1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ноќна фотографија (long exposure, Light trails)

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Joan.J331, 26 Мај 2018.

 1. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  ТОП.

  Кажи ми, може ли да ми кажеш подетално за Експозиција, бленда и ISO ? На кои вредности сликаше?
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  1.jpg

  Има оставено линк до фликр, за вакви работи баш. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Ваква фотографија има направено македонскиот фотограф Љупчо Илиевски на кокино само со аналоген апарат со безобразно долга експозиција. Кога го прашав „колку долга“, ми кажа дека се работи за неколку часа :)

  Еве го резултатот

  [​IMG]
  Во средина е ѕвездата северница.

  Инаку, фотката е продадена на National Geographic.
   
  На JensenInterceptor, Boce!, Gaston и уште 7 други им се допаѓа ова.
 4. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  Имам јас и аналоген апарат зенит, татко ми порано го користеше за семејни фотографии, ама оддамна не е користен дека сега е полесно ама и по ефтино со дигитална фотографија
   
 5. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,382
  1,012
  1 Јуни 2016
  Ни има кажувано човекот што и како се случувало додека сликал (газда ни е на станот кај што седиме).
  Ц ц ц не го срам, не се пофали дека ја продал сликата :D
   
 6. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,573
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Oktar
  Кам слики од денес :D
   
  На Oktar и Joan.J331 им се допаѓа ова.
 7. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  ако вечер грми планирам да направам слики и да ставам овде
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не сум в МК :(
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  702
  1,238
  5 Јануари 2012
  Canon sx530 hs со CHDK( cannon hack development kit)
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На PC_GAMER, Трајче Дрварчето, Joan.J331 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Кога е убаво времето цело време се убедувам дека следно невреме/грмотевици ќе излезам од дома и ќе фатам подобра композиција, ама чим заврне некако не излагам од дома и секоја фотографија ми е од тераса. Ај здравје уште 1 година после дрвово доле ќе никне па ќе ми блокира видик ваљда ќе се наканам да излезам.
   
  На Speedy, PC_GAMER, Трајче Дрварчето и уште 8 други им се допаѓа ова.
 11. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  јас би излегол ама па немам кола за да отидам до некое место, а за пеш опасно е, и самото фотографирање е опасно, оти ќе те удри гром, опремата е метална
   
 12. Nikola G

  Nikola G
  Gaining Experience

  76
  75
  18 Септември 2017
  Машко
  Прејаи слики. Ах како ми фали еден апарат. Малку би ми требало за да се зафатам со оваа работа
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  имаш апликации за андроид ама се плаќаат
   
 14. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  Телефонот треба да подржува нативно долга експозиција, инаку нема шанси. Тие апликации кои можат да понудат long exposure не работат како што треба, или испаѓа срање квалитет поради самата апликација. Имав обиди со Samsung A5 2016.

  Доколку сток камерата има такви мануелни сетинзи, потребно му е само трипод.
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  274
  202
  15 ноември 2015
  Машко
  Koja e добра апликација? Може и да се плаќа ама тоа да е нормална некоја сума до 20 долари на пример
   
 16. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Џaбе aпликaции aкo телефoнoт не пoдржувa дoлгa експoзицијa. Lg V и G сериите ми се чини ги имaaт нaјдoбрите мaнуелни кaмери.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 17. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  Тоа што ќе може сток апликацијата, никоја друга нема да може. Ако ти е за Night trails и ноќни слики, фрлени пари на ветер ти се, ако ја немаш таа опција во сток апликацијата.

  Така да, ако сакаш подобри слики, купи подобар апарат.
   
 18. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  840
  1,779
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Си играв со Нокиата вечерваа, снимав ровји (молњи), па после си вадев сликчиња :)
  Еве една:
  [​IMG]П.С. Сепак се коси со насловот на темата, можи да се избриши постот :)
   
  На uwemi, Joan.J331, Oktar и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  и ова спаѓа во ноќна фотографија, не се коси воопшто
   
  На Potop и Трајче Дрварчето им се допаѓа ова.
 20. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Еве нешто од Затемнувањето на месечината, сликано со LG G5 во мануелен режим. За жал заборавив да ја уклучам raw опцијата, ќе извадев повеќе во фотошоп.
  1.jpg 2.jpg
   
  Costigan_Jr, drifter, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Oktar пушти ја таа од инстаграм овде. Залужува да биде тука!
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  На барање на публиката е верните обожаватели :D

  [​IMG]

  Moon & Mars & Stars by D_oktaR, on Flickr

  Имам бајаги фотки од настанов, штом се приберам ке се фрлам на обработка, би требало да излезат 3-4 интересни стварчиња.
   
  На nik0la_, igor_xxxx, Astro и уште 44 други им се допаѓа ова.
 23. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  605
  579
  20 ноември 2013
  Машко
  Ова за позадина, те молам пп кога можеш

  Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација
   
  Potop, goran_oh, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  Секоја чест брате!!!
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,573
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Oktar
  Сликава „Мрак“ (што би рекле србиве) :)

  Ги чекаме и другите со нетрпение :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...