• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор (mb msi b450 tomahawk max) или (MB Gigabyte B550M)

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,618
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
B450 Tomahawk MAX без двоумење.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
B450 Tomahawk MAX II во случај да станува збор за Gigabyte B550M DS3H. Ценовно, најблиска „океј“ B550 матична со прифатлива цена е ASUS TUF B550M. Ама јас пак би одбрал B450.

 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
905
1,958
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
+1 за B450 Tomahawk Max. Ја имам моментално спарено со 3700x, спие.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

GalaxyLoading

Intern
19 јануари 2021
4
1
Скопје
B450 Tomahawk MAX без двоумење.
Дали, ако не е проблем, може на кратко да ми објасните зашто В450 ТОМАНАWK e подобра од В550М?
Мислењето е автоматски споено:

B450 Tomahawk MAX II во случај да станува збор за Gigabyte B550M DS3H. Ценовно, најблиска „океј“ B550 матична со прифатлива цена е ASUS TUF B550M. Ама јас пак би одбрал B450.

Дали, ако не е проблем, може на кратко да ми објасните зашто В450 ТОМАНАWK e подобра од В550М?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,618
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дали, ако не е проблем, може на кратко да ми објасните зашто В450 ТОМАНАWK e подобра од В550М?
Мислењето е автоматски споено:Дали, ако не е проблем, може на кратко да ми објасните зашто В450 ТОМАНАWK e подобра од В550М?
B450 Tomahawk е докажан коњ за работа. Плочата е Full ATX со два PCI-E слота, еден M2 слот, многумина ја имаат и кажале само пофални зборови, одличен оверклокер е и идеално стабилна. Ги поддржува сите можни Рајзен процесори од 1ххх до 5ххх. Исто така има одлична напонска секција и може да ги вози и најмоќните процесори.

B550M-DS3H е исто така добра плоча но една класа пониска, барем на хартија. Помала е односно Micro ATX и има само еден M2 и PCI-E слот. Напонската секција е добра ама не е добра како на Tomahawk, плочата би била океј за до 8core процесори максимум. Од процесори ги поддржува само Ryzen 3xxx и 5xxx а знак прашање е и дали ги поддржува 3xxx APU процесорите со интегрирана графичка. Добиваш PCI-E 4.0 доколку ставиш Ryzen 5xxx процесор, доколку ти прави разлика ама многу веројатно дека нема да ти прави разлика. Оваа плоча е нов модел, не ми поминала низ раце, има допрво да се докажува.

Со оглед на ова, освен ако не ти треба MicroATX плоча и специфично PCI-E 4 тогаш Tomahawk е подобар избор според мене, за таа плоча можам да гарантирам се најдобро.
Мислењето е автоматски споено:

За помалку од 1000 денари поскапо имаш и Gigabyte B450 Aorus PRO, има подобар аудио контролер од TOmahawk, подобар мрежен контролер и два M2 слота, во останатото не се разликува. Ти си знаеш за што ти треба, гејминг, работа, expansions итн итн. Соодветно имаш и од Asus и Asrock слични модели, во таа ценовна класа сите се добри.
 
Последна промена:
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,675
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно