• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Анкета: Од каде набавувате ИТ опрема?

Од каде најчесто набавувате ИТ опрема?

 • Анхоч

 • АМЦ

 • Нико Компјутери

 • Сетек

 • Мебиус

 • Нептун

 • ТНТ

 • Дуна

 • На друго место (наведете во пост)


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,275
1,923
www.iwmnetwork.com
Која е вашата продавница по избор на локалниов пазар, ајде да направиме мала анкета... :)
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,605
5,157
Можеби требаше да има опција повеќе компании да се одберат...Две или три на пример.
:)
 

Lalevskog

Gaining Experience
2 мај 2014
138
117
Мислам дека треба и форумов да биде во изборите. Темата со позитивни искуства има скоро 40 страни, а во "продавам" темата има над 80.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: D

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
850
1,809
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Анхоч најчесто. А и Сетек заради поголем избор на Кулер Мастер куќишта и напојувања и Асус плочи.
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
850
1,809
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Прво гласано, после пишано :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: D

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,040
1,551
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Од форумот ако најдам тоа што барам во моментот или од мебиус, анхоч и сет заради асус и кулермастер.

А зошто се нико компјутери на листата, во 2015 година?!?!
Каде до скоро имаја gtx 275 :)
 

Dinamit

Gaining Experience
25 мај 2013
377
379
Сепак не се во големите. :) Ќе ги рачунаме под Останато...
Не е фер за ддком.Сигурно би биле втори на листава кога би ги имало,бидејќи овие другиве катастрофа.:) Ако вака е и во реалноста другиве треба да затворат
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,138
3,391
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Многу ми е чудна процентуалната застапеност... Aнхоч над 80, Сет над 40...
Процентуалната застапеност треба да прикаже колку проценти од вкупниот број на гласачи купуваат од една продавница, поточно дел од нив...
Моментално 54% од сите гласови им припаѓаат на Анхоч, не 86%, Или нешто не сфаќам како што треба. :)
Иначе со оглед на фактот дека под изборот останато има само 7 гласа... не верувам дека ДДком би биле на второ место. :)
Нико не ни треба да постојат.... од 143 гласа, ниеден за нив. LOL
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

D

Администратор
31 март 2007
3,275
1,923
www.iwmnetwork.com
Многу ми е чудна процентуалната застапеност... Aнхоч над 80, Сет над 40...
Процентуалната застапеност треба да прикаже колку проценти од вкупниот број на гласачи купуваат од една продавница, поточно дел од нив...
Моментално 54% од сите гласови им припаѓаат на Анхоч, не 86%, Или нешто не сфаќам како што треба. :)
Иначе со оглед на фактот дека под изборот останато има само 7 гласа... не верувам дека ДДком би биле на второ место. :)
Нико не ни треба да постојат.... од 143 гласа, ниеден за нив. LOL
Секој може да има два избори, затоа процентите се такви. :)
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,040
1,551
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Да ја видат статистиката на наредни избори ќе ви понудат работно место директор на ДИК .
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,576
2,797
Gaston's setup  
Audio
AR
нико компјутери бе :eek:h:
од таму ни ќибрит не би купил, камоли хардвер
фирма за потсмев
btw уште постојат?
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,138
3,391
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Секој може да има два избори, затоа процентите се такви. :)
Епа што значи 85.1% ? презентира процент од ___ % ? :) Пробувам некои математики за да добијам бројка, али не сум до толку добар и ме заинтересира :)
Ако не е проблем, едно објаснување :)
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,040
1,551
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Секој може да има два избори, затоа процентите се такви. :)
Ништо тогаш ќе нема да важи понудата, бидејќи Љузви му го гласа за братучед му од Швицарска и за покојни и неродени членови до 5-6то колено :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

D

Администратор
31 март 2007
3,275
1,923
www.iwmnetwork.com
Епа што значи 85.1% ? презентира процент од ___ % ? :) Пробувам некои математики за да добијам бројка, али не сум до толку добар и ме заинтересира :)
Ако не е проблем, едно објаснување :)
Кога ја почнавме анкетата имаше дозвоелно едно мислење, веќе се добија неколку гласа. Потоа на сугестија на @SaleSk овозможивме секој да може да избере по две опции. Ова ги поремети процентите...
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,119
3,271
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.30 GHz) + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Анхоч, АМЦ и ДД компјутери.
Порано повеќе го посетував Сетек ,ама од кога ги качија тоа цените до плафон сега само паста за процесори зимам од кај нив.:p
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,332
3,683
Скопје
Епа што значи 85.1% ? презентира процент од ___ % ? :) Пробувам некои математики за да добијам бројка, али не сум до толку добар и ме заинтересира :)
Ако не е проблем, едно објаснување :)
Од гласачите
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,138
3,391
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Значи 87 гласови за Анхоч, од вкупно 173, претставуваат 82% ? Виша математика некоја ќе да е ова. :)
Како и да е, ок чим е збунка во системот, јас си помислив дека има некоја посебна формула зад која се крие некоја нелогична логика. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,157
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно