1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Одлични зделки и препораки за хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од TATA_MATA, 18 oктомври 2019.

 1. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Секогаш било 18% на флеш мемории (SSD NVME HDD итн)
   
 2. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  ХДД пишува 5%
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
 3. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  819
  936
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  На Pane-G, PC_GAMER, CBB_6 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  SSD се води како флеш меморија и спаѓа во иста категорија со УСБ-иња. Одавна е така иако иницијално беше на 5% кога го рачунаа како диск.
   
 5. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  Дали некој порачувал физички големи пратки од вакви страски продавници. Ај мала пратка SSD не е подложна на оштетување, ама да порачаш систем, матична плоча, куќиште со стакло не знам што, страв ми е да не го пое**т по пат. Некој со вакво искуство?
   
 6. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Матична имам порачано, немав никаков проблем. Али сега гледам да порачам еден монитор со тоа нивното 'extra packaging'. Ќе споделам искуство за брзо се надевам.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  extra packaging, со танги ќе ти го наполнат пакетот за болја суспензија.
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  тоа го гледам на новата царинска тарифа 18/5 ни има објаснување ни бутур.
  ssd.png
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
 10. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  150 евра за производот, доставата и плаќање со картичка, ДДВ кај нас 5% или 7 и пол евра и нешто ситно за пошта, околу 160 евра

  ПС. Повеќе се исплати за бар 2-3 компоненти
   
  На PC_GAMER и Rikimaru им се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  Воопшто не е лошо. За до на адреса нова роба да ми пратат со 5 проценти само ДДВ во рок од макс недела дена.

  ЕДИТ: Кошта и душевна цена. Гневот на оние што сакаат од МК Да купувам ќе треба на душа да го носам.
   
  На CBB_6 и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 12. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Гледај логирај се со МК акаунт, цените се поевтини значително кај некои производи.. Кулерот е 125е, не 150е.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Затоа нагласив 150 евра за производот, доставата и плаќање со картичка
   
  На Rikimaru и mkextremer им се допаѓа ова.
 14. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,583
  21 Април 2016
  Машко
  Cruciial P1 = Intel 660P.
  Ист контролер, исти мемориски чипови, Интел е малку побрз во пракса (понов фирмвер?).
  Сетек:
  Capture.JPG
  Пола есен и зима се продаваше за 6600 ден. со нивните идиотски попусти.
  Сега го нема на лагер, но тоа беше и очекувано. Цените на ССД одат нагоре, а понудата е се помала. Тој тренд ќе потрае до крајот на годината, но ќе важат истите услови како за Германците, така и за нашите.

  Да не звучам како @xenon, ама срце ми се кине кога се одлеваат пари надвор од нашата мила Македонија...
  Од 11.11 се до 15.01 овој модел можеше да се купи локално за 106 евра, а сега треба да се радуваме со зделка од 129е?

  И нашите продавачки/продавачи вработени во Сетек, Анхоч и т.н. треба да земаат плати, како и нивните колеги од CU.de. Македонските деца исто така имаат месечен трошок за градинки, греење и т.н.

  Би било убаво да се инсистира на купување на производи од нашите продавници, и во случај тоа да значи и малку (со усул) повисоки цени.
  Така си помагаме самите себе си, и оставаме зрнце надеж дека ќе си ја сочуваме државата и економијата.

  Германците и така имаат многу пари, не е зорт да им ги даваме и нашите. :hay:

  Ако веќе мора од надвор, Ирците имаат многу поповолни цени од CU, а шипингот е 7 евра. Ова важи за ССД-а, само тоа го разгледував...
   
  На RoninMK, dekomote, MadBuldog и уште 9 други им се допаѓа ова.
 15. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ама јас сега во моментов сакам да купам 1TB NVMe, побрзо би ми било одколку да се мачам да градам временска машина.
   
  На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
 16. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  356
  566
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Сигурно скенираш и фискални за да ја спречиш црната економија.

  Слушај друже, овакви постови ме тригернуваат.
  Јас МОИТЕ тешко заработени пари ќе ги трошам и на Марс ако сакам. Јас не планирам да ја поправам економијата тука. Не додека 6 милиони евра се даваат (од таа истата економија за која дрнкаш) на Државен архив (или музеј беше, исти курац) за јадење и пиење на стоките џаболебарски!
   
  На StefAngel, Psycore, Gucci и уште 5 други им се допаѓа ова.
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  Љубопитен сум како функционира процесот на царинарење. Стига пратката во МК. Прва станица е царината нели? Ја отвораат таму пратката да проценат колку проценти е ДДВ-то. Сигурно имаат човек што се разбира од тоа? или ги пребарува производите на нет? Им праќаат документ заедно со пратката до поштата за царинските трошици? Поштар ми ја носи до дома пратката и на рака му плаќам кеш колку што треба додатно?
   
