1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Маржи при продажба на high-end хардвер?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од D, 18 oктомври 2016.

 1. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,726
  31 Март 2007
  Дали некој знае колку е некој груб просек маржата при продажба на high-end хардвер (графички, звучници, монитори и тако даље...) која ја добиваат нашите локални продавници?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Во просек маржата на хардверот е 10-15%
  А на хај енд не знам како ја формираат, можеби до 30% бидејќи порачуваат мали количини тогаш и од дистрибутерите добиваат високи цени.
   
  gOJDO, tomi и на D им се допаѓа ова.
 3. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,077
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  od 5 do 15% Најчесто се држи тука.
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  10%

  Колку поскап хардвер, толку помала маржа...
   
 5. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Чекајте малце другари. Како 5-10% е маржата кога за плаќање во готово некои даваат попуст од 5 проценти, а богами и дилерските цени не се баш 5 проценти. За кикирики ли работат?
   
 6. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,109
  655
  8 Август 2017
  Машко
  Поголема е маржата, бидејќи ДДВто е 5%, па така на производ од 100К имаш 5К ДДВ, а останатото е маржа, затоа и имаме поголеми цени на производи од земји кои имаат 21%ДДВ.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  ај прочитај го првиот пост и обрни внимание на делот "ја добиваат нашите локални продавници".
   
  На TATA_MATA и Ace Lud им се допаѓа ова.
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Колку глупости се изначитав во темава...па па па.
  За ова пехар треба да ти се даде.
   
  На moongose, Enquito, gOJDO и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Мене повеќе ми сметаат високите цени на хај енд делови овде на форум, ништо конкретно нема да коментирам, ама нема смисла.. ни 5 % поефтини од нови, а користени по 6 месеци..
  Исклучок има предмети што се доста поефтини, Пинг до @gOJDO со Максимус плочата и и5ката со 30% поефтини од продавница, ама исто можам вака да испопингам екстремно скапи работи
   
  gOJDO, Speedster и на Rukfash им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  99.9% и 102%
   
 11. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  856
  787
  27 Април 2010
  Машко
  @Tomislav96 ќе те замолам не навлагај кај што не треба т.е во погрешни пресметки.Немој ти @gOJDO да го споредуваш со мене или тебе или други на форумот.Он троши минимум 5000 евра месечно на делови ако правиме искрајно муабет.Цените он што ги добива и јас или ти или било кој друг не се исти.Така да не споредувајте некој што си платил ретаил цена и цена кога некој купува т.е троши месечно 5000 евра во делови од една иста продавница и добива голем попуст дилерски набавни и така натаму цени.Размислете малце пред да навлагате во нечиј џеб.Искрајно од мене @gOJDO има најголемо поштовање јас против него немам ништо и нејќам да ми се налути али не го споредувајте со секого.Воедно ќе додадам јас не се лутам на никого кој ми кажува колку треба да ги продадам мојте делови и зашто и по која цена,али се лутам кога ќе ми каже јас можам да ги набавам истите за 5 пати поефтино од твојата цена имам луге вамо тамо,епа тогаш ако не отворете тема кој луге имаат набавни цени на форумов и кога јас би купил делови по ептен поефтини цени немало да има проблем потоа да ги продадам 10 пати поефтино потоа.Пример еве мене ми треба HIGH END лаптоп од Нептун кој може да пазари од тамо по ептен гага цени или може да ми заврши услуга нека ми пише пп да му кажам за кој лаптоп станува збор и ако видам дека стварно може да го земе по некоја си набавна цена нема да има проблем јас потоа кога би го купил и решил да го продадам да го продадам поефтино.
  Значи @Tomislav96 не ме сваќај погрешно али ако разбереш што сум пишал нагоре го текстот тогаш ќе ми ја сватиш поентата и мислам дека најфер би било така, и воедно ако сум те навредил некаде извини однапред.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,609
  3,355
  24 Септември 2012
  Не разбираш основи на понуда и побарувачка.

  Ако е 60000 лаптоп во продавница со 2 години гаранција, тука чат пат гледам огласени пола или 1 година користени за 55000. Па уште и текст со ССД 58000 рецимо со хдд 53000.

  Потресителни муабети. И после дремат огласи по 3 години со "бамп". Што бампуваш јас незнам? Ќе заштедам 100 еур на 1000еур лаптоп и ќе изгубам 1 година гаранција и плус користен?

  Со среќа за 38000 ако го дадеш "со ссд". На лаптоп и општо ИТ цената паѓа ко камен.

  Пола огласи се за у темана "цепки од огласи".

  Ја сум ја зел 60000, ама Гојдо го зел 55000 и затоа ја сеа на старо ќе го дадам 53000, а гојдо ќе го даде 38000? Ја мајката? Не. Туку зошто Гојдо го огласил правилно и сака да го продаде уредот. За разлика од тоа за 53000 ти само сакаш да се пофалиш дека го поседуваш уредот. Толку. Не е умоболен Гојдо да не го огласи за 53000, ама нема да го продаде никогаш и ќе читаме бампови 3 години.

  Ама тоа е така со сите огласи низ МК. Затоа е смешно се. Лаптоп ете 10% пониско од продавница. Смешки. Кола која каталошки е 20000, во салон 17000 нова, ете ја на оглас увезена, сервисирана со 80000 пројдени 15000. Чудо не ја огласил и поскапо од салон дека е разработена добро.

  Пазарна цена си е таа. Може некој го зел беспари, може некој го зел 45000, може некој го зел 61000, на пазарот тоа е 38000. Крај.
   
  The-spiki, zirkach, philldm и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  @DemoUser Немај гајле си збориме :) @mdeni ме сватил поточно, небитно кој од каде си ги земал, или добил бесплатно на подарок, или има попусти во салониве, цената што е јавна цена за продажба пример од анхоч е таа, сега делот го користиш 6 месеци, хај енд е, значи пазарот за него е премногу мал, 30000 нов со година дена гаранција, се продава користен, 8 месеци, 27000 ден.. Пример е ова карикирам.. Тоо мач. Јас би земал од салон дефинитивно.
  Еве лаптопот МСИ, сакав уште на огласот да коментирам, ама нели да му рушам продажба, со среќа, Превисока.. за споредба за 1200 еур другар лани од work and travel си се врати со Alienware 15 ист хардвер, 1070, а за споредба кај нас беа 90000 денари Асуси, МСИ и поефтини беа. Јас за 55к земав Стикс со 1050ти и една плочка помалку.. Веке некое време сакам да го продадам за да земам Ultrabook + Desktop combo. Колку би го продавал, колку би вредел... дај да му ставам 50000 цена, гратис 250Гб 960ево... уште 1 год гаранција останата..

  1080ти исто мислам дека 25 макс треба да биде.. поради "возраста" и годините..

  Мекбукон од 2012 смешки, се изнасмеав со 700 еур, уште незнам колку излажа дека го дал за висока цена (што пак беше каде каде помала од неговата Фиксна 700.)
  И го нема да врати на мојата понуда за мекбук, пошто лани го земавме на Оне тиме попуст, нели мекбук е си држи цена, за Скроз исти денари му го нудам после 1 година.

  Примерот со колата од мдени, исто скроз и овде на форумов некои огласи, .. чист пример за реална препродажба на кола. Ауди А5 2018, купена зимата 62000еур, се продава во 2018 пак во зима, после 10 месеци, со само 3000км, за 42000еур, кај нас во Порше.
  Сега гледам оглас Ауди А6, 2016, со 50000км, нова од салон во вредност од околу 65000( + - 5к ) ја продава 41000. Која разлика? И колку ќе се продава едната а колку другата.. И а5ката се продаваше подолго, пошто пазарот е МАЛ.
  Така и со хај енд деловите кај нас :)
   
  Последна промена: 16 Јуни 2019

Сподели

Вчитување...