1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  94
  71
  21 oктомври 2016
  Машко
  Од косово со ЕУР картичка извадив 1000ЕУР на Raiffeisen Kosovo банкомат - ми зема 20ЕУР Payoneer и 5ЕУР самиот Банкомат за услугата...
   
 2. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  65
  35
  27 Декември 2015
  Дали ЕУР картичката се доплаќа 30 долари т.е евра кога се активира?
   
 3. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  94
  71
  21 oктомври 2016
  Машко
  Не, само за УСД.
   
 4. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  65
  35
  27 Декември 2015
  Значи се исплаќа да ја земиш картичката, макар и не си ја користел пошто е бесплатна.
   
 5. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  94
  71
  21 oктомври 2016
  Машко
  Точно :) Само годишно си ја плаќаш USD и ги тераш другите без проблем!
   
 6. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,832
  820
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Пред се жалам ако истово прашање е поставено во овие 69 страни до сега. Ги поминав последниве 2-3 ама не го видов одговорот.

  Колку макс денари сте истале до сега на едно ваѓање од банкомат ( по можност стопанска ).

  Прочитав некој предходно спомна 30 000 мада не е точно пошо лично сум истајл повеќе:
  Screenshot

  Сакам да истам поголема сума на пари, па сметам во колку најмалку пати.
   
 7. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  138
  68
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  Тоа ќе си прашаш во зависност чив е банкоматот, конкретно на стопанска банка
  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
  На fuUuUzZzZy и Uber- им се допаѓа ова.
 8. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  88
  89
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Ако се сеќаавам убаво банкоматите имаат лимит да даваат по 20 банкноти на 1 трансакција. Е сега во зависност од тоа дали банкоматот има 1000ки или 2000ки тоа значи 20.000 / 40.000.Тоа можеш да си прашаш во секоја банка со мејл - колку е лимит на 1 трансакција (банкноти)
  Испратено од тенекија
   
  На fuUuUzZzZy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  335
  9 Февруари 2008
  80k den. NLB
   
 10. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  88
  89
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Тогаш е 40 банкноти по трансакција
  Испратено од тенекија
   
 11. Filip95

  Filip95
  Intern

  16
  6
  18 Април 2018
  Машко
  Дали добро се сеќавам ама претходно неможев да отворам акаунт или воопшто да отворам на TransferWise од мк. А сега денес отворив ги испратив моите мк документи за верификација и успешно за 5 мин ме верифицираа и мојот акаунт е Borderless. Too good to be true. Но се јавив до USA да се информирам и се е во ред. Сега ме интересира дали сте запознаени со ова? Или јас не бев во тек. Или пак со новиот закон што беше спроведен на 29 Август па се промени и веќе се отвори да можеш да имаш сметка.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  65
  35
  27 Декември 2015
  Јас колку што знам можеш да имаш сметка но не и картичка.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Filip95

  Filip95
  Intern

  16
  6
  18 Април 2018
  Машко
  Дебитната Картичка од TransferWise само што излезе... И моментално не е достапна worldwide...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 14. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,145
  499
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Кај мене не е така.
  На НЛБ не ми пушта пушта повеќе од 40 000 ден, сум пробал повеќе пати.
  На Стопанска Банка експлицитно се појавува на екранот дека максимален износ е 30 000 ден.
   
 15. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  215
  125
  13 Март 2017
  Машко
  Саботата пуштив Payment Request до клиент, сега ми стигна повратен меил дека пејментот е на холд и се бараат дополнителни информации од клиентот. Знае некој што би значело тоа?
   
 16. dino

  dino
  Gaining Experience

  406
  101
  5 Јули 2009
  Hold или Pending?
  Ми се случило да бидат Pending неколку пати до сега, ама секогаш барале информации од мене, пример договор за работа итн.

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
 17. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  215
  125
  13 Март 2017
  Машко
  Pending беше, сеа вика "Your Payment is on Hold - To process your payment successfully, we need additional information from the payer".
   
 18. dino

  dino
  Gaining Experience

  406
  101
  5 Јули 2009
  Не сум бил бо таква ситуација, во секој случај извести не ако добиеш дополнителни информации

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
 19. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  94
  71
  21 oктомври 2016
  Машко
  Сум ја имал истата ситуација - на клиентот му бараат документи за идентификација и слично. Доколку ги поднесе, процесот ќе продолжи и парите ќе ти легнат. Дај му до знак дека треба да си го верификува профилот со тоа што ќе даде слика од лични документи.
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  896
  1,055
  9 Јуни 2011
  Машко
  Иако темава не е за TransferWise (TW) - се надевам ОК е да коментираме на таа тема тука, дури не се одлучи храбар дечко да отвори нова тема за таа намена и добар мод ги префрли сите мислења таму.

  Дебитната картичка од TW не е само-што излезена. Јас ја имам од Април некаде. Но не сум со МК документи регистриран.
  Не ни верувам дека ќе имаме услови да ја добиеме, барем не додека не влеземе во ЕУ (ова е еден од предусловите, само ЕУ/EEA country citizens за во Европа) можат да ја добијат.

  А профилот како профил може секој да го направи.

  Ако имаш потреба да ги користеш нивните услуги и да вадеш тука пари - пиши ми ПП, би можел да ти помогнам.
   
 21. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  215
  125
  13 Март 2017
  Машко
  Стварно бараат слика од личен документ? Глупости.. Никад нема да се разберам да слика лична или слично.. :D
   
 22. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  94
  71
  21 oктомври 2016
  Машко
  Да да, мора да поднесе - така најверојатно е процесот.. Ако се сеќаваш кога си го креирал акаунтот на Payoneer и тебе ти побарале документи да поднесеш, епа исто функционира и со клиентите најверојатно.
   
  artweb, Sherminator и на coNNectMKD им се допаѓа ова.
 23. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  383
  295
  4 oктомври 2011
  Машко
  Тоа го прават заради можност на "перење на пари" затоа било кој клиент кога ке му пратиш фактура мора да верифицира акаунт, или лична или пасош.
  После тоа ке немаш мака, само еднаш треба да верифицира и толку.
   
 24. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  560
  532
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  знаат да побараат чат пат ехтра и за ист .. зависи од суми, и дали има голема варијација, на поголеми суми знае да бара почесто екстра конфирмации/верификации

  п.с. со ЕУР картичка нема cross-border fee во грчка, само 0.5% при конверзија во Payoneer (ако не ви се парите во Еура наплатени), 2-5 Еура по трансакција зависно која банка и 2.5Еура од Payoneer по трансакција.
   
 25. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  20
  6
  3 Јули 2018
  Машко
  0.5% или 0.05%?
   

Сподели

Вчитување...