 18. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Се слагам во најголемиот дел со тебе, но вистинското прашање е-
  Како во држава со 5% данок за компјутерски компоненти се одлучуваме да купуваме од странство, дополнително да се плаќаме за транспорт, да се губиме локална гаранција и притоа да има финансиска смисла?

  Одговорите се најверојатно некои од овие-

  1. Kaj нас сеуште е нерегулирано за refurbrished производи, као демек пред некое време сетек воведоа назнаки кои се refurbrished производи ама мислам дека се изјалови целата работи

  2. Се форсираат поскапите опции (пример Masterbox mb511 е едно од најдобрите ефтини кукишта со mesh front за 2500 денари ама кај нас можеш да го купиш само со напојување)

  3. Кога ќе се донесе нов производ автоматски добива премиум цена само заради тоа што е нов (пример RX 5600XT), а цената многу бавно паѓа. Распродажби речиси и да немаме.

  4. Сеуште не можеме да простиме на некои од нашиве фирми за увалени производи, очаен однос, мафтање од еден објект до друг, чекање 30 дена на сервис-па демек производот е направен, па после треба уште 30 дена на сервис. Мислам дека сето ова створа дополнителен отпор

  5. Цените за рам и за напојувања ни се претерано скапи

  6. Одредени производи и брендови ни се недостапни
   
  На Astro, PC_GAMER, Chicco69 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 19. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  За мене лично три водечки причини:

  1. Слабиот избор на роба во МК (најважна причина).
  - Доста често правам детален research кога купувам ново парче роба и често одбивам да правам компромис во смисла купување нешто друго ако кај нас не се наоѓа она што го сакам. Било тоа специфична тастатура, маус, рам, куќиште, монитори (звучни), монитори (гледачки), кабли, кулери, итн.

  2. Високите цени и нивното бавно опаѓање.
  - Доста често гледам роба по нашиве продавници којашто е и неколку години стара меѓутоа со оригинални цени од кога излегла на продажба. Дополнително, кога купувам од Грција штедам МНОГУ. Не се тоа само 50 евра, сега upgrade правев и зедов 200 евра назад преку повратокот на данок без да потрошам нешто дополнително за превоз. А цените заедно и со данокот се помали од она што е кај нас на продажба.

  3. Недостигот на промоции и попусти.
  - Голем број странски интернет продавници често оддржуваат попусти и промоции на дел од своите производи коишто кај нас ретко да сум видел да има. Исто така ако има попуст кај нас тој е мал.
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
  На Astro, PC_GAMER, 123456 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 20. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  806
  750
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Продавачот/испракачот е должен да декларира вредност на тоа што се праќа. Царина го прегледува (или не рандом некад) и одлучува дали декларираното е соодветно или ти бара екстра инфо/доказ за истото (слика од нарачка/трансакција и сл.).

  Сеа ова со поштарот ти ја носи до дома делот зависи со што ќе нарачаш, со обична пошта (па и ЕМС) ти ја носи на рака и ти наплаќа на лице место, или идеш у пошта и уплаќаш уплатница на шалтер (ако е покрупно со обична пошта, или ако поштарот ти е тапа). Со курирски пошти ала DHL на се тоа погоре ќе јадеш и 1590 денари такса од DHL (за ко припрема на царинска постапка, лежарини и чуда). И плус ќе те тераат да им носиш папири чуда ...

  за computeruniverse конкретно ќе ти ја донесат дечките од ЕМС на рука и ќе ти наплатат пресметани трошкови на лице место.
   
  На PC_GAMER, 123456, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  433
  343
  1 Февруари 2017
  Машко
  Tomislav96, 123456 и на mkextremer им се допаѓа ова.
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  anhoch.jpg
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Што очекувате бе џибери едни?

  Фукнале 30% на нешто што кошта 1500 денари... Што од Гејминг кошта толку бе? Гејминг тоалетна хартија?
  А за нешто стварно гејминг па и помалку од 10%.

  Епа затоа не ја бива работата со хардверот во државава. И ова да ти било промоција...
   
  Deksa, goce03 и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,355
  28 oктомври 2008
  Не биди накрај срце де...

  bungee.jpg

  btw, имаш лајк за "џибери", еј од кога го немам слушнато изразов, ми го направи денот... :D
   
  На ARMac и Astro им се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  What kind of sorcery is this? Прв пут глеам вакво нешто немам поима што е.
   

Сподели

Вчитување...