1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

1. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

94
    71
    21 oктомври 2016
    Машко
    Од косово со ЕУР картичка извадив 1000ЕУР на Raiffeisen Kosovo банкомат - ми зема 20ЕУР Payoneer и 5ЕУР самиот Банкомат за услугата...

2. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Дали ЕУР картичката се доплаќа 30 долари т.е евра кога се активира?

3. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

94
    71
    21 oктомври 2016
    Машко
    Не, само за УСД.

4. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Значи се исплаќа да ја земиш картичката, макар и не си ја користел пошто е бесплатна.

5. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

94
    71
    21 oктомври 2016
    Машко
    Точно :) Само годишно си ја плаќаш USD и ги тераш другите без проблем!

6. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,832
    820
    14 Декември 2007
    Машко
    Game developer, VFX Artist
    Пред се жалам ако истово прашање е поставено во овие 69 страни до сега. Ги поминав последниве 2-3 ама не го видов одговорот.

Колку макс денари сте истале до сега на едно ваѓање од банкомат ( по можност стопанска ).

Прочитав некој предходно спомна 30 000 мада не е точно пошо лично сум истајл повеќе:
    Screenshot

Сакам да истам поголема сума на пари, па сметам во колку најмалку пати.

7. aleksnako

aleksnako
    Gaining Experience

138
    68
    10 oктомври 2012
    Машко
    Директор на фотографија
    Тоа ќе си прашаш во зависност чив е банкоматот, конкретно на стопанска банка
    Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација

На fuUuUzZzZy и Uber- им се допаѓа ова.
  8. Uber-

Uber-
    Gaining Experience

88
    89
    23 Август 2017
    Машко
    Занаетчија
    Ако се сеќаавам убаво банкоматите имаат лимит да даваат по 20 банкноти на 1 трансакција. Е сега во зависност од тоа дали банкоматот има 1000ки или 2000ки тоа значи 20.000 / 40.000.Тоа можеш да си прашаш во секоја банка со мејл - колку е лимит на 1 трансакција (банкноти)
    Испратено од тенекија

На fuUuUzZzZy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    335
    9 Февруари 2008
    80k den. NLB

10. Uber-

Uber-
    Gaining Experience

88
    89
    23 Август 2017
    Машко
    Занаетчија
    Тогаш е 40 банкноти по трансакција
    Испратено од тенекија

11. Filip95

Filip95
    Intern

16
    6
    18 Април 2018
    Машко
    Дали добро се сеќавам ама претходно неможев да отворам акаунт или воопшто да отворам на TransferWise од мк. А сега денес отворив ги испратив моите мк документи за верификација и успешно за 5 мин ме верифицираа и мојот акаунт е Borderless. Too good to be true. Но се јавив до USA да се информирам и се е во ред. Сега ме интересира дали сте запознаени со ова? Или јас не бев во тек. Или пак со новиот закон што беше спроведен на 29 Август па се промени и веќе се отвори да можеш да имаш сметка.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Јас колку што знам можеш да имаш сметка но не и картичка.

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Filip95

Filip95
    Intern

16
    6
    18 Април 2018
    Машко
    Дебитната Картичка од TransferWise само што излезе... И моментално не е достапна worldwide...

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,145
    499
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Кај мене не е така.
    На НЛБ не ми пушта пушта повеќе од 40 000 ден, сум пробал повеќе пати.
    На Стопанска Банка експлицитно се појавува на екранот дека максимален износ е 30 000 ден.

15. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    125
    13 Март 2017
    Машко
    Саботата пуштив Payment Request до клиент, сега ми стигна повратен меил дека пејментот е на холд и се бараат дополнителни информации од клиентот. Знае некој што би значело тоа?

16. dino

dino
    Gaining Experience

406
    101
    5 Јули 2009
    Hold или Pending?
    Ми се случило да бидат Pending неколку пати до сега, ама секогаш барале информации од мене, пример договор за работа итн.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

17. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    125
    13 Март 2017
    Машко
    Pending беше, сеа вика "Your Payment is on Hold - To process your payment successfully, we need additional information from the payer".

18. dino

dino
    Gaining Experience

406
    101
    5 Јули 2009
    Не сум бил бо таква ситуација, во секој случај извести не ако добиеш дополнителни информации

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

19. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

94
    71
    21 oктомври 2016
    Машко
    Сум ја имал истата ситуација - на клиентот му бараат документи за идентификација и слично. Доколку ги поднесе, процесот ќе продолжи и парите ќе ти легнат. Дај му до знак дека треба да си го верификува профилот со тоа што ќе даде слика од лични документи.

20. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

896
    1,055
    9 Јуни 2011
    Машко
    Иако темава не е за TransferWise (TW) - се надевам ОК е да коментираме на таа тема тука, дури не се одлучи храбар дечко да отвори нова тема за таа намена и добар мод ги префрли сите мислења таму.

Дебитната картичка од TW не е само-што излезена. Јас ја имам од Април некаде. Но не сум со МК документи регистриран.
    Не ни верувам дека ќе имаме услови да ја добиеме, барем не додека не влеземе во ЕУ (ова е еден од предусловите, само ЕУ/EEA country citizens за во Европа) можат да ја добијат.

А профилот како профил може секој да го направи.

Ако имаш потреба да ги користеш нивните услуги и да вадеш тука пари - пиши ми ПП, би можел да ти помогнам.

21. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    125
    13 Март 2017
    Машко
    Стварно бараат слика од личен документ? Глупости.. Никад нема да се разберам да слика лична или слично.. :D

22. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

94
    71
    21 oктомври 2016
    Машко
    Да да, мора да поднесе - така најверојатно е процесот.. Ако се сеќаваш кога си го креирал акаунтот на Payoneer и тебе ти побарале документи да поднесеш, епа исто функционира и со клиентите најверојатно.

artweb, Sherminator и на coNNectMKD им се допаѓа ова.
  23. causevd

causevd
    Gaining Experience

383
    295
    4 oктомври 2011
    Машко
    Тоа го прават заради можност на "перење на пари" затоа било кој клиент кога ке му пратиш фактура мора да верифицира акаунт, или лична или пасош.
    После тоа ке немаш мака, само еднаш треба да верифицира и толку.

24. VerGer

VerGer
    On your way to fame

560
    532
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    знаат да побараат чат пат ехтра и за ист .. зависи од суми, и дали има голема варијација, на поголеми суми знае да бара почесто екстра конфирмации/верификации

п.с. со ЕУР картичка нема cross-border fee во грчка, само 0.5% при конверзија во Payoneer (ако не ви се парите во Еура наплатени), 2-5 Еура по трансакција зависно која банка и 2.5Еура од Payoneer по трансакција.

25. Sherminator

Sherminator
    Intern

20
    6
    3 Јули 2018
    Машко
    0.5% или 0.05%?

Сподели

Вчитување...