• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Листа на македонски ИТ продавници

  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,275
1,923
www.iwmnetwork.com
Ајде да направиме една листа на продавници (онлајн и офлајн) каде што може да се порача хардвер и софтвер.

Еве ги почетните:
АМЦ - www.amc.com.mk
Анхоч - www.pcmarket.mk
Сет - www.setec.mk
Мебиус - www.mebius.mk
Нептун - www.neptun.mk
Нико Компјутери - www.niko.com.mk
Fibernet - www.fibernet.mk
Никофон - www.nikofon.mk
ТНТ ИТ маркет - www.tnt.mk
Дуна - www.duna.mk
iStyle - www.iStyle.mk
Овернет - www.overnet.mk
Bug - www.bug.com.mk
Техномаркет - www.technomarket.mk
Премиум - www.premium.com.mk
JVSnet - www.jvsnet.mk
LanCom - www.lancom.com.mk
Невада - www.futureshop.mk
ЗотеБрос - www.zotebros.com.mk
Vortex - www.vortex.com.mk
TDK Computers - www.tdkcomputers.com.mk
Неоком - www.neocom.mk

Само он-лајн:
www.ddcom.com.mk
www.hi.com.mk
www.timcomputers.mk

додавајте во постови надолу на темава, па дополнително ќе ја едитираме листава...
 
Последна промена:

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,120
3,271
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.30 GHz) + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
989
1,684
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

manovj

Gaining Experience
15 ноември 2014
70
74
Скопје
manovj's setup  
Processor & Cooler
i7 3770K + CM Seidon 120V
Motherboard
ASUS Z77-A
Storage
Adata SP550 250GB + 1TB 7200RPM Toshiba
PSU
Cooler Master V550S
RAM
8GB Apacer 1600MHz
Video card
R9 280X 3GB Sapphire Vapor-X
Case
Deepcool Dukase V2
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
Cooler Master QuickFireTK w/ Cherry MX Blue
Audio
SteelSeries Siberia V2
Monitor
BenQ HD2200A
OS
Windows 8.1 64bit

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,370
10,410
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,822
7,404
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Се има некој досега сретнато со чудово?
http://ali.mk/
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,077
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
989
1,684
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Се има некој досега сретнато со чудово?
http://ali.mk/
исто како чудово http://thepiratebay.mk/ некој сака да се тренира бизнис ! :D
Не го разбирам бизнис моделот на страниве. Од ali.mk дадени се упаства како да се регистрираш и да купуваш од aliexpress.com.
Регистрацијата, нарачката и плаќањето е најнормало преку aliexpress.com.o_O
Овие сигурно билдат traffic со сличност на името на домеинот со популарни web страни, со цел ако има доволно посети да монетизираат.
Друга логика негледам, или ја нешто грешам ? :confused:
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,711
6,732
www.mikrotikmacedonia.net
Сега појасно ти е, како функционира али.мк ?

Ќарат од Affiliate линкови кон алиекспресс. Нешто како дилер на некоја продавница. На толку и толку промет направен од продавницата, ти како дилер што ренташ линкови земаш профит од алиекспрес.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Сега појасно ти е, како функционира али.мк ?

Ќарат од Affiliate линкови кон алиекспресс. Нешто како дилер на некоја продавница. На толку и толку промет направен од продавницата, ти како дилер што ренташ линкови земаш профит од алиекспрес.
Еве го API-то, се купува.. http://www.aliplugin.com/
 

Dox123

Intern
13 ноември 2015
2
2
Сега појасно ти е, како функционира али.мк ?

Ќарат од Affiliate линкови кон алиекспресс. Нешто како дилер на некоја продавница. На толку и толку промет направен од продавницата, ти како дилер што ренташ линкови земаш профит од алиекспрес.
Читам доста негативни коментари, или пак така изгледаат па да се појаснам. Веќе неколку години се занимавам со афилиате продавници и општо афилате маркетинг па решив да направам нешто за во Македонија. Бидејќи нај користена онлине продавница од Македонија е Алиекспрес, логично е да ја користам нивната програма и плагинот кој е тесно поврзан со истите. За избор на доменот се одлучив бидејќи најлесно ке биде прифатено од луѓето по логика дека ако ставам некое друго име ќе биде по збунувачки.(дури и за луѓе на it форум е). Така да не го разбрав изразот билдање бизниси и споредбата и зашто е тоа во негативен контекст?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,370
10,410
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
Франшиза или што сака нека биде, задутре, сабота, 28 ноември 2015, отвораат нова продавница во Струмица, што повеќе од доволно говори дека сеуште постојат и сеуште си тераат бизнис.

https://www.facebook.com/riversoftc...149595.135447.167056444595/10153763492849596/

Ривер Софт Компјутери
Ве повикуваме на големото отварање на нашиот нов продажен салон!
Локација: бул. Ленинова 99
Време: 28.11. (сабота) во 19ч.

November 26, 2015

 
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,822
7,404
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Франшиза или што сака нека биде, задутре, сабота, 28 ноември 2015, отвораат нова продавница во Струмица, што повеќе од доволно говори дека сеуште постојат и сеуште си тераат бизнис.

https://www.facebook.com/riversoftc...149595.135447.167056444595/10153763492849596/

Ривер Софт Компјутери
Ве повикуваме на големото отварање на нашиот нов продажен салон!
Локација: бул. Ленинова 99
Време: 28.11. (сабота) во 19ч.

November 26, 2015

Гооолемооо отварањееее на гоооооолем изложбен салон, дури 13 метри квадратни, во кој ќе можеме да ги изложиме нашите супер утепани конфигурации: 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,120
3,271
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.30 GHz) + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,682
Мислења
830,485
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно