• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ноќна фотографија (long exposure, Light trails)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Сте имале ли некакво искуство со ноќна фотографија, lightrails, кои операции се потребни за ноќна фотографија со долга експозиција или light painting (фарбање со светлина). Ова е една од моите фотографии која е фотографирана кога помина автомобил со вклучени задни светла, доколку немаше толку улично осветлување линиите ќе беа повпечатливи. На фотографијата подоле се наоѓаат две светла кои се држат во рака и се шара со нив. Слободно споделувајте и ваши креации. Capture.PNG Capturer.PNG Captur.PNG
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
463
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
STE_4807.JPG

Сликанo пред 6 години со Nikon D300s и 8мм FishEye
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS


Stellwool Fire 008
by D_oktaR, on Flickr

Инфо на фликр. Сликано пред скоро две години, време е да се проба пак нешто слично.
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
283
669
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Погледнете го атачментот 64655

Погледнете го атачментот 64656

Еве нешто од мене, GoPro Hero 4 Black. Првата 2 секунди, втората неколку часови од по 30 секунди, залепени на крај.
А како може да се залепат, со кој програм, а дали може таква слика од ѕвездите да се направи со point and shoot, јас со Sony DSC H 300 ги направив
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Техниката се вика Startrails а така се вика и програмчето за стекување на сликите. Прастаро е, ама па и нема што да се смени, тоа е тоа.
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
324
384
А како може да се залепат, со кој програм, а дали може таква слика од ѕвездите да се направи со point and shoot, јас со Sony DSC H 300 ги направив
Јас го следев овој туторијал. Дали може со тој апарат, искрено не знам. Ти треба доволно долга експозиција и што помалце светлосно загадена околина.
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Nikon d3400 + Lightroom
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
941
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
А како може да се залепат, со кој програм, а дали може таква слика од ѕвездите да се направи со point and shoot, јас со Sony DSC H 300 ги направив
Акo имa мaнуелни кoнтрoли кaмерaтa тoгaш мoже

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Јас го следев овој туторијал. Дали може со тој апарат, искрено не знам. Ти треба доволно долга експозиција и што помалце светлосно загадена околина.
На апаратот максимум е 30секунди
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
142
107
Мајстори, секоја чест.
Продолжете со сликање и прикачување овде.
Почнав да се палам на слики, упм.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
919
3,215
Прага
@Oktar
Од кај ја зема волната и што пари? Јас порачав една од али ама никад не стигна... Претпоставувам и во Хубо има ама се викам утре утре и никако да отидам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
А дали ако го намалам ISO фотографиите ќе бидат појасни, на тој начин што ќе се избегне појавувањето на пикселите
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
919
3,215
Прага
А дали ако го намалам ISO фотографиите ќе бидат појасни, на тој начин што ќе се избегне појавувањето на пикселите
Да, секогаш пробувај да сликаш со 100ка исо, поготово ако си со Сонито што го спомна. Појаките апарати вадат добри слики и до 2000 исо, ама овој е ептен ентри левел.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,370
11,705
youtu.be
Експериментирај, не сум до толку експерт во оваа област или чекај мислење од друг. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Да, секогаш пробувај да сликаш со 100ка исо, поготово ако си со Сонито што го спомна. Појаките апарати вадат добри слики и до 2000 исо, ама овој е ептен ентри левел.
Со 100 ги сликам, туку мислев дали има потреба да го намалам на 80
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
324
384
Пробувај, сликај, споредувај. Најдобро така ќе ги научиш и околината и апаратот.


А, да. Ако сликаш ѕвезди, почекај малце. Полна месечина е деновиве, нема нешто многу да фатиш.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@Oktar
Од кај ја зема волната и што пари? Јас порачав една од али ама никад не стигна... Претпоставувам и во Хубо има ама се викам утре утре и никако да отидам.
Искрено појма немам, ич не ми текнува. Мислам дека јас ја купив од некој како практикер или слично, а после и другарчето со кое сликавме заедно купи од хубо.

P.S. Еве уште една.

Steelwool-6.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,983
Мислења
854,190
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно