• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Одлични зделки и препораки за хардвер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Темава е замислена како место за да споделување на хардвер

-кој сме го купиле и сакаме да го препорачаме
-кој не сме го купиле, но сметаме дека е одлична зделка и сметаме дека на некого ќе му заврши голема работа

Конкретно ме инспираше монитор кој го немам купено, но направив истражување и мислам дека е штета да не споделам за некој кој е заинтересиран. Бидејќи има прилично слични теми (од огласи, ситни работи од алиекспрес, хардвер со кој што сме подновиле...) но не спаѓа во ниедна од нив се решив да ја отворам темава.

Повеќе на темата:

Се работи за буџет гејминг монитор коj официјално е пуштен во продажба пред еден месец, а доаѓа со супер дизајн, 1ms response time, AMD FreeSync, G-sync компатибилен, 24инчен (има и 27''), 1080p, 144Hz, USB 3.0, се ротира/наведнува/подига во сите насоки и е со цена под 200 евра. Најважното е што доаѓа со IPS Panel!

Се работи за овој модел AOC 24G2U и review-ата се повеќе од одлични.

Review 1
Review 2
Review 3


IPS панел и сите тие карактеристики за таа цена сметам дека е фантастична зделка. Моментално кај нас го нема, но Сетек (I know, but still...) се застапници за AOC и би требало да го донесат во брзо време.

Она што ме радува е што IPS панелите и останати тракатанци доаѓааат за цени од 200 евра. Имам чувство дека ова е само прв монитор од низата на одлични 144hz/IPS монитори. Се надевам MSI, BenQ и Dell ќе извадат слични модели наскоро.
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
195
612
Темата ти е тата-мата.
Мониторов навистина во однос цена/перформанси/опрема е неверојатен. Се прашувам како ли изгледаат работите при 1080p на 27" модел, дали текстот ќе е груб и коцкест, дали во приказот ќе се забележува зрнатост?
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
859
530
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,202
4,402
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Темава сметам дека е повторување на веќе напишано. Препораки од лично искуство се добиваат во соодветни теми, дали за монитори, дали за тастатури и слично.
А за да се збори за добри зделки (иако и за тоа има тема), треба да може производот да се набави локално, мене барем тоа ми е главен предуслов.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Темава сметам дека е повторување на веќе напишано. Препораки од лично искуство се добиваат во соодветни теми, дали за монитори, дали за тастатури и слично.
А за да се збори за добри зделки (иако и за тоа има тема), треба да може производот да се набави локално, мене барем тоа ми е главен предуслов.
Одлична зделка е одлична зделка. Јас можеби не сум заинтересиран за тастатури и не сакам да ја следам темата, но сакам да знам што е репер за добра тастатура и добра цена.

Таа тема на која алудираш е затворена. Посоодветна тема нема, или е за огласи, или ситни работи од алиекспрес, или со што сме се подновиле (Јас можам да купам поефтин производ, но да најдам одлична зделка на поскап производ и да го препорачам)

Во врска со тоа дали зделката е достапна локално, претходниот модел -AOC C24G1 e веќе достапен во Сетек, прашање на време е кога ќе го донесат и новиот. А и да не го донесат, се споделува исклучително битна информација дека доаѓаат монитори со IPS/144Hz за 200 евра.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Не е хардвер, но е одлична зделка. Ако некој го носи патот накај Белград до крајот на месецот, темносивото ултра популарно канцелариско столче Marcus е со цена од 110 евра. Со поврат на ДДВ од Србија ќе дојде со цена под 100 евра. Во грчката Икеа е со цена од 180 евра.
 

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
272
309
но Сетек (I know, but still...) се застапници за AOC
Според моите последни информации Паком беа застапници за AOC. Не сум сигруен дали Сетек го превзедоа. Прашај за секој случај да не го имаат тие, или можеби имаат информација кога би го добиле.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,343
Во последно време не следам хардвер толку интензивно, но знам доволно, за да препознаам реални попусти.

Во моментов, на сајтот на плесио, има посебна Black Friday категорија, а богами и багателни цени.

Напомена, сите цени се со поврат на FPA.

Лично ги издвојувам:
 1. Asus VGA GeForce RTX 2060 Super Dual EVO | Plaisio 350 евра наспроти 500 евра кај нас.
 2. Gigabyte VGA GeForce RTX 2080 Super Windforce 8GB | Plaisio 600 наспроти 800 евра кај нас.
 3. Intel CPU Core i5 8600K (1151/3.6 GHz/9 MB) | Plaisio 170 евра наспроти 285 евра кај нас.
 4. Sapphire VGA Radeon RX 590 8GB Special Edition | Plaisio 150 евра наспроти 230 евра кај нас.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
695
Скопје
Темава е замислена како место за да споделување на хардвер

-кој сме го купиле и сакаме да го препорачаме
-кој не сме го купиле, но сметаме дека е одлична зделка и сметаме дека на некого ќе му заврши голема работа

Конкретно ме инспираше монитор кој го немам купено, но направив истражување и мислам дека е штета да не споделам за некој кој е заинтересиран. Бидејќи има прилично слични теми (од огласи, ситни работи од алиекспрес, хардвер со кој што сме подновиле...) но не спаѓа во ниедна од нив се решив да ја отворам темава.

