• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Подарувам половен/расипан хардвер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,919
2,431
Инспириран од оваа тема каде членот не може да одлучи да прави со стар полнач, сметам дека е добра идеја да се отвори една општа тема каде ќе се подарува најразличен стар/половен/расипан хардвер за членовите на кои им треба, имаат време или пак сакаат само да научат, што е многу подобра намена од фрлање.

Имаме иста ваква тема за електронски цигари што ја отвори @Metuzalem и се надевам дека ќе наиде на добар прием.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Пане бе па нема расипани работи да даваме за добротворни цели.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,209
Ethermine
www.facebook.com
Пане бе па нема расипани работи да даваме за добротворни цели.
Хахаха а во другана тема си ја разгледал ли убаво што ли све е понудувано ? А и имаше уште една кадешто се собираа донации и делови за компјутери и сваштарија.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Хахаха а во другана тема си ја разгледал ли убаво што ли све е понудувано ? А и имаше уште една кадешто се собираа донации и делови за компјутери и сваштарија.
Сум разгледал, исправни работи се донираат.

Темава е за расипана електроника кој сака да учи на нејзе, барем така сфатив. Или користење на делови од расипана електроника.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,919
2,431
Намената е за половен и расипан хардвер за некој да учи ако сака, или за делови кои се исправни а на некому од форумот му требаат.

Коректно е кој и да подарува исправен хардвер прво да го огласи во постоечката тема за добротворни цели.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,678
11,059
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Cooler Master V 1000W

Без кабли! Работи, но паѓа напон на 12в линијата. Ако некој сака да си игра негово е.

Едит: прв ми пиша @JunkieMKD па че оди кај него.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Чистејќи во шпајз најдов некој стари работи

ЦРТ монитор ваљда е 15 инчи, работи само нема постоље ама рамно стои на масаDell Inspiron 1502 плочата не работи поправана е мислам 2 пати и фалат некој чипови пошто беше донор плоча. Пластиките, екран (би требало да работи, инвертер е), рам 2х256мв, евентуално вифи. батерија нема односно ќелиите се извадени. HDD не само што нема него и пластиката што го држи ја нема :) 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,158
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно