Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

фотографија

 1. M.Pix

  Рецензија Canon EOS R 6

  Долго очекуваната рецензија (ваљда). За тие што знаат, а можеби и не ова е вториот (ако го рачунаме и Rp) тогаш трет мирорлес апарат од Канон. Долг период бев скептик за преоѓање од DSLR на Mirrorless ама неизбежно беше од многу фактори. Мило ми е што ја скокнав првата генерација (Canon EOS R...
 2. JensenInterceptor

  Како и од каде да направам добра фотка од Скопје?

  Имам една стара рамка за слики. Па си викам да испечатам некоја моја фотографија од градов и да ја врамам. Имам обичен фотоапарат, 10 мегапиксели. Не ме занима квалитетот, бидејќи знам дека ќе јадете бурек со тоа телефоните и тоа колку им се моќни камерите :oh::oh::oh: Меѓутоа не сум...
 3. J

  Разлики помеѓу Adobe Photoshop и Adobe Lightroom, што е подобро за обична обработка на фотографија?

  Имам приметено дека многу од фотографите користат Adobe Lightroom. Јас за обична обработка на фотографиите го користам сега за сега само фотошоп(нелиценциран CS), а планирам и да почнам со Lightroom (нелиценциран). Затоа и ја отворив темата да знам што е подобро, имам приметено кај некои урбани...
 4. J

  Ноќна фотографија (long exposure, Light trails)

  Сте имале ли некакво искуство со ноќна фотографија, lightrails, кои операции се потребни за ноќна фотографија со долга експозиција или light painting (фарбање со светлина). Ова е една од моите фотографии која е фотографирана кога помина автомобил со вклучени задни светла, доколку немаше толку...
 5. J

  Плата на фотографите и камерманите кои се вработени во фото студија или продукции?

  Ме интересира колку отприлика им изнесува платата на фотографите или камермани овде во Македонија? Кои се вработени во фото студија, продукции или весници. Дали вреди да се работи таква работа кај нас? Ако некој има искуство со тоа слободно нека пише во темава.
 6. bobipp

  Мојот прв сајт, EnjoyTheFlavors

  Задоволство ми е да ви го претставам мојот прв официјален сајт, башка од личниот Enjoy the flavors Со помали и поголеми паузи, поради други обврски се работеше од почетокот на годината. 2-3 недели само изгубив додека да одберам соодветен домен, се што ми беше во прв план зафатено упм :D али и...
На врв Дно