1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој хардвер ја одбележа 2016-та, а кој го очекувате во 2017-та?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од D, 29 Декември 2016.

Тагови:
 1. D

  D
  Администратор

  3,253
  1,773
  31 Март 2007
  Идејата е во темава да се постира во следниов формат:

  Хардвер кој според мене ја одбележа 2016-та е.
  [​IMG]
  HTC Vive

  Хардвер кој едвај го очекувам во 2017-та е...
  [​IMG]

  Nintedo Switch

  Бујрум.... :)
   
  На RagingDemon, Krkac, c0mrade и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  И од мене глас за Вајв, ама и пошироко за целата ви-ар технологија која тек ќе гледаме како ќе се развива и ќе станува достапна.
   
 3. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,432
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Хардвер кој според мене ја одбележа 2016-та е.

  [​IMG]  Хардвер кој едвај го очекувам во 2017-та е...

  Не очекувам нешто кој знае што, но очекувам во 2017 значително развивање на VR технологијата и доправа развивање во технологијата на самостојните возила. Исто така очекувам подобрување во мобилната технологија со значително потенки екрани, побрзо полнење и подобрување на батериите.

   
  На RagingDemon и Speedy им се допаѓа ова.
 4. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  iphone 7
  пораката ќе биде избришана за 4,3,2,1 delete
   
  RagingDemon, ImTheDude, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  #ЕЛИтист
  #СНОб
  #Хехе
   
  На RagingDemon, pacerMK, MasteR_#0 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  901
  2,270
  12 oктомври 2014
  Машко
  Паскал картите на нвидиа според мене ја одбележаа годинава.
  Буквално збришаа патос со АМД картите во хај-енд сегментот!
   
 7. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  598
  2 ноември 2012
  2016 Vive дефинитивно
  2017 чекам AMD Ryzen па шо биде нек биде
   
 8. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,004
  1,246
  9 Јуни 2015
  Машко
  2016 nVidia Pascal
  2017 графички и процесори од AMD
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  xiaomi-redmi-note-3-gray-00_14022_1454405300_338_1472127270.jpg
  Мене најголемо изненадување ми беше со телефоните како Редми 3 Ноте и другите што нудат најмногу за парите.
  А за 2017 чекам:
  AMD_Zen_Specs.jpg
   
 10. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  596
  206
  21 Август 2010
  Машко
 11. dsokoloski

  dsokoloski
  Модератор

  2
  1
  11 Февруари 2016
  Машко
  2016 HTC Vive / HoloLens (VR)
  2017 AMD Ryzen пошто може да биде "do or die" за AMD
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,788
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Самостојни возила некој спомна погоре. Добро бе..... улав низаеден, уште од фосилниве горива сме светлосни годни далеку да се одтарасиме, уште сообраќајна култура не сме направиле та самостојни возила ќе биле технологија на 2017-та...... Е свашта, ова ѓоа Сител да гледам, тоест М-Експрес да читам.
   
 13. c0mrade

  c0mrade
  Gaining Experience

  132
  89
  11 Септември 2008
  Машко
  За 2016 според мене :mario::mario::mario:
  nes-classic-edition.png

  За 2017 ако се гласините и цените точни:

  Целиот Nvidia Pascal Lineup што следи ама ќе видиме
   
  На pacerMK и Speedy им се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,722
  13,094
  2 Август 2012
  Машко
  #BrandSucker


  Според мене 2016 година ја одбележаа Galaxy Note 7 и Apple iPhone 7 и тоа како фејлови од епски размери.
   
  На B@N@N@M@N и Astraion им се допаѓа ова.
 15. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  I ja go delam istoto mislejne
  2016 nVidia Pasal prvi graficki do 2.0 GHz bez zaguba vo efikasnosta
  2017 AMD Zen lele ako izleze razocaruvjane ke gi ubiam :D zaso ke treba eden ton pari da se iskesiram na intel za 6 jadren
   
 16. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  899
  8 Мај 2010
  Машко
  2016 - Airpods (/jk)
  2017 -
  • Повеќе заоблени монитори.
  • Телевизорите да се заменат со проектори.

  [​IMG]
   
  На pacerMK му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,298
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не знам зошто ама мене
  Microsoft Surface Studio
  според мене е уредот по кој ќе ја памтам 2016.
   
  На Astro, RagingDemon, xenon и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. D

  D
  Администратор

  3,253
  1,773
  31 Март 2007
 19. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,391
  15 Јануари 2011
  Машко
  На RagingDemon, STEFF, ileste и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,391
  15 Јануари 2011
  Машко
 21. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  197
  162
  8 oктомври 2016
  Годинава што изминува ја обележаа vr headsets. Не само што станаа широко достапни туку и веќе ги има за многу пристапни цени.

  Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
   
 22. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Xiaomi Mi Mix, овие ултра мега гига брзите SSD-a, и AMD Рајзен

  Sent from my Nexus 5
   
  Последна промена: 1 Јануари 2017
 23. stojatoni

  stojatoni
  Intern

  11
  7
  3 Декември 2012
  Машко
  Ова е ептен јако. Се знае ли цената ?
   
 24. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  Имаш линк во самиот пост и цената е таму.
   
 25. stojatoni

  stojatoni
  Intern

  11
  7
  3 Декември 2012
  Машко
  Не ми го отвараше кога пишував. Подоцна видов. Па ок е цената од 1000 долари мислам.Ако биде и кај нас таа цена би го земал ова
   

Сподели

Вчитување...