• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AOC 24G2 монитор во Македонија?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Здраво дечки отварам една тема со цел како би си помогнал на себе а се надевам би ги интересирало и другите.

Ме интерсира дали некој од вас би знаел да ми каже каде и дали воопшто го има во Македонија AOC 24G2 мониторов со IPS 144hz панел?

Јас колку што успеав излистав низ сите сајтови на нашиве продавници за компјуетерски делови и слично, па излистав и низ бугарскиве и само најдов 75 херцен модел од истиот.... :(

Би замолил доколку некој има инфо каде во мк може да се набави овој модел да пише или искуство со од странство нарачување (амазони и сл) од каде евентуално би можел да се нарача?:mario:
 

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
217
202
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 Zalman CNPS10X Performa
Motherboard
Аsus Prime B350-Plus
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SUV500 480gb,2x Toshiba 3tb
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3266 mhz 14 14 14 30 44 320
Video card
ROG Strix RX570 OC edition 4GB
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 Enterprise LTSC
И мене ме интересира истото, често препорачан модел на интернет а кај нас нема абер да се донесе. Одлични перформанси за цената.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
687
432
AOC мислам дека ги увезуваат сетек. Оди во некој салон, пробај да најдеш некој што се разбира бар малку и нека го порача. За 24/48часа треба да имаш одговор време на достава и цена.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
И мене ме интересира истото, често препорачан модел на интернет а кај нас нема абер да се донесе. Одлични перформанси за цената.
Знаев дека има и други што го бараат моделов, али по мене претпоставувам не го носат намерно пошо за таа цена подобро нема (IPS 144hz и перфектни price перформанси), остала залиха ќе им стои, да се надеваме дека некој од форумов ќе даде нешо инфо каде да го ''збрчиме'' мониторчево...:cool:
 
AOC мислам дека ги увезуваат сетек. Оди во некој салон, пробај да најдеш некој што се разбира бар малку и нека го порача. За 24/48часа треба да имаш одговор време на достава и цена.
Ејјј братче па идеава и не ти е така лоша! Кажи ми си имал ти искуство од порано ти успеало или како идеа го спомнуваш? позз и фала ти како и да е :)
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
687
432
Знаев дека има и други што го бараат моделов, али по мене претпоставувам не го носат намерно пошо за таа цена подобро нема (IPS 144hz и перфектни price перформанси), остала залиха ќе им стои, да се надеваме дека некој од форумов ќе даде нешо инфо каде да го ''збрчиме'' мониторчево...:cool:
 

Ејјј братче па идеава и не ти е така лоша! Кажи ми си имал ти искуство од порано ти успеало или како идеа го спомнуваш? позз и фала ти како и да е :)
Да. Функционира затоа и ти викам да најдеш некој што се разбира и би сакал да те услужи. По што 95% мислам дека ќе ти речат го немаме тоа на лагер не може да се порача и ќе те откачат.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
503
744
Скопје
Сетек не увезува АОC, ПАКОМ ги увезува.
Со Паком веќе 2-3 пати ги прашував за овој модел, рекоа дека немало пратка за МКД, очекувале пратка, бла бла... Ова беше пред месец-два.

Најблиску го има во Солун.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Сетек не увезува АОC, ПАКОМ ги увезува.
Со Паком веќе 2-3 пати ги прашував за овој модел, рекоа дека немало пратка за МКД, очекувале пратка, бла бла... Ова беше пред месец-два.

Најблиску го има во Солун.
Друже линкче нешо од шопот у солун кај шо го има да зирнеме цена што вика, такс фри ау имаат немаат...?
п.с. За тука као и што мислев тешко да го донесат
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
Не се луди нашиве да го донесат, па ниеден друг модел да не им се продава. Инаку го имаш и на computeruniverse ако ти се оди по таа рута. Околу 200 евра ќе те фати
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Не се луди нашиве да го донесат, па ниеден друг модел да не им се продава. Инаку го имаш и на computeruniverse ако ти се оди по таа рута. Околу 200 евра ќе те фати
Еј 200 евра е топ него која е странава не ја знам? Си нарачувал искуство? Као се е ок? И ако си нарачувал колку се чека доставата? И фала на инфово :)
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,960
1,877
Скопје
Еј 200 евра е топ него која е странава не ја знам? Си нарачувал искуство? Као се е ок? И ако си нарачувал колку се чека доставата? И фала на инфово :)
Странава не продава искуства, а искуство и не се нарачува, искуство се стекнува :p

Искуство со Computer Universe
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Странава не продава искуства, а искуство и не се нарачува, искуство се стекнува :p

