1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинење на компјутерска опрема

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ivan1500, 13 Март 2017.

 1. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Темава ја отварам бидејќи се повеќе и повеќе на форумов се постираат мислења што не се поткрепени со некакви факти или докази. На форумов не има многу што нарачуваме или па сакаме да нарачаме компјутерска опрема од интернет но повеќето се откажуваат од таа постапка поради страв дека давачките за опремата се преголеми.

  Денес со помош на неколку официјални извори ќе ви ги пренесам точните стапки на царинење и данок на одредена компјутерска опрема.

  Комплет компјутери:

  Лаптопи и notebooks
  - Овие мора да тежат не повеќе од 10кг и да имаат најмалку централна процесорска единица, тастатура, дисплеј и можност за вчитување други програми.
  Тарифна ознака: 8471 30 00 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Desktop и tower системи -
  Стандардните десктоп и tower системи мора да се составени најмалку од централна процесорска единица, влезна единица и излезна единица.
  Тарифна ознака: 8471 49 00 10 (НОВИ) / 8471 49 00 90 (УПОТРЕБУВАНИ)
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Сервери
  - се сметаат како апарати за трансмисија на податоци зашто тие го контролираат протокот на податоци меѓу две или повеќе единици во дигитална (локална) мрежа.
  Тарифна ознака: 8517 62 00 00
  Единечна мерка: Килограм
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 18%

  Поединчени единци:

  Процесор (Без ладилник)

  Тарифна ознака: 8471 50 00 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Матични плочи
  Тарифна ознака: 8471 50 00 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  РАМ Меморија
  Тарифна ознака: 8542 32 69 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Графички карти
  Тарифна ознака: 8473 30 20 00
  Единечна мерка: Килограм
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Хард диск - вклучувајќи преносливи (removable) диск драјвови
  Тарифна ознака: 8471 70 50 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  ССД - флеш мемории
  Тарифна ознака: 8523 51 10 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 18%


  Процесорски Ладилници (Без процесор)
  Тарифна ознака: 8473 30 80 00
  Единечна мерка: Килограм
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Звучни кари

  Тарифна ознака: 8471 80 00 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Напојување

  Тарифна ознака: 8504 40 30 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 18%

  Монитор (ЛЦД)
  Тарифна ознака: 8528 52 91 10
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Тастатура
  Тарифна ознака: 8471 60 60 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Глувче
  Тарифна ознака: 8471 60 70 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Веб камери
  Тарифна ознака: 8525 80 19 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 5%
  ДДВ: 18%

  Звучници
  Тарифна ознака: 8471 60 70 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 8%
  ДДВ: 18%

  Печатари
  Тарифна ознака: 8443 32 10 00
  Единечна мерка: Парче
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 5%

  Конзоли за видео игри

  Тарифна ознака: 9504 50 00 00
  Единечна мерка: Килограм
  Царинска стапка: 0
  ДДВ: 18%


  Слушалки


  Тарифна ознака: 8518 30 95 00
  Единечна мерка: Килограм
  Царинска стапка: 8%
  ДДВ: 18%


  Сите податоци се извадени од „Царинско распределување на компјутерска опрема“ и „Тарифник за царинење на стоки 2017
   
  Изменето од модератор: 15 Март 2017
  На ТАТА_МАТА, DelphiUser, PC_GAMER и уште 52 други им се допаѓа ова.
 2. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Постот е абдејтнат.

  едитирано од модератор.
   
  Изменето од модератор: 14 Март 2017
  На Psycore, farkizz, drown и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Одлична тема. Дали има уште некоја давачка при увоз преку пошта како на пример лежарина, изготвување документација и сл.?
   
  На igor_xxxx и ivan1500 им се допаѓа ова.
 4. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @gokica имам некои податоци но прво сакам да ги потврдам и да ги надополнам така да ќе гледам во текот на денот да ги добијам истите и да ги поставам тука.
   
  На Psycore, Глупав, farkizz и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пиши и за брзото царинење за пратки под 800 евра
   
 6. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Еве @kirev нема јас што да пишувам. Што е со вас бе луѓе пробувате да се докажете за нешто што не сте го ни прочитале, барем да си го прочитал законот за брзо царинење на пратки до 800 евра ДО КРАЈ, а не првите две реченици.

  Царинскиот закон за брзо царинење на пратки до 800 евра гласи вака:

  -Поштенско царинска декларација: ако вредноста на стоката во пратката е помала од 800 ЕУР во денарска противвредност. Кога испраќачот е физичко лице се применува единствена царинска стапка од 15 % и стапка на ДДВ од 18% или 5% во зависност од видот на стоката. Кога испраќачот е правно лице, односно се работи за пратка порачана преку интернет, при пресметката на царинските давачки се применуваат стапките согласно Законот за царинска тарифа. Царинската декларација ја пополнува царинскиот службеник, а давачките се плаќаат при приемот на пратката.

  Истиот можете да го најдете на:
  Царинска управа на Република Македонија
   
  farkizz, ileste и на draganamon им се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Што се налути? Си го пропуштил тоа или не?
   
 8. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @kirev Законот вели дека пратка порачана преку интернет се царини по тарифникот на Република Македонија. Темата е отворена за луѓето што нарачуваат преку интернет да знаат колкави се трошоците и мислам дека тотално се согласува законот и податоците од оваа тема. Така да стварно не знам што сум пропуштил.
   
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ок, фала што напиша и за таков начин на царинење на пратки примени по пошта
   
 10. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  478
  408
  12 ноември 2013
  Ме интересира што ќе се случи ако на наша граница царинарникот ме праша дали сакам да пријавам нешто и одбијам, а он потоа ја "фати" стоката? Одземање на производот? Казна? Апсење? Само нормално царинење? Многу муабети од џеб се имам изнаслушано...

  Исто така ако би сакал да додадеш за конзоли за играње како се царинат.

  Ти благодарам за темава и одговорите
   
 11. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зависи што „стока“ носиш.
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  478
  408
  12 ноември 2013
  Било каква компонента од горенаведениве во вредност од 400-500 евра.
   
 13. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Царинење и оданочување по царински тарифник + глоба за сторен прекршок.
   
  Oktar, Psycore и на farkizz им се допаѓа ова.
 14. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  478
  408
  12 ноември 2013
  Фала. Случајно да не знаеш грубо колку се движи таа глоба?
   
 15. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  А може и да ти ја конфискуваат „стоката“ :D
   
  На DennyMK и Psycore им се допаѓа ова.
 16. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  член 263 од Царински Закон
  став (1) точка 2) внесе или изнесе, или се обиде да внесе или изнесе преку царинскиот граничен премин скриена стока (членови 46 и 192);
  Став (3) Глоба во износ од 500 до 15.000 евра во денарска противвредност ќе се изрече за прекршокот од ставот (1) на овој член на физичко лице.
  По правило (во зависност од вредноста на стоката) се зема најниската сума од 500 евра.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Можно е постои законска одредба за одземање.
  Член 267 од Царински закон.
  (1) Стоката која е предмет на прекршок од членовите 263 точки 1 до 9 и 265 во врска со членот 263 точки 1 до 9 на овој закон, се одзема.
  Меѓутоа,праксата (пак по правило во зависност од вредноста на стоката и намената на истата) се царини, се оданочува и се изрекува глоба.
  А приказни и случаи има секакви се поминува и без глоба, само со царинење ако му влезеш во положение на цариникот (if you know you know what i mean):rolleyes:.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа и ми беше муабетов, зависи во каков mood е цариникот.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,819
  2,051
  19 Јули 2013
  А ако испраќачот е физичко лице? И како се докажува каков е? Со оглед дека се прилично различни стапките.
   
  На ivan1500 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,253
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @moongose законот е многу јасен и вели дека за секоја нарачка преку интернет се применува втората стапка односно царинење по тарифник.

  Нема потреба да се докажува дали е физичко лице. Кога се уплаќа на било која страница ebay, aliexpress, computeruniverse, flexxmemory итн. парите легнуваат на сметките на фирмите односно правните лица.
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,819
  2,051
  19 Јули 2013
  Испраќачот може да е и физичко лице. Ама ако е таков законот како што велиш тогаш е тоа подобро за нас, со оглед дека голем број работи според тарифникот се ослободени од царина.
   
  На ivan1500 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DzeljoZmaj

  DzeljoZmaj
  Intern

  9
  0
  14 Февруари 2017
  Машко
  jas se zafrknav ednas so patiki i svativ kolku e retardirano seto toa na patiki od vrednost od 155 evra trebase da platam 25%carina i 18% ddv i plus uste 300 i kusur denari za carinski predgled vkupno 5100 denari.. kolku treba da se retardirani vakvi sumi da ubacat

  Испратено од SM-G925F преку IT.mk форум апликација
   
 23. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  По весници ги објавуваат луѓето за банални непријавени ситници, им ги одземаат, и потоа се фалат како „спречиле криумчарење“ - па сега ти види. :)

  Лани летото се сеќавам на таков случај со замаец од Застава кој човекот го ставил во кеса во гепек и заборавил да го пријави. Прекршочна пријава, одземање, глоба, и пишување во весник.
  Ако не надминуваш 300-евра, и ако имаш уредна сметка, никако не ти се исплати да не ја пријавиш купената стока.


  Инаку се извинувам за офтопик, одлична тема.
  Се добро да се знаат законите, ама цариниците не секогаш се поведуват по нив. Мене две одделни пратки на ECC РАМ ми ги комбинираа во еден увоз и ми лупнаа царина, данок, и манипулативни трошоци. Иди после губи живци и време по шалтери (или судови), се разбира дека повеќето од нас не можат да си го дозволат тоа „задоволство“ па го плаќаме арачот.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 24. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  351
  341
  17 Март 2010
  Машко
  Дечки ме интересира дали некој нарачувал батерии за лаптоп од Ибеј, дали има, и колкава е царината за такви компоненти? Дали има некои посебни регулативи кај нас во врска со батериите(дали најнормално би стигнале доколку ги нарачам)? Планирам да земам една со вредност од 30 долари, и една од 80 долари, па кои би ми биле дополнителните давачки? Благодарам однапред.
   
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Сигурен си дека испорачуваат? Да си го прашаш прво продавачот. А давачките - кому иде.
   

Сподели

Вчитување...