1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Одлични зделки и препораки за хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од TATA_MATA, 18 oктомври 2019.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не бе хрчак ќе стаиме хаха

  giphy.gif
   
  На Luca Toni и Astro им се допаѓа ова.
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Дали мислите ако порачам во овој период од Computer Universe ќе стигне како што треба? Сакав да земам нешто поскапо ама ризично ми е за пратката.
   
 3. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,754
  2,104
  25 Март 2013
  Машко
  Плати си плус 3 евра за преку Пејпал да оди нарачката и мислам дека немаш гајле
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Me интересира како ќе бидат испратени повеќе делови. Дали во еден пакет ќе ги пратат, па царината дали ќе ги царини како еден продукт со 5 посто данок или ќе ги отвори и сите засебно ќе ги царини, итн. Некој да има искуство со ова?
   
 5. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  59
  25
  19 Февруари 2020
  Машко
  Да се надовржам на @Rikimaru, мене ме интересира монитор од computeruniverse по која тарифа би ми го цариниле.

  @TATA_MATA И зошто PayPal инаку? Што има разлика од директно со дебитна плаќање?
   
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,754
  2,104
  25 Март 2013
  Машко
  @Rikimaru Ако правиш една нарачка ќе ги пратат во еден пакет, нашиве ќе го отворат и секое ќе се царини колку што му е стапката (најчесто 5%) со тоа што и шипингот влага во царинењето.

  За монитор е 5% ДДВ, 0% царина.

  Мојата логика е дека ако нешто ти стигне DOA т.е. не функционира out of the box Paypal е на твоја страна. Ако е со картичка, никој не те штити.
   
  На JellyfitzDMT и Rikimaru им се допаѓа ова.
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Благодарам за инфорот. Сега уште да се информирам да не случајно има некаков застој во испораките од ComputerUniverse ради ова срањево па да нарачувам.
   
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  819
  936
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Мене од Кина, алиекспрес нарачки, ми стигнаа далеку побразо сега него во нормала. Испаѓа луѓево им е страв да нарачаат па се е по лабаво во поштиве :/
   
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Кина се олабавуваат стегите, ама од немачка овие треба да праќаат, а цела Европа е во lockdown.
   
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пратки со ДХЛ, УПС, ТНТ ке стигнат без проблем, нема застој за нив, работат нормално. Е сега германциве работат со дхл експресс што е ЕМС т.е. брза пошта кај нас која е дел од македонски пошти, а они имаат соопштение дека дека пратки, периодов... послабо. Најверојатно додека пошта изнајде решение за пратките, ке заврши короната. Најдобро ти е да се јавиш во ЕМС и да прашаш каква е ситуацијата.
   
  На JellyfitzDMT, Gucci, TheMarshal и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
 12. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  643
  377
  5 ноември 2013
  Машко
  Или е тежок спам или априлили
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,754
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Копана е
   
  goranzoran, goce03 и на Rikimaru им се допаѓа ова.
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Ќути да бев Американец 5 ќе порачав и ќе ми пуштеа 5 трансформери made in China. Мало мозок, 5 кредитни, долгој до мад*** ама си кликаат дугмиња цел ден.
   
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  chrome_MQrU8tO2Zm.jpg
   
  На Astro и JellyfitzDMT им се допаѓа ова.
 16. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,239
  13 Јануари 2014
  Машко
  За тастатурава иако таа и е цената и надвор, не би рекол дека вреди, ама тоа е помал проблем. Систем со R5 3600, на B350 плоча? Па уште и 2666MHz RAM ставиле. Ми се чини дека сакаат да ги исфорсираат Riotoro како бренд, и попатно да исчистат залихи на стари плочи.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Исто сметам. Човек треба да види дали тастатурата му вреди, па ако го зема системов пример да ја продаде матичната како нова и да земе подобра.
   
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,357
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Тој си е моделот AB350m, подржува 3600 ама стара е да.

  [​IMG]

  Цената испаѓа потполно иста со анхоч ако одбереш B450 плоча од поефтините (3700 ден.) е сега таа тастатура што ја даваат за 0 ден, ако стварно била 7000 тука е заштедата. Инаку испаѓа 39,610 ден. во анхоч со подобро напојување и подобра плоча.

  Само што залихи брзо снемува, а обнови споро идат. А игри ќе инсталираш на УСБ драјв :D
   
  Последна промена: 6 Април 2020
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Па, ќе снима една игра, ќе ја врти, ќе ја бриши итн. итн. xD
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 21. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,754
  2,104
  25 Март 2013
  Машко
  Computeruniverse- Crucial P2
  crucial.jpg
   
  На thinking_in_binary, Rikimaru, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
 23. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  578
  287
  14 Април 2012
  Машко
  И мене ми е тоа сакам едни вентилатори таксав дали ќе стигнат.
   
 24. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,754
  2,104
  25 Март 2013
  Машко
  Треба да се праша корисничка поддршка, ама завршува првиот бран (се надевам и последен) штом ги доразлабават мерките, одма нарачка
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  393
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Прашано. Пуштаат, но многу време му требаше да одговорат на mail (4 дена+-). Тоа што ми го пишаа е во стилот ќе ти ја испратиме пратката, ако не стигне во МК, ќе ти вратиме парите....
  Периодов има екстремно многу поплаки од нив. На што се должи не знам.
   

Сподели

Вчитување...