Искуство со Computer Universe
тууу кај ја ископавте странава бе зашо не сум знаел до сеа ццц, еве плус искуство стекнав, во право си и тенкју
п.с. Само уште едно да прашам: дали ако го нарачам од странава ќе го царинат тука, или тоа е тоа што ќе си платам на страницава и си идам си го подигам? ај уште едно искуство од некој што искусил :)
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
тууу кај ја ископавте странава бе зашо не сум знаел до сеа ццц, еве плус искуство стекнав, во право си и тенкју
п.с. Само уште едно да прашам: дали ако го нарачам од странава ќе го царинат тука, или тоа е тоа што ќе си платам на страницава и си идам си го подигам? ај уште едно искуство од некој што искусил :)
Читни и овде, има прилично информации

Одлични зделки и препораки за хардвер
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Да, и тоа според правилникот за царина и данок, се` зависи што нарачуваш.
Кај да се најде тој правилник и ценовник? А еве стрикно пошо темава е за конкретниов модел на монитор колку е царина за монитор и давачки ддв еа и сл?
Фала дечки у секој случај цареви сте! :)
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,670
1,024
Еј 200 евра е топ него која е странава не ја знам? Си нарачувал искуство? Као се е ок? И ако си нарачувал колку се чека доставата? И фала на инфово :)
По мене не се исплаќа за ситни работи да се нарачува, обично над 800-1000 евра е ОК, вака 175€ мониторот, а за монитори телевизори не е 5% ДДВ, туку 18€ + царина, па и шипингот 30€ (за многу производи и немаат шипинг ван ЕУ), па ќе ти испадне многу пари.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
Кај да се најде тој правилник и ценовник? А еве стрикно пошо темава е за конкретниов модел на монитор колку е царина за монитор и давачки ддв еа и сл?
Фала дечки у секој случај цареви сте! :)
Те мрзи да читаш а? :)
Царинење на компјутерска опрема

последната информација што ја имам е дека за монитор царина е 0%, ДДВ 5% затоа ти пишав 200 евра грубо
 
Те мрзи да читаш а? :)
Царинење на компјутерска опрема

последната информација што ја имам е дека за монитор царина е 0%, ДДВ 5% затоа ти пишав 200 евра грубо
По мене не се исплаќа за ситни работи да се нарачува, обично над 800-1000 евра е ОК, вака 175€ мониторот, а за монитори телевизори не е 5% ДДВ, туку 18€ + царина, па и шипингот 30€ (за многу производи и немаат шипинг ван ЕУ), па ќе ти испадне многу пари.
207,5 евра е да ти го испратат од computeruniverse. Од каде ти е информацијата деке е 18% ДДВ+ царина?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Те мрзи да читаш а? :)
Царинење на компјутерска опрема

последната информација што ја имам е дека за монитор царина е 0%, ДДВ 5% затоа ти пишав 200 евра грубо
 
207,5 евра е да ти го испратат од computeruniverse. Од каде ти е информацијата деке е 18% ДДВ+ царина?
Не не од телефон сум не сум на pc искочен сум по работа после се што има на темава ќе расчитам, а како што викаш ти за 207 јурци е топ цена за мониторчево. Фала друже и баш ќе расчитам попосле да видиме што вика целиов муабет :)
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
Не не од телефон сум не сум на pc искочен сум по работа после се што има на темава ќе расчитам, а како што викаш ти за 207 јурци е топ цена за мониторчево. Фала друже и баш ќе расчитам попосле да видиме што вика целиов муабет :)
Ако е 5%, рачунај го околу 220 евра да те фати. Имај на ум само дека немаш локална гаранција
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Ако е 5%, рачунај го околу 220 евра да те фати. Имај на ум само дека немаш локална гаранција
А шо е финтава со PayPal ако се плати ако стигне дефектен мониторот има шанса да ме рефундираат или? И ако е по сејфти со PayPal, дали може од мк преку PayPal да плаќам не сум во тек....
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
А шо е финтава со PayPal ако се плати ако стигне дефектен мониторот има шанса да ме рефундираат или? И ако е по сејфти со PayPal, дали може од мк преку PayPal да плаќам не сум во тек....
Можеш, направи си акаунт на Пејпал и плати со пејпал, поголема сигурност е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
220
Можеш, направи си акаунт на Пејпал и плати со пејпал, поголема сигурност е.
Може, и најдобро е се` што се плаќа онлајн да оди преку PP.
Епа дечки искрено фала ви сега веќе се ми е јасно, плус екстра дознав за странава Computer & Technik online kaufen | computeruniverse од вас тоа плус ми е. Имајте убав ден и извинете што ве позамарав малце. Поздрав :)
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,670
1,024
207,5 евра е да ти го испратат од computeruniverse. Од каде ти е информацијата деке е 18% ДДВ+ царина
Се извинувам не го прочитав постот, претпоставував дека е 18% + царина, како да прочитав некаде на форумот на друг постар пост, немам нарачувано досега, доколку е навистина 5% тогаш се исплаќа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,593
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно