглеа :(
 

yopih7

Intern
4 ноември 2012
12
0
jas imam kartica i ne se plaka danok i me primija od prvpat, a so karticava moze i da kupuvas vo prodavnici kako normalna kartica ili na internet
Ај тие што имаат земено картица казете дали бараат документи за верификација за да добиеш картица ако си од МКД и ако бараат што документи? Лична карта само или и потврда на адреса и слично.

Фала.
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
330
205
Barat , passport ili id karticka (licna karta ) adresa ne barat
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
594
macedonius.com
Ај тие што имаат земено картица казете дали бараат документи за верификација за да добиеш картица ако си од МКД и ако бараат што документи? Лична карта само или и потврда на адреса и слично.

Фала.
Да. Пасош или лична карта сликани или скенирани.

Barat , passport ili id karticka (licna karta ) adresa ne barat
Точно. :D
 

JimmyHoFFa

Gaining Experience
6 март 2012
270
180
Скопје
JimmyHoFFa's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 2500K 4.2Ghz & Cooler Master Hyper101
Motherboard
Asus P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung SpinPoint F3 1TB
PSU
Cooler Master GX550W
RAM
Kingston HyperX 8GB 1600Mhz
Video card
AMD Radeon 6870 1GB
Case
NZXT M59
Mouse
X7-740K
Keyboard
Logitech Internet Navigator
Audio
Creative Audigy X-Fi Extreme Audio
Monitor
Phillips 37' Full HD
OS
Windows 8.1 Pro x64
Скенирани бараат, неможе сликани...
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
594
macedonius.com
Скенирани бараат, неможе сликани...
Јас кога аплицирав пред 3-4 години, сликав со 1,3 мегапиксели веб камера(па сега види ти квалитет :D ), пошто незнам зошто неможев со друго во моментот(изгледа скенерот го немав тогаш, а ). Најчисто што може. Нив им е битно да не е одзумирано многу и кога ќе се отвори нормално јасно и читко да им се чита. :)
 

JimmyHoFFa

Gaining Experience
6 март 2012
270
180
Скопје
JimmyHoFFa's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 2500K 4.2Ghz & Cooler Master Hyper101
Motherboard
Asus P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung SpinPoint F3 1TB
PSU
Cooler Master GX550W
RAM
Kingston HyperX 8GB 1600Mhz
Video card
AMD Radeon 6870 1GB
Case
NZXT M59
Mouse
X7-740K
Keyboard
Logitech Internet Navigator
Audio
Creative Audigy X-Fi Extreme Audio
Monitor
Phillips 37' Full HD
OS
Windows 8.1 Pro x64

bogev4eboy

Intern
30 април 2011
272
29
Јас кога аплицирав пред 3-4 години, сликав со 1,3 мегапиксели веб камера(па сега види ти квалитет :D ), пошто незнам зошто неможев со друго во моментот(изгледа скенерот го немав тогаш, а ). Најчисто што може. Нив им е битно да не е одзумирано многу и кога ќе се отвори нормално јасно и читко да им се чита. :)
Име, презиме, матичен, датум на раѓање, слика од др. страна на личната карта адреса град ово оно се им даде !?
 

yopih7

Intern
4 ноември 2012
12
0
Ај тие што имате картички дајте совет колку се провизиите при повлекување пари од картичка од автомат?

И од кој автомат/банка провизиите се најниски?

Фала.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
847
1,117
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Дечки аплицирав за картичка пред 2 недели (одприлика) нема ништо до сега инфо дојдено. Колку одприлика се чека.
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
330
205
eden mesec se ceka i danokot zavisi kako ako gi vadis kes i ako vadis pogolemi sumi podobro e da go prijavis a ako se mali sumi mislam deka nikoj ne gleda ali sepak sam od sebe treba da se resite, a da treba TREBA koj vo drzavata nejke da zima pari :)
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,946
1,867
Скопје
jas imam kartica i ne se plaka danok i me primija od prvpat, a so karticava moze i da kupuvas vo prodavnici kako normalna kartica ili na internet
eden mesec se ceka i danokot zavisi kako ako gi vadis kes i ako vadis pogolemi sumi podobro e da go prijavis a ako se mali sumi mislam deka nikoj ne gleda ali sepak sam od sebe treba da se resite, a da treba TREBA koj vo drzavata nejke da zima pari :)
Ај реши се што ќе биде, се плаќа данок, или не...? :)

Каков данок со Payoneer картичка, треба да си луд да пријавиш данок на пари извадени со Payoneer картичка... Плус и да сакаш, како ќе го пријавиш...? Сметката не ти е во Македонија...
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
594
macedonius.com
Дечки аплицирав за картичка пред 2 недели (одприлика) нема ништо до сега инфо дојдено. Колку одприлика се чека.
Чекаш уште дали ти е одобрена или прашуваш кога ќе стигне?
Ако уште не ти пуштиле меил дали ти е одобрена или не, 2 недели се многу и слободно пушти меил на подршката да видиш до кај е работава.
А за стигање - стига за 3 - 6 недели. :)
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
330
205
Ај реши се што ќе биде, се плаќа данок, или не...? :)

Каков данок со Payoneer картичка, треба да си луд да пријавиш данок на пари извадени со Payoneer картичка... Плус и да сакаш, како ќе го пријавиш...? Сметката не ти е во Македонија...
I western union nemas smetka ali na tvoe ime doagat a i od bankomat ako ozvadis isto na tvoe ime.glasi kartickava osven ako ne izvadis od grcka primer ili druga drzava , zboruvam za pogolema suma pari za malce nikoj ne bi gledal mislam
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,946
1,867
Скопје
I western union nemas smetka ali na tvoe ime doagat a i od bankomat ako ozvadis isto na tvoe ime.glasi kartickava osven ako ne izvadis od grcka primer ili druga drzava , zboruvam za pogolema suma pari za malce nikoj ne bi gledal mislam
Нема врска тоа, дур не легнат на твоја сметка во Македонија, нема што да пријавуваш и да плаќаш... Ако беше така, сите ќе одеа во околниве држави да вадат пари од банкомати, за да избегнат плаќање на данок... :)
 

ileste

Gaining Experience
26 јануари 2012
1,241
304
Kako ke mu stanes sumliv deka zatajuvas danok koga nemaat pristap do smetkata, osven ako nekoj ne te podkaze pa da te proverat, od kaj ke znaat deka imas payoneer karticka, ne e ova so transakciona smetka da treba da treba da ja vrzes
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,729
Мислења
831,474
Членови
28,721
Најнов член
AIRTC
На врв Дно