Повеќе на темата:

Се работи за буџет гејминг монитор коj официјално е пуштен во продажба пред еден месец, а доаѓа со супер дизајн, 1ms response time, AMD FreeSync, G-sync компатибилен, 24инчен (има и 27''), 1080p, 144Hz, USB 3.0, се ротира/наведнува/подига во сите насоки и е со цена под 200 евра. Најважното е што доаѓа со IPS Panel!

Се работи за овој модел AOC 24G2U и review-ата се повеќе од одлични.

Review 1
Review 2
Review 3


IPS панел и сите тие карактеристики за таа цена сметам дека е фантастична зделка. Моментално кај нас го нема, но Сетек (I know, but still...) се застапници за AOC и би требало да го донесат во брзо време.

Она што ме радува е што IPS панелите и останати тракатанци доаѓааат за цени од 200 евра. Имам чувство дека ова е само прв монитор од низата на одлични 144hz/IPS монитори. Се надевам MSI, BenQ и Dell ќе извадат слични модели наскоро.
Како не го прочитав постов порано. Само што пишав:

Предлог за монитор

И уште го нема во Сетек...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
695
Скопје
Супер. Дали знаеш дали имаат продавница во Солун?
Да, имаат, затоа и барав :)))))

Претпоставувам дека важи и поврат на данок, 19% или не знам колку. Некој упатен ако прочита да ни одговори...
 
Последна промена:

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
31
20
Да, имаат, затоа и барав :)))))

Претпоставувам дека важи и поврат на данок, 19% или не знам колку. Некој упатен ако прочита да ни одговори...
Јас земав графички од Visionstudio.gr пред скоро 2 години, ДДВ ми вратија наредниот пат кога бев во Солун директно во продавницата, нормално со заверена ф-ра од царина на граница дека сум излегол со робата, мислам дека одприлика да 19% беше износот кој ми го вратија.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
695
Скопје
Јас земав графички од Visionstudio.gr пред скоро 2 години, ДДВ ми вратија наредниот пат кога бев во Солун директно во продавницата, нормално со заверена ф-ра од царина на граница дека сум излегол со робата, мислам дека одприлика да 19% беше износот кој ми го вратија.
Фала ти за инфово.

Како се информираше дали имаат на залиха (и ако немаат - да порачаат)? Преку мејл/Фејсбук или нешто?
 

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
31
20
На маил, а и телефонски разговарав бидејќи повеќе работи земав. И сајтот нивен е прилично точен но барај си инфо на маил ти препорачувам.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
399
1,011
На маил, а и телефонски разговарав бидејќи повеќе работи земав. И сајтот нивен е прилично точен но барај си инфо на маил ти препорачувам.
Вакви сајтови нередизајнирани од 2003-та ме вознемируваат :) Не ми личи поуздан и никад не би нарачала да не го споменавте тука. Онлајн нарачувате, резервирате по мејл, па подигнувате? Како изгледа процесот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
1. Одлично CPU кулерче за 950 денари -за кулери е 0% царина, 5% ДДВ,
2. Одлична продавница за процесори од Али- за процесор е 0% царина, 5% ДДВ,
3. Копани RX 470 / 570 кои не ги препорачувам бидејќи за исти цени продаваат неколку проверени луѓе на форумов, но има други интересни производи од истиот продавач.

Линковите се преземени од видеото на Tech Yes City и очигледно навалија муштерии и некои цени се зголемени, но ќе ги намалат
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,891
11,318
youtu.be
Кулерите имат интересни цени но многу купувачи се жалат на лошо пакување, им стигнувале со извиткани радијатори и извиткани пајпс.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Кулерите имат интересни цени но многу купувачи се жалат на лошо пакување, им стигнувале со извиткани радијатори и извиткани пајпс.
За всичкото си има процедура. И тоа е преметано во цената. На другар ми му пратија 2 броја помала јакна и покрај тоа што 3 пати беше нагласено кој број треба. Отвори спор Product not as described, парите му ги вратија во целост, јакната си ја задржа.

едит- На 12000 нарачки секогаш ќе има некој незадоволен, битно целокупниот рејтинг да е добар
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,891
11,318
youtu.be
Инаку сакава да прашам за овие „SnowMan“ дали имаш искуство или пак дали имаш читано позитивни рецензии, муабетов ми е како му се има покажано кулерот и протокот на воздух?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Инаку сакава да прашам за овие „SnowMan“ дали имаш искуство или пак дали имаш читано позитивни рецензии, муабетов ми е како му се има покажано кулерот и протокот на воздух?
Дечкото е познат јутјубер и е познат по правење и продавање буџет конфигурации. Го има ставано и тестирано и на повеќе системи меѓу кои и Ryzen 9 3900X како што споменува во видеото без никакви проблеми (пребарај snowman cooler na youtube).
Другата работа е што не ги продава некоја голема корпорација па да речеш го плаќаат туку баш е задоволен од производот.
Наменет е пред се за буџет конфигурации и е грубо 10% полош од GAMMAXX 400, но е 50% поефтин.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,954
1,459
Дечкото е познат јутјубер и е познат по правење и продавање буџет конфигурации. Го има ставано и тестирано и на повеќе системи меѓу кои и Ryzen 9 3900X како што споменува во видеото без никакви проблеми (пребарај snowman cooler na youtube).
Другата работа е што не ги продава некоја голема корпорација па да речеш го плаќаат туку баш е задоволен од производот.
Наменет е пред се за буџет конфигурации и е грубо 10% полош од GAMMAXX 400, но е 50% поефтин.
И кинези трошат многу пари на реклами.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,682
Мислења
830,475
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно