Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

хардвер

 1. R

  UPS и продолжен кабел

  Здраво дечки имам едно прашање па сакам да слушнам како вие го имате решено проблемот. Имам UPS и на него има 4 шуко утичници, арно ама не ми се доволни за да можам сиот хардвер што сакам да го поврзам на него. Сакам да му ставам продолжен кабел со 4 утичници (кабелот е нешто по квалтитетен...
 2. bobipp

  Мала (без)жична тастатура

  Здраво пријатели! Да не случајно му се продава на некој мала bluetooth тастатура која повеќе би ми користела мене отколку да му стои така дома некористена? Мака мачам со лаптопов, qwerty редот многу ме зафркава, некои букви не работат како што треба. А и левата стрелка гледам покажува исти...
 3. G

  Конфигурација ПОМОШ!

  В450 Tomawahk MAX II CPU AMD Ryzen 5 3600 Kingston HyperX Fury Black 8GB DDR4 3200MHz x2 PSU 750W Deepcool 80plus gold SSD 2.5 Kingston A400 240GB HDD 3.5 1TB Western Digital Caviar Blue Deepcool Gammaxx 300R Intel/AMD GeForce GTX 1660-SUPER-6GB Дали овие делови ќе може да се сместат во...
 4. G

  (mb msi b450 tomahawk max) или (MB Gigabyte B550M)

  Ќе правам конфигурација и незнам со која матична плоча да идам, а за процесор одбрав Ryzen 5 3600, 6core 12threads Мислење?
 5. KjEBE

  AOC 24G2 монитор во Македонија?

  Здраво дечки отварам една тема со цел како би си помогнал на себе а се надевам би ги интересирало и другите. Ме интерсира дали некој од вас би знаел да ми каже каде и дали воопшто го има во Македонија AOC 24G2 мониторов со IPS 144hz панел? Јас колку што успеав излистав низ сите сајтови на...
 6. L

  PC до 45 000 денари

  Здраво , планирам во скоро да склопам PC za Gaming 1080п до 45 000 ден , а притоа сакам да добијам квалитет (издрзливост) . Пред се планирам нов но може и со некој половни делови па бидејки не сум искусен сакам да ме посоветувате , за неколку предлога конфигурации дали интел , дали амд? (зборам...
 7. TATA_MATA

  Одлични зделки и препораки за хардвер

  Темава е замислена како место за да споделување на хардвер -кој сме го купиле и сакаме да го препорачаме -кој не сме го купиле, но сметаме дека е одлична зделка и сметаме дека на некого ќе му заврши голема работа Конкретно ме инспираше монитор кој го немам купено, но направив истражување и...
 8. Meltazoid

  [ПОМОШ] Хардверски проблем - Асус лаптоп

  Здраво, Имам еден проблем со лаптопот, не сакаше да старта воопшто пред некое време му правев хард ресет и ја вадев/ставав батеријата (не е до неа) и успеав неколку пати така да го вратам. После 3тиот пат, веќе компјутерот е нон-респонзивен, ни на струја ни на батерија не пали. Немам гаранција...
 9. TATA_MATA

  Подарувам половен/расипан хардвер

  Инспириран од оваа тема каде членот не може да одлучи да прави со стар полнач, сметам дека е добра идеја да се отвори една општа тема каде ќе се подарува најразличен стар/половен/расипан хардвер за членовите на кои им треба, имаат време или пак сакаат само да научат, што е многу подобра намена...
 10. D

  Хардвер што ја одбележа 2017?

  Кој хардвер според вас ја одбележа 2017-та?
 11. Daniel86

  Генерална дискусија за ДДКОМ

  Драги форумџии, еве ви уште еден доказ за каква компанија станува збор, којашто секојдневно многу луѓе гледам дека ја фалат и преферираат заради нивните попусти во цените, а мене никогаш досега не ми оставиле позитивен впечаток, и не престануваат да ме изненадуваат, иако никогаш не сум купувал...
 12. D

  Кој хардвер ја одбележа 2016-та, а кој го очекувате во 2017-та?

  Идејата е во темава да се постира во следниов формат: Хардвер кој според мене ја одбележа 2016-та е. HTC Vive Хардвер кој едвај го очекувам во 2017-та е... Nintedo Switch Бујрум.... :)
 13. D

  Маржи при продажба на high-end хардвер?

  Дали некој знае колку е некој груб просек маржата при продажба на high-end хардвер (графички, звучници, монитори и тако даље...) која ја добиваат нашите локални продавници?
 14. D

  Листа на македонски ИТ продавници

  Ајде да направиме една листа на продавници (онлајн и офлајн) каде што може да се порача хардвер и софтвер. Еве ги почетните: АМЦ - www.amc.com.mk Анхоч - www.pcmarket.mk Сет - www.setec.mk Мебиус - www.mebius.mk Нептун - www.neptun.mk Нико Компјутери - www.niko.com.mk Fibernet - www.fibernet.mk...
 15. D

  Анкета: Од каде набавувате ИТ опрема?

  Која е вашата продавница по избор на локалниов пазар, ајде да направиме мала анкета... :)
На врв Дно