1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Одлични зделки и препораки за хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од TATA_MATA, 18 oктомври 2019.

 1. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Подобра зделка на ссд немам видено

  Sandisk SSD Plus, 480GB, 950 денари

  со едно вакво за игри или back up ќе спие

  edit: иако продавачот има одличен рејтинг, многу ми е сомнителна зделкава
   
  Последна промена: 31 Декември 2019
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Останати му се, реално стар модел е скоро 4 години, ама за 900 денари и мене ми е сумљиво

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 3. krema

  krema
  Professor

  11,041
  10,545
  24 Јуни 2009
  Машко
  Продавачот е ептен сомнителен.
   
 4. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  662
  657
  15 Септември 2012
  Машко
  Paypal не те штити?
  Ликот има продадено 250 парчиња.
  Ем башка две парчиња можеш да купиш веднаш. За дополнителни две ќе чекаш 10 дена.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,937
  27,610
  4 Септември 2008
  Ова се крати на 400гб, и лета скоро како хај енд SSD без кратење.
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,617
  7,679
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Линкот е RIP

  Иначе јас имам 500гб 850evo во Gembird USB3 кутија и лета, за игри што се проблематични со долг лоадинг од хард диск.
   
 7. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Инспириран од оваа тема и поради недостаток на одредени брендови и производи на IT пазарот кај нас решив да направам мало истражување за тоа што нуди computeruniverse.net. Пред да продолжите на линкуваната тема од мојов пост @Oktar има убаво објаснето какви им се условите а има корисни мислења и од другите членови,

  накратко
  -би требало да ви стигне за недела дена
  -испраќаат со DHL Express (како EMS, без лежарини/провизии)
  -доставата е иста цена за 1 и за неколку производи, така да за повеќе производи-повеќе се исплати

  Грубо, мислам дека ова е одлична буџет конфигурација

  1.jpg

  ryzen 2600 за 100 евра е исто толку добра цена како да се нарачува од newgg или amazon.
  Напојувања од брендови како Evga, Seasonic, Corsair за 30-100 евра е фантастична опција.

  При нарачка се појавува ова
  2.jpg

  Данокот/царина грубо што би го платиле кај нас го земам дека е 5%, а мислам дека и темава е сеуште релевантна па можете подетално таму---Царинење на компјутерска опрема

  Така да на оваа цена од 376 евра додавам уште 20 евра за данок и царина и искомбинирано со rx 580 графичка од форумов за 65 евра и куќиште за 20 евра во тотал ќе биде помалку од 500 евра.

  Негативно е што нема локална гаранција и за добар дел од производите не се исплати.
   
  На PC_GAMER, TheMarshal, damil и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Мислам дека испорачуваат со обичниот ДХЛ ака германска пошта. Ако е со ДХЛ Експрес тогаш во МК ќе те заколат хиржените од ДХЛ Експрес МК со лежарини и шпедиции.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,937
  27,610
  4 Септември 2008
  Разликата од DHL Express до обична пошта е точно 1500 денари.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Момци... Германски ДХЛ, Македонска ЕМС. Нема лежарина, нема бутур, не сум единствен што нарачувал, за сите било исто.
   
  На damil, ARMac, bxxxn и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,617
  7,679
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Фактурирање за царина/ддв исто преку ciposta?
   
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Швабите се толку протоколарни што ги испраќаат сите могуќи документи и царина нема причина да не верува во декларираното. Мислам дека испраќаат и пакет листа, царинска декларација, фактури се комплет. Мое беше само да кренам на телефон на Сашо поштарот од ЕМС, да му ја кажам мојата локација и он ми кажа имаш толку и толку за плаќање и тоа е тоа.
  Иначе деливери не е исто за се, така да не е фиксна ставка, ама генерално е од 20 до 30 евра за тоа што можеш да го порачаш од кај нив. Царина и данок си одат регуларно според царинскиот ценовник на царина.
   
  PC_GAMER, TheMarshal, ARMac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Мислам дела за PSU нема царина, а 18% е ддв-то, ако памтам добро и за SSD важи истата стапка. За останатите делови, да околу 5% е.
   
  На TATA_MATA и Oktar им се допаѓа ова.
 14. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Да, баш како што е наведено во темава.
   
  PC_GAMER, Oktar и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  До сега не сум имал искуство иако читав доста поплаки на форуми.

  Немам ни намера да имам искуство со нив т.е. да ризикувам пари, сè што ми треба хитно или што мора да е пратено по DHL Express си го нарачувам и подигнувам од DHL Солун, ни шпедиции ни царини ни глупости.
   
 16. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,630
  1,240
  2 Јануари 2012
  Нема поента да се порача процесоров и матична пошто скоро иста цена е тука.
   
 17. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Ако нарачуваш само матична и процесор не се исплати.
  Ако нарачуваш

  -повеќе компоненти
  -рам мемории и напојувања
  -производи што ги нема кај нас

  тогаш се исплати. Не е секогаш најдобрата опција, но битно ја имаме и таа.
   
 18. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
 19. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,450
  12 Септември 2013
  Машко
  Aegis 3000 е 4к ден во ДД, верувам и во Нексио е тука негде.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 20. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ко што ти пиша Okrat, со тоа што да допунам, на рука наплаќаат обично, пошто ги носи курир од ЕМС, си носи пусулче со пресметани трошкови (доколку има)
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
 22. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  355
  556
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Има најава за AOC 24G2U за пристојна цена наредниот месец...
   
 23. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  AOC 24G2U 160 евра + 30 евра достава. 90 парчиња продадени во последниот месец
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  355
  556
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Не би порачувал монитор на невидено. Мртви пиксели, други дефекти... многу варијабли.
   
 25. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Seasonic Focus GX-550 80+ Gold 550 напојување

  1.jpg

  -80+ Gold
  -Full modular
  -10 години фабричка гаранција
  - за 67 евра плус достава
   
  На Oktar и Tenny